۸ نکته بسیار مهم جهت افزایش تعداد مشترکان سایت

دوشنبه, ۲۷ام اردیبهشت , ۱۳۸۹ | ۱۶ دیدگاه

در طول مدت فعالیت و راه اندازی این وب سایت ایمیلها و پیامهایی داشتم در باره اینکه چگونه میتوان تعداد اعضاء و مشترکین وب سایت را افزایش داد؟ البته منظور تعداد مشترکان فید سایت میباشد. البته همانطور که میدانید شاه کلید این قضیه کیفیت محتوی سایت، استمرار آن و طول عمر فعالیت وب سایت است، اما حتما شما هم وب سایتها و وبلاگهایی را دیده اید که علیرغم محتوی نسبتا خوب و طول مدت فعالیت زیاد، کمتر از آنچه به نظر میرسد تعداد مشترک و عضو دارند. قصد دارم در این پست داستان این وب سایت و کارهایی که در آن انجام دادم تا بتوانم نسبتا موفق باشم را برای شما مثال بزنم (البته در زمینه جذب مشترک). البته من هیچگونه ادعایی ندارم و اینکه این مثال را میزنم به این دلیل است که چندین نفر از من در باره راه و روش و مسیری که طی کرده ام از من پرسیده اند.

این سایت در تاریخ ۵/۸/۱۳۸۷ راه اندازی شده است، یعنی ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۸ (البته این تاریخ راه اندازی فید برنر سایت است). من در ۲ ماه اول فعالیت سایت بیش از ۶۰ مطلب بر روی سایت منتشر نمودم و در طول این مدت تعداد مشترکان من فقط ۴۰ نفر بود. اما این رویه در ماه بعد افزایش بیشتری داشت و در ماه بعد ۱۰۰ نفر به تعداد مشترکان سایت افزوده شد و  این رویه به همین صورت به صورت صعودی تا به امروز ادامه پیدا کرده است بصورتی که در ۲ ماه اخیر هر ماه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر به تعداد مشترکان فید این سایت افزوده میشود.

حال بعد از توضیح چند خطی بالا میخواهم در باره استراتژی که در طول  این مدت (تقریبا ۱۸ ماه) داشته ام صحبت کنم.

۱-مشخص کردن هدف و موضوع سایت: از روز اولی که تصمیم به طراحی و راه اندازی این وب سایت گرفتم میدانستم که نقطه هدف و پایانی من کجاست؟ و موضوعی که برای نوشتن انتخاب کردم هم رشته تخصصی من بود و هم علاقه من، بسیار مهم است در زمینه ای فعالیت نمایید که به آن عشق بورزید. و بی دلیل و انگیزه این وب سایت را راه اندازی نکردم، پس قبل از هر چیزی شما نیاز به یک چشم انداز و هدف دارید. این نکته را نیز بدانید که نیازی نیست شما علامه دهر باشید تا اقدام به راه اندازی یک بلاگ یا سایت نمایید، قرار است بسیاری از این موارد در طول مسیر بیاموزید.

۲-راه اندازی وب سایت : تقریبا انتخاب CMS و انتخاب قالب،دسته بندی سایت، انتخاب نام دامین و خرید هاست و  . . . همه و هم تقریبا ۴۵ روز زمان برد. شما به هیچ عنوان نباید عجله کنید چرا که باید پایه های این بنا را بسیار قدرتمند بسازید و برای تمامی موارد ذکر شده وقت کافی بگذارید و حتما از چاشنی مشورت هم استفاده نمایید. البته در مورد من چاشنی تجربه هم بسیار کارساز بود چرا که قبل از این وب سایت تجربه راه اندازی چندین و چند وبلاگ و یک سایت شخصی را نیز داشتم. همچنین سعی کنید تمامی مواردی که در جهت کاربرپسند بودن و SEO بیس بودن است را رعایت نمایید، چرا که بیشترین بازدیدکنندگان و مشترکان را از طریق موتورهای جستج. بدست خواهید آورد.

شما نیز میتوانید قبل از اینکه مستقیما به سمت راه اندازی وب سایت خود بروید وبلاگ های رایگان را امتحان نمایید و برای خود تجربه مسب نمایید، همچنین نویسندگی در وب سایت ها و وبلاگهای معروف بسیار توصیه میشود چرا که علاوه بر کسب تجربه دوستان زیادی هم پیدا خواهید نمود.

۳-محتوی : شما باید بدون هیچ گونه چشم داشتی چند ماهه اول فعالیت خود را مشغول نوشتن مطالب بکر و مفید نمایید و سعی کنید مطالبی را انتخاب کنبد که تا کنون کمتر کسی در باره آن نوشته باشد. مطمئن باشید در صورتیکه مطالب مفیدی بنویسد سایت شما دیده خواهد شد.در این رابطه باید به پستی اشاره کنم که تقریبا آنرا میتوانم نقطه عطف فعالیت این وب سایت بنامم. اوایل فعالیت من در این وب سایت بود که با توجه به موضوعی که در وب سایتهای انگلیسی زبان زیاد میدیدم تصمیم به طراحی تقویم دیماه سال ۱۳۸۷ بصورت پس زمینه کامپیوتری نمودم. از این پست چنان استقبال بی نظیری صورت گرفت که علاوه بر اینکه به رشد تعداد مشترکان و رشد بازدید وب سایت بسیار کمک کرد باعث شد تا تصمیم بگیریم که پک تقویم سال ۱۳۸۸ را طراحی و منتشر نمایم. این پست تقریبا همه معادلات را به هم ریخت و با استقبالی که از این پست بعمل آمد ( بیش از ۳۰۰۰۰ بار دانلود این تقویم) باعث رشد صعودی آی تی تی گردید. این موضوعی بود که تا قبل از آن کمتر یا شاید هم اصلا به آن پرداخته نشده بود و شاید در یکی دو تالار گفتمان تقویم های تکی وجود داشت.

در اینجا ذکر این نکته را لازم میدانم که لینکدونی سایتهایی مثل آسان دانلود، پی سی دانلود، ۲DayLink و  . . .  بسیار بسیار به شما در این راه کمک خواهند کرد. البته این به شرطی است که شما مطالب خوبی بنویسید و صد البته توسط این وب سایتها دیده و شناخته شوید.

۴-ایجاد ارتباط : اگر فکرده اید که با محتوی غنی و بکر کل مسیر را به راحتی طی خواهید نمود سخت در اشتباهید. شما در طی این مسیر نیاز به دوستانی خواهید داشت که شما راهدایت و پشتیبانی نمایند، باید سعی کنید با وب سایتها و وبلاگهای مرتبط با موضوعیت سایت خود ارتباط برقرار کرده، با ادمین آنها دوست شوید، تبادل لینک کنید و  . . .

شاید کمتر ادمین معروفی حاضر به تبادل لینک به یک وبلاگ نا شناخته و تازه کار شود، اما کافیست به پربازدید ترین وبلاگها و وب سایتها پیشنهاد نویسندگی بدهید، یعنی به عنوان نویسنده میهمان برای آنها بنویسید. به شما قول میدهیم که بالای ۸۰% وبسایتها و وبلاگهای پربازدید و معروف از این ایده استقبال خواهند کرد. یا میتوانید در زمینه تخصصی خود پیشنهاد بدهید و سر صحبت و دوستی را با دیگران باز نمایید. مثلا من مدتها قبل به بابک عزیز، نویسنده وبلاگ زنگوله پیشنهاد دادم که به رایگان بنر وبلاگ او را طراحی کنم، که این ایده بسیار مورد توجه بابک قرار گرفت و بنری که هم اکنون در این وبلاگ مشاهده مینمایید حاصل همان تلاش سال گذشته من است.

۵-انتخاب روش صحیح برقرای ارتباط : بسیاری از دوستان هستند که از طریق بخش نظرات و یا تماس با ما برای ما پیغام میفرستید : وبلاگ بسیار خوبی داری، وبلاگ من را با نام “……..” لینک کن و بعد به من خبر بده تا من نیز تو را لینک کنم. این ایده بسیار ساده لوحانه ای به نظر میرسد و کمتر کسی است که این پیشنهاد شما را بپزیرد یا حتی اقدام به پاسخگویی به آن نماید. بهتر است شما آن وبلاگ را لینک نمایید سپس اقدام به ارائه پیشنهاد نمایید و متن پیام هم به این شکل باشد بسیار اثر گذار تر است: دوست عزیز وبلاگ بسیار خوبی داری، من شما رو در وبلاگم لینک کردم بسیار خوشحال خواهم شد اگر شما نیز مرا در بلاگ خود لینک کنید” یا حتی بسیار موثر تر خواهد بود که اگر شما وب سایتهای مرتبط و مفید در حیطه کاری خود را لینک کنید و اجازه بدهید در طول زمان خود این وب سایتها متوجه کار شما گردند، چرا که هر ادمینی آمار بازدید سایت خود را مشاهده و آنالیز میکند ومسلما متوجه ارجاع دهندگان وب سایت شما خواهد شد.

۶- داشتن صبر : شما باید بدانید که تمام سختی کار شما تا جاییست که تعداد مشترکان شما از بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر بگذرد و بعد از آن است که روند رو به رشد شما سرعت بسیار بیشتری میگیرد. البته تال رسیدن تعداد مشترکان شما به عدد ۱۰۰۰ شاید یکسال یا بیشتر زمان لازم باشد، اما ارزشش را دارد که این صبر را تحمل بنمایید. بعنوان مثال در باره این وب سایت تا تولد یکسالگی آن ( ۵ آبان ۱۳۸۸) تعداد مشترکان در طول یکسال به عدد ۱۳۰۰ رسیده بود . اما از آن موقع تا الان تعداد مشترکان به بیش از ۳۶۰۰ نفر رسیده است، پس میبینید که اگر کیفیت مطالب و خط مشی خود را حفظ نمایید روند رو به رشد بسیار عالی در انتظار شما خواهد بود.

۷- حفظ و استمرار کیفیت : مشترکان شما به سبک و سیاق شما عادت خواهند کرد، اگر عادت داشته اید که وب سایت خود را هفته ای ۲ بار بروزرسانی نمایید سعی کنید این رویه را حفظ کنید و کمتر مجبور به بر هم زدن نظم آن شوید. سعی کنید کیفیت مطالب را پایین نیاورید و در باره مطالبی که بیشترین طرفدار را دارد مطلب بنویسید. برای مثال شاید باور شما نشود اما بیشترین موضوعاتی که از طریق موتورهای جستجو وارد سایت آی تی تی میشود، آموزش طراحی وب سای، کارت ویزیت است.

۸-نوآوری : اگر میخواهید رشد چشم گیر و عالی داشته باشید باید با بقیه فرق کنید، موضوعاتی که مینوسید، دسته بندی های سایت شما و . . . اما نوآوری مسئله ایست که به افزایش تعداد مشترکان شما بسیار کمک خواهد کرد. برای مثال مسابقه ای که چنیدین ماه قبل در این وب سایت برگزار شد آثار و تبعات مثبت و منفی بسیار زیادی برای ما به همراه داشت.

از آثار و تبعات مثبت میتوان به : آشنا شدن با چند وبلاگ نویس بزرگ، افزایش تعداد مشترکان و بازدید سایت، آشنایی به چندیدن و چند طراح قابل اما ناشناخته و  . . .

و آثار منفی آن میتوان به : ناراحتی عده ای از دوستان از نحوه قضاوت و داوری، بدقولی یکی از اسپانسرها جهت تحولی بخشی از جوایز که باعث ناراحتی عده ای از دوستان گردید اشاره نمود ، اما در مجموع آثار و تبعات مثبت این مسابقه بسیار زیاد بود و بسیار تجربه مفید و خوبی بود.

شما نیز میتوانید با برگزاری چنین مسابقاتی و یا برگزاری همایش و . . . نام خود را بر سر زبانهای بیاندازید و برای خود و جامعه وب فارسی مفید واقع شوید.

به تمامی فاکتورهای بالا شانس و مثبت اندیشی را هم بیافزایید و بدانید که اگر واقعا بخواهید، میتوانید.

نکته مهم : خواهشا با خودتون فکر نکنید که من دچار توهم و خودبزرگ بینی شده ام و فقط از آنجایی که بسیار زیاد علاقه دارم تجربه های موفقم را به تازه کاران منتقل کنم این پست را نوشتم. امیدوارم که موفق باشید و میتوانید روی حمایت و پشتیانی من هم؛ چنانچه حرف و مطلب تازه ای برای گفتن داشته باشید حساب کنید.

Be Sociable, Share!


۱۶ دیدگاه


 1. Hesam
  ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹

  ممنون ، من از زمان افتتاح تا الان میزان مشترک ها متغییر بین ۶ الی ۱۲ بودِ .
  و عمده بازدید کننده های وبلاگم از وبلاگ هایی هست که من کامنت می زارم . و در واقع سالم ترین کار هست . هم ارتباط برقرار میشه و افراد دیگه که کامنت می زارن نظرت رو می خونن و شاید به وبلاگت بیان .
 2. علی
  ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹

  سپاسگذار بابت پست مفیدتون
 3. علی
  ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹

  عالی بود آقا کامران، جدی میگم، دستت درست
 4. murderer
  ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹

  داداش من خودم رو میشکم واسه سایتم مقاله تک مینویسم .اما متاسفانه بازخورد نداره .در زمینه ی فعالیت من اکثریت سایت های بزرگ رفتن زیر تیغ رتلیف .الان دارم مینویسم تنم داره میلرزه که با یه رفرش صفحه ی L1_5 جلوم باز بشه .بد من نظرم اینه که یه نفر ما رو با رفیقاش آشنا کنه .ادرس سایتم که هست .یه سری بزنید و از لحاظ کیفی محتوای سایت ما رو بررسی کنید خوشحال میشم .در ضمن تو دوره امتحانات اصلا به روز نمیکنم سایت رو .مطالب تاپی رو زیر نظر دارم که میتونه در نوع خودش جدید باشه
 5. کامران
  ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹

  خوب مهمترین مسئله شما اینه که در یک زمینه ای مینویسی که ریسکش بالاست و همین به نظر من توان شما رو کاهش میده چرا که هر لحظه امکانش هست که . . .
  ممنون علی جان ها، ممنون میثم جان لطف داری
 6. میثم
  ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹

  ممنون دوست گرامی

  کاربردی و مفید بود مطلبتون
 7. ......
  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۹

  خیلی عالی بود من به شما افتخار می کنم و آرزومندم در تمام مراحل زندگیتان موفق و سر بلند باشید.
 8. بهمن
  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۹

  با سلام-اونوقتها یه جوکی بود که آخرش میگفت: “گربه ات رفت بالای درخت” . اگه جوک یادتون نبود بگو براتون بنویسم.
  ما هم میگیم: لینکتون رو اضافه کردیم به قسمت:”آخرین لینکهای اضافه شده” تو وب سایت خودمون
  http://www.PcWebPaper.com
  حالا میشه لطفا لینک ما رو هم به سایتتون اضافه کنید.
  مطلب جالبی که با توجه به تجربیاتتون تهیه کردید مفیده . از زحماتی که میکشید تشکر میکنیم. ما هم آماده همکاری هستیم. دوستان و همکاران شما در خبرنامه کامپیوتر و وب – کانادا
  با تشکر بهمن
 9. کامران
  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۹

  بهمن جان اولا که جوکشو اصلا نشنیدمن
  دوما که کلا نگاه اکثر وبلاگ نویس ها به لینکم و اضافه کردن لینک اشتباهه و معمولا برای کاربران فایده ای نداره. چرا شما میاید و کلی وبلاگک رو لیست میکنید در قسمت لینک دوستان، پیوندها و با . . . هر اسم دیگه های که داره .میشه بچرسم منظور از اینکار چیه؟ اگر میخواهید چیج رنک یا هیت بدیت بیارید که باید عرض کنم تاثیر بسیار کمی دذر جفتش داره اما اگر میخواهید برای کاربران خود مفید واقع شوید صفحه ای با نام لینکهای مفید باز کنید و بصورت دسته بندی شده وبلاگها و سایتهای مورد نظر خود را اضافه بنمایید. در این وب لاگ میبینید که لینک دوستان بسیار محدود و متناسب با دیگر قسمتهای فوتر میباشد و از اضافه کردن هرگونه لینکی به این قسمت معضورم. اما اگر بخواهید چه شما چه بقیه میتوانم شما را در قسمتن لینکهای مفید اضافه نمایم
 10. علی.ش
  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۹

  کارت خیلی خوب بود. کم هستن کسانی که به این راحتی شیوه‌های موفقیت شون رو بدون چشمداشتی به بقیه میگن.
 11. کامران
  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۹

  علی جان ما دوست داریم ماندگار باشیم و به نظر من یکی از رمزهای ماندگاری دست همنوع گرفتن و در به اشتراک گذاری دانش و تجربیات خود به رایگان در اختیار دیگران است. امیدوارم که در هدفی که انتخاب کرده ام موفق باشم 
 12. بهمن
  ۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۹

  با سلام – از اینکه جواب دادی تشکر میکنم. اگه سری به سایت ما بزنی متوجه میشی که ما یه قسمت داریم برای معرفی سایتها و وبلاگها که هر کسی میتونه سایتش رو اضافه کنه و “دسته بندی” هم پیشنهاد کنه که ما قسمتشو باز میکنیم. بنابراین بعد از یه مدت هم سرویس خوبی برای لیست وب سایتها در اختیار بیننده سایت قرار میگیره و هم کلیک برای سایت ثبت شده به همراه داره. بنابراین ما هم با تظر شما موافق هستیم. در هر صورت خوشحال میشیم که با سر زدن به سایت ما نظر و پیشنهاد بدید. در مورد اضافه کردن لینک ما هم هر جور که سیاست سایت شما تعریف میکنه اقدام کنین.
  جوک – فیلم کاپریکورن ۱ رو ببین – این جوک کامل توش اومده.
  * یه روز دوستی به رفیقش میگه گربه ات مرد – طرف میگه آدم خبر بد رو اینجوری نمیده – مثلا میتونی بگی گربه ات رفت بالای درخت – بعد بگی آتش نشانی اومد کمک و …. خلاصه کلی داستان ببافی تا مغز طرف آماده بشه و از خبر بد شوکه نشه و آخرش بگی اما متاسفانه گربه ات از درخت افتاد پایین و مرد. فهمیدی؟
  طرف میگه آره فهمیدم – حالا بهت بگم بابت رفت بالای درخت!
  http://www.PcWebPaper.com
  روز خوبی داشته باشید – بهمن
 13. علی اکبر
  ۱ خرداد ۱۳۸۹

  سلام
  خوبی؟
  مطالب جالبی رو تو وبلاگت دیدم و از این پستت هم راضی بودم ..
  ولی یه گلایه داشتم اونم اینه که هیچکدوم از بچه های که وبلاگ یا وب سایتهای خوبی دارن هیچ موقع نمیان از بچه های که دارن سعی میکنن یه جایی براخودشون تو این دنیای مجازی باز کنن استفاده کنن و اصلا با اونها تبادل لینک کنن .. و من خودم به عینه وبلاگهایی رو دیدم که توانایشون از سایت هایی که فکر میکنن که کارایی بسیاری دارن بیشتره ..
  دوست دارم یه سری به وبلاگ من بزنی و نظرت رو درباره اش بدی .. میخوام بدونم که اشکالاتم کجاست .. ممنون میشم
  موفق باشی
 14. آرمان
  ۲۲ خرداد ۱۳۸۹

  عالی بود
 15. امین
  ۲۵ مرداد ۱۳۸۹

  سلام
  سایتتون واقعا عالیه فقط اگه میشه لوگوی سایتتونو یه رنگ دیگه بزنید فکر میکنم جالبتر شه
 16. وحید
  ۴ دی ۱۳۸۹

  ضمن عرض تشکر از انتقال اطلاعات مفیدتان به دیگران میخواستم از شما سوال کنم که در قسمت دو که نوشته اید انتخاب CMS منظورتان چیه؟ آیا برای راه اندازی وب لاگ حتماً باید یک Cms داشته باشیم؟دیدگاه خود را بنویسید