۱۲ بوکمارک لت ضروری برای طراحان و برنامه نویسان

یکشنبه, ۲۰ام دی , ۱۳۸۸ | ۵ دیدگاه

بوک مارک لتها نرم افزارهای کوچک و نقلی هستند که در یک URL ذخیره شده اند. کلمه Bookmarklet در حقیقت از ترکیب دوکلمه Bookmark و Applet ساخته شده است. این ابزارها به گونه ای طراحی شده اند تا بتوان انها را در مرورگر به صورت یک بوک مارک یا لینک ذخیره کرده و تنها با یک کلیک کاری را برای ما انجام دهند. بوک مارکلت ها همانند بوک مارک های معمولی ذخیره می شوند. کافیست لینک آنها را گرفته و بر روی منوی بوک مارک ها بیاندازید و یا بر روی آنها راست-کلیک کرده وBookmark this link  (در فایرفاکس، برای IE هم چنین گزینه ای وجود دارد) را انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به ویکی پدیا مراجعه کنید.  در این مقاله با ۱۲ بوک مارک لتی که می تواند در طراحی سایتها و توسعه وب به کار می آیند آشنا خواهید شد.

WTFramework
با استفاده از این بوک مارک لت می توانید بفمید که در یک سایت از چه فریم ورکی استفاده شده است. کافیست بر روی این بوک مارک لت کلیک کنید.

XRAY
کافیست بر روی یک المنت کلیک کنید تا تمام جزئیات مربوط به box model آنرا ببینید.

MRI
با کلیک بر روی یک المنت، سلکتورهای استفاده شده برای آن المنت نمایش داده می شود و با وارد کردن هر کدام از این سلکتورها اطلاعات کاملی در مورد آنها خواهید دید.

Design – Grid-Rule-Unit-Crosshair
یک ابزار اندازه گیری کامل. با استفاده از این ابزار همه چیز قابل اندازه گیری خواهد بود. با کلیک بر روی بوک مارک لت، این ابزار بر روی صفحه ظاهر می شود و شما می توانید یکی از ۴ ابزار پیشنهادی را انتخاب کرده و کار را شروع کنید.

Favelet Suite
چندین ابزار مختلف در یک بوک مارک لت گرد آوری شده است.

Aardvark
با استفاده از این ابزار با کلیک بر روی هر المنتی، جزئیات آن نمایش داده می شود و می توانید تغییراتی بر روی آن المان بدهید.

ReCSS
وقتیCSS را ویرایش می کنید برای مشاهده تغییرات باید کل سایت را Refresf کنید. با کلیک بر وری این بوک مارک لت فقط CSS ها دوباره لود می شود.


Edit Any Website

دوست دارید در سایتی که مال شما نیست تغییری ایجاد کنید و تاثیر آنرا ببینید. این ابزار برای همین کار ساخته شده است.

W3C Markup Validator

با استفاده از این ابزار می توانید هر فایل وبی را اعتبار سنجی کنید.

W3C CSS Validator

با استفاده از این ابزار هم می توانید به اعتبار سنجی فایلهای CSS بپردازید.

Resize Browsers
این ابزار از مهمترین ابزارهایی است که باید داشته باشید. با استفاده از آن دقت تصویر مرورگر را می توان تغییر داد و سایت را در حالت های مختلف تست کرد.

BuiltWith
با استفاده از این ابزار به سایت builtwith رفته و اطلاعات مربوط به آن سایت از جمله اطلاعاتی در مورد هاست، سرویس های آمارگیری مورد استفاده، زبان اسکریپت استفاده شده و اطلاعاتی از این دست را خواهید دید.

Be Sociable, Share!


۵ دیدگاه


 1. سانی
  ۲۱ دی ۱۳۸۸

  فوق العاده بود! مرسی
 2. امیر
  ۲۱ دی ۱۳۸۸

  اولا خوش آمد میگم ورودتون رو به تیم itt و در ضمن فکر کنم افزونه firebug برای مرورگر firefox هم چیز بدی نباشه !!
 3. سعید
  ۱۰ بهمن ۱۳۸۸

  سلام
  عالی بود.
  ممنون 4. […] ۱۲ بوکمارکلت ضروری برای طراحان و برنامه نویسان […]
 5. کاوه
  ۳۱ تیر ۱۳۸۹

  دستت درد نکنه. عالی بوددیدگاه خود را بنویسید