۱۰ دلیل برتری Firefox بر Chrome برای توسعه دهندگان وب

شنبه, ۱۸ام تیر , ۱۳۹۰ | ۲۶ دیدگاه

۱۰ دلیل برای اینکه چرا هنوز مرورگر Firefox برای توسعه دهندگان وب بهتر از Chrome می باشد؟

سهم بازار مرورگرها :

حدود یک سال پیش مقاله ای نوشتم در مورد اینکه خیلی از ما متوجه شدیم که توسعه دهندگان PHP برای استفاده از اینترنت به نرم افزار گوگل Chrome سوئیچ کرده اند.
همان طور که می بنید طبق جدول، این روند به مدت یک سال ادامه داشته است. این آماری است که طی ۳۰ روز از توسعه دهندگانی که وارد سایت phpclasses.org شده اند گرفته شده است.

Browser May 2009 May 2010 May 2011 Change
Mozilla Firefox ۶۸٫۰% ۶۳٫۵% ۵۷٫۳% -۶٫۲%
Microsoft Internet Explorer ۱۸٫۵% ۱۳٫۶% ۸٫۹% -۴٫۷%
Google Chrome ۶٫۰% ۱۵٫۷% ۲۸٫۱% +۱۲٫۴%

طبق جدول بالا، سهم مرورگر Chrome تقریباً در یک سال دو برابر شده است، در صورتیکه مرورگر Internet Explorer بالای ۵۰ درصد کاهش و مرورگر Firefox هم درصد کمی کاهش داشته اند.
افزایش علاقه به مرورگر Chrome خیلی بیشتر از کاهش علاقه به Firefox و Internet Explorer است. این بدان معنی است که مرورگر Chrome سهم خود را قبال کاهش علاقه دیگر مرورگرها، افزایش داده است.

با توجه به اینکه سهم گوگل در حال رشد است، ممکن است در مورد دلایل ذکر شده برای عنوان این مقاله تعجب کنید. در واقع مرورگر Chrome در حال محبوب شدن برای استفاده از اینترنت می باشد، این بدان معنی نیست که وقتی توسعه دهنده ای در حال کار روی پروژه خود است، تنها از مرورگر Chrome استفاده می کند.
برای من که اینطور نیست. اغلب اوقات زمانیکه من در حال توسعه وب سایتی هستم احساس می کنم به دلایلی که در ادامه ذکر کرده ام نیاز هست که به مرورگر Firefox سوئیچ کنم.

در نظر داشته باشید که این مقاله دقیقاً نمی خواهد درباره گوگل بیهوده گویی کند. گوگل به ما توسعه دهندگان کمکهای بسیاری کرده و ما خیلی ممنون هستیم اما وقتی موضوع مرورگر Chrome به میان می آید بحث علاقه پیش می آید.
من تصمیم گرفتم این مقاله را بنویسم به این امید که افرادی در تیم گوگل آن را بخواند و برای رسیدگی به این مسائل کاری انجام دهد. بخاطر اینکه برای ما توسعه دهندگان وب مشکل است که مرتباً مرورگر خود را تعویض نماییم.

۱- نمایش کدهای Html :

زمانیکه در حال کار روی سایتی هستیم که دارای باگ (خطا) باشد که معمولاً دارای کدهای Html نادرست و یا حتی نامعتبر بوده، بنابراین باید کدهای Html را بررسی و مشکل را پیدا کنیم.
مرورگر Firefox دارای یک ویژگی عالی است که به شما اجازه می دهد بخشی از صفحه را انتخاب کرده و کد آن بخش انتخاب شده را نمایش دهد که در زیر توضیح داده می شود، در مرورگر Chrome یک همچین ویژگی ای وجود ندارد.
بازرس عناصر (Inspect Element) بهترین ویژگی ای است که به شما کمک می کند که کد Html زیر اشاره گر موس را پیدا نمائید. (م : این ویژگی توسط افزونه ای به نام Firebug به مرورگر Firefox اضافه شده است). می توانید از لینک زیر اقدام به نصب آن بر روی مرورگر Firefox نمائید :

Firebug

یکی دیگر از مشکلات این است که مرورگر Chrome تمام تلاش خود را بر زیباسازی کد Html قرار داده است. این بدین معناست که اگر شما کد Html ناقصی داشته باشید، هرگز کد ناقص را نمی بینید، برای اینکه مرورگر Chrome به شما نسخه ای از کد زیباسازی شده را نشان خواهد داد که قبلاً عیب یابی کرده است. ای کاش گزینه ای برای غیرفعال کردن این ویژگی (زیباسازی کد) وجود داشت.

۲- معتبرسازی کدهای Html :

یکی دیگر از ویژگی های عالی مرورگر Firefox امکان نمایش تمام خطاهای معتبرسازی کدهای Html ای است که ممکن است وجود داشته باشد، در واقع این ویژگی ای است که توسط افزونه معتبرساز کدهای Html (Html Validation) ارائه می شود. شما می توانید از لینک زیر اقدام به نصب آن بر روی مرورگر Firefox نمائید :

Html Validation

من چندین افزونه از مرورگر Chrome برای این منظور را بررسی کردم اما هیچ کدام به این خوبی نبودند. همچنین بعضی ها فقط از سرویس اعتبارسنجی W3C برای بررسی URL صفحه استفاده می کنند که این خوب نیست، زیرا زمانیکه شما در حال توسعه یک صفحه غیر عمومی (دولتی) هستید سرویس W3C نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد، در حالیکه اگر بخواهید دسترسی پیدا کند باید به عنوان کاربر ثبت شده در سایت قرار دهید که این هم غیر ممکن است.
افزونه های دیگر سعی می کنند صفحه لود شده را کپی و به سرویس اعتبارسنج خود تحویل دهند، اما در نهایت هیچ کد Html غیر معتبری را مانند مرورگر Firefox گزارش و نمایش نمی دهند. همچنین این افزونه وابسته به سرویسهای خارجی نیست، این بدان معنی است که اگر شما دسترسی به اینترنت هم نداشته باشید می توانید به راحتی از این اعتبارسنج استفاده نمائید.

۳- غیرفعال کردن JavaScript :

بعضی اوقات شما نیاز دارید که سایت در حال طراحی خود را بدون جاوااسکریپت تست کنید. تنها راه برای این کار در مرورگر Chrome رفتن به قسمت Option بعد در تب سمت چپ روی Under the hood رفته، در سمت راست گزینه Content setting و در قسمت جاوااسکریپت گزینه Do not allow any site to run JavaScript را می زنیم. این یک درگ کردن واقعی است. (م: کنایه از راحتی انجام این عمل است).
در مرورگر Firefox شما می توانید از افزونه ای به نام Web Developer که توسط آقای Chris Pederick نوشته شده است استفاده نمائید. شما می توانید از لینک زیر اقدام به نصب آن بر روی مرورگر Firefox نمائید :

Web Developer

برای فعال و غیرفعال کردن جاوااسکریپت یه دکمه به نام Disable قرار داده شده است که شما در گزینه های آن می توانید هر لحظه جاوااسکریپت را فعال و غیرفعال نمائید.
برای مرورگر Chrome هم افزونه ای بنام Web Developer وجود دارد که توسط همان توسعه دهنده تهیه شده اما چیزی به معنای غیر فعال کردن جاوااسکریپت در نظر گرفته نشده است.این مشکل بخاطر محدودیتی است که از طرف API های خود مرورگر Chrome در برابر افزونه ها قرار دارد. هیچ راهی در نظر گرفته نشده که بتوان جاوااسکریپت را از طریق افزونه ها غیر فعال کرد.

۴- خالی کردن کش (حافظه) مرورگر:

بعضی اوقات پیش می آید که باید خیلی سریع کش (حافظه) مرورگر خود را خالی نمائید، بنابراین اطلاعات به روز شده سایت در حال توسعه از سرور تقاضا و دریافت می شود. این محدودیت نیز مشابه محدودیت غیرفعال کردن جاوااسکریپت در مرورگر Chrome همچنان وجود دارد. شما نمی توانید از طریق افزونه ها کاری انجام دهید و باید برای این کار داخل منوی Option شوید. (م: خالی کردن کش (حافظه) در مرورگر Firefoxاز طریق افزونه Web Developer به این صورت است که ابتدا روی گزینه Miscellaneous رفته و از قسمت Clear private data روی Cache کلیک می کنیم، به همین سادگی).

۵- تعویض User Agent مرورگر:

بعضی وقتها در زمان توسعه یک سایت پیش می آید که باید تظاهر کنید که در حال استفاده از یک نوع مرورگر دیگر هستید تا ببینید که کدهای نوشته شده با انواع مرورگرها سازگاری دارند و انتظارات شما را برآورده می نمایند.
برای نمونه، اگر خدمات RSS شما از طریق Feed Burner تأمین می شود، شما نیاز دارید که تمام مرورگرها را به آدرس Feed Burner تغییر مسیر دهید، مگر اینکه نماینده کاربر (User Agent) کنونی بصورت خوکار Feed Burner را چک نماید که فید به روز بوده باشد، بنابراین، این امر در صورتی مفید واقع می شود که مرورگر برای Feed Burner تظاهر نموده که یک مرورگر دیگر است و شما مطمئن خواهید بود که این امر در Feed Burner به درستی کار خواهد کرد.
در مرورگر Firefox شما می توانید از افزونه User agent switcher که توسط Chris Pederick (م: نویسنده افزونه Web Developer) استفاده نمائید. شما می توانید از لینک زیر اقدام به نصب آن بر روی مرورگر Firefox نمائید :

User agent switcher

در مرورگر Chrome نیز یک چنین افزونه ای به نام User agent switcher وجود دارد. اما مشکل اینجاست که به درستی کار نمی کند یا به عبارتی کار می کند اما نه به آن اندازه ای که انتظار دارید.
این افزونه تنها می تواند در برابر جاوااسکریپت شناسایی مرورگر را تغییر دهد. این بدان معنی است که در خواستهای Http ای را که به سرور فرستاده است را دیگر نمی تواند برای شناسایی user agent استفاده کند که شما برای ارسال اطلاعات به آن نیاز دارید.

۶- دکمه ها در نوار وضعیت:

یک ایده خوب در مورد مرورگر Firefox و بعضی از مرورگرهای دیگر، وجود دکمه های سودمند در پائین صفحه ی مرورگر در قسمت نوار وضعیت است. جایی که دکمه افزونه Firebug و دیگر افزونه های سودمند (در مرورگر Firefox) در آنجا ظاهر می شوند. زمانی که می خواهید از آنها استفاده نمائید، خیلی راحت روی دکمه آن کلیک کرده تا Firebug باز شده و کدهای جاوااسکریپت خود را اشکال زدایی نمائید.
در مرورگر Chrome عملاً نوار وضعیت حذف شده است. از نوار وضعیت فقط برای نمایش بعضی از پیغامهای موقت استفاده می شود. اگر بخواهید ابزارهای توسعه دهنده را برای اشکال زدایی کدهای جاواسکریپ یا چک کردن کدهای HTML صفحه استفاده کنید هیچ راهی جز رفتن به منوها و یا بخاطر سپردن کلیدها و زدن کلیدهای ترکیبی برای پیداکردن آنها ندارید.

۷- ذخیره صفحات ارسال شده در تاریخچه مرورگر:

بعضی اوقات شما نیاز دارید که به تاریخچه مرورگر خود رفته و به عقب برگشته و صفحه ای را مشاهده کنید که پس از ارسال یک فرم با متد POST وجود دارد. با این حال، شما نمی خواهید صفحه ای که قبلاً به سرور ارسال شده و الان موجود است را دوباره از سرور درخواست نمائید. در برخی موارد، ممکن است که من اطلاعات دقیقی رو تعیین نکرده باشم، در هر صورت مرورگر Chrome از من می پرسد که می خواهید فرم را ارسال کنید و اگر من نپذیرم، صفحه ای را برای من نمایش داده و فرم را دوباره ارسال می کند. مرورگر Firefox این ایراد را نداشته و همیشه صفحه ی مورد نظر را در تاریخچه مرورگر به من نمایش می دهد، حتی اگر آن صفحه نتیجه یک فرم ارسال شده باشد.

۸- قفل کردن متداول افزونه فلش:

من سایتهای فلش را توسعه نمی دهم. با این حال، گاهی اوقات برای دسترسی به سایتهای شخصی که گوگل در آنها به ارائه اطلاعات به صورت فلش می دهد نیاز دارم. این مسئله شامل Analytics Google و ابزارهای Google web master هم می شود. متأسفانه ، افزونه ای که همراه مرورگر Chrome عرضه شده به صورت مکرر قفل می نماید. درصورتی که این اتفاق هرگز در زمان استفاده از مرورگر Firefox رخ نمی دهد.

۹- تولید کدهای Html ناقص در حال ویرایش:

امروزه، اکثر سایتهایی که محتوای Html را توسط کاربر انتشار می دهند، از یک ویرایشگر قدرتمند WYSIWYG که مخفف What You See Is What You Get (در طراحی وب یعنی اینکه اون چیزی رو که طراحی میکنید همان چیزی است که نهایتا کاربر می بیند) استفاده می کنند که این ویژگی توسط ویرایش کدهای HTML قابل استفاده می باشد.
مشکل اینجاست که ویرایشگرهای Html در مرورگر Chrome هنوز دارای اشکال می باشند . اغلب اگر شما کدهای تولید شده توسط ویرایشگرها را کپی و در یک ویرایشگر دیگر بچسبانید (Past) نتیجه کدهای ناقص خواهند بود.

من کد متاتگهایی را دیده ام که در وسط متن ظاهر شده اند زمانی که بخشی از کدها را از جایی از همان سند کپی و در جایی دیگر چسبانده ام (Past) . من حتی اغلب اشکالهایی از Css دیده ام، به این صورت که شیوه ای به نام APPL-Style-span زمانی که کد Html را می چسبانیم (Past) ظاهر می شود. در صورتی که زمانی که در حال ویرایش کدهای Html بودم یک چنین کدی وجود نداشت.

این فقط یک یادآوری است که شما نیاز به اعتبار سنج کدهای Html و سیستم فیلترینگ روی اسکریپهای سمت سرور دارید تا کدهای Html تولید و ارسال شده که توسط مرورگر Chrome ویرایش شده اند و دارای کدهای به هم ریخته هستند را پاک سازی نمایند.
ایده خوبی است که از چنین فیلتری استفاده شود. به هرحال هیچ تضمینی وجود ندارد که تمام مرورگرها همیشه کدهای Html معتبر ارائه دهند. اما در حقیقت اگر شما از مرورگر Firefox استفاده می کنید این مشکل را هرگز نخواهید داشت.

۱۰- هیچ بازخوردی برای گزارش مشکلات:

من سعی کردن تعدادی از مشکلاتی که در بالا ذکر شد را از طریق سیستم گزارش داخلی مرورگر Chrome گزارش کنم. برای این کار شما می توانید به منوی Tools رفته و بعد گزینه Repost an issue را کلیک نمائید، این گزینه یک صفحه گزارش مشکلات خیلی زیبا را نمایش می دهد که می توانید یک تصویر از صفحه جاری در حال مرور را نیز الحاق نمائید.
*** مشکل اینجاست که من هرگز هیچ بازخوردی از مشکلات گزارش شده را دریافت نکردم. ***

نویسنده : Manuel Lemos
مترجم : سید داوود فامرینی
[ مرجع مقاله ]

Be Sociable, Share!


۲۶ دیدگاه


 1. Arman
  ۱۸ تیر ۱۳۹۰

  بی‌منطق‌ترین و مسخره‌ترین مطلبی بود که تو این سایت خوندم!
  یه سری افزونه معرفی کرده که بعضی‌هاشُ خودِ کروم داره به طورِ پیش‌فرض
  شماره ۹ رو هم اصلن درک نکردم چی ه
 2. محسن هاشمی
  ۱۸ تیر ۱۳۹۰

  سلام و سپاس.

  مقاله مفیدی بود.
 3. محسن
  ۱۸ تیر ۱۳۹۰

  راجب یک، تا حالا کروم نصب کردی؟
  رایت کلیک کردی توش؟
  این فایر باگی که می گی ا نسخه ی یک کروم توش خیلی بهتر و قوی تر بود.
  برای مورد ۵
  شما وقتی مرورگر رو اجرا می کنی باس بش یوزر ایجنت رو بدی
  راست کلیک کن رو شورتکاتش و تو قسمت کامنداش اینو وارد کن.
  برای مورد ۹
  کاش یه راست کلیک می کردین و می دیدن که paste هستش نه past

  در کل ایراد های منطقی وجود داشت ولی با توجه به اینکه کروم تازه کارتر از موزیلاست قابل چشم پوشیه
  در ضمن مهمترین مشکل فایرفاکس نابود کردن رم هستش اونم به این دلیله که حافظه ای که می گیره رو اصلن آزاد نمی کنه.
  شما کافیه فایر فاکس رو باز کنید و ببندید، رم دستگاهتون حداقل ۵۰-۶۰mb پر می شه.
 4. Goback
  ۱۹ تیر ۱۳۹۰

  هو،
  سلام علیکم،
  توضیح و مقایسه قابل قبولی نبود،به دوطرف به صورت ناقص پرداخته،ضمن تشکر از آقای “سید داوود فامرینی” برای ترجمه این مقاله،به هرحال برای افراد مبتدی به نظرم این مقایسه یه نفع فایرفاکس(تکرار داشتنها) و برای افراد متوسط به نفع کروم(شانتاژ) رقم میخوره.حرفه ایها هم جای خود دارن،اینطور نیست؟؟!
  یا حق ج
 5. shiva
  ۱۹ تیر ۱۳۹۰

  با سلام بسیار ممنون ازمقاله های ارسالی شما اطلاعات خوبی به ما میدهید . ولی متاسفانه قالب نوشتاری طوری است که ابتدا و انتهای جملات مشخص نیست چون کلمات انتهایی به ابتدای جمله می روند و برعکس.امید که این مشکل حل شود و مطالب به روز و جدید همچنان به ما ارسال کنید بسیار متشکرم
 6. محمدحسین
  ۱۹ تیر ۱۳۹۰

  نمیدونم چرا بیشتر مردم گیر دادن به فایرفاکس، من کروم رو ندارم ولی، هم فایرفاکس دارم،هماکسپلورر،هم اپرا وهم نت اسکاپ، ازبین این مجموعه ی ۴تایی، فایرفاکس بعداز اکسپلورر غزمیت ترینشونه! سرعت پایین، عدم توانایی بررسی بسیاری از فونت ها، عدم توانایی بازیابی پنجره های بسته شده(البته این ویژگی رو من فقط توی اپرا دیدم)، عدم توانایی پخش موسیقی با کد های رایج و بسیاری از عیوب دیگر، دست به دست هم داده اند که ویژگی های مثبت این مرورگر هم نتواند آن را به مرورگری فوق العاده تبدیل کند. به وبلاگ من که به زودی وبسایتم هم راه می افته، یه بار با فایرفاکس ویه بار با اپرا سربزن تاتفاوت رو مشاهده کنی!!!
 7. صالح سوزنچی
  ۲۰ تیر ۱۳۹۰

  مقاله خوبی بود و درست. تا الان هیچ مرورگری بجر فایرفاکس نتونسته تموم نیاز هام رو برطرف کنه. قبول دارم کروم سریعتره در مواردی اما به عنوان یک ابزار خوب برای کار فایرفاکس اولویت اول رو برایم داشته و کروم نتوانسته جواب گوی خیلی از نیاز هام باشه.

  برای اینکه دوستان بنده رو لت وپار نکنند میتوانم یک مثال بزنم. هنوز کروم به خوبی از font-face پشتیبانی نمی کنه در صورتی که ie ذلیل مرده داره از این خصوصیت به خوبی پشتیبانی میکنه. و خیلی موارد دیگر که در این مقاله ذکر نشده و شاید دوستانی که ابزار نظر کردن هنوز با این مواردی که در این مقاله نوشته شده مواجه نشده اند
 8. Goback
  ۲۰ تیر ۱۳۹۰

  نمیدونم چرا بعضی دوستان تعصبی نگاه میکنن!!!!!
 9. سید داوود فامرینی
  ۲۰ تیر ۱۳۹۰

  با سلام به همه دوستان
  و خسته نباشید به دوستانی که ما رو زدن ترکوندن

  ما باید یادمون باشه که یه طراح وب که فقط یک نرم افزار برای کار کردن نداره و اینها همه تجربیات یک طراح وب خارجی بوده و هستند دوستانی که تجربیات گرانبهایی دارند اما متاسفانه انتشار نمی دهند و یا خیلی گرفتارند و وقتی ندارن.

  و در پایان از دوستان تقاضا دارم اگر در مقاله ترجمه شده ای از بنده کم و کاستی می بینند به آدرس ایمیلم تذکرات را فرستاده تا مقالات پربارتر شوند نه پر از شکایات.

  ایمیل : famarini28@gmail.com
  با تشکر
  سید داوود فامرینی
 10. امیر سروری
  ۲۰ تیر ۱۳۹۰

  آقای فامرینی عزیز ، در ابتدا تشکر می کنم از شما بابت زحمتی که برای این مطلب کشیدید . مطالب این چنینی می تونه موافقت ها و مخالفت هایی رو به همراه داشته باشه و ما برای مخاطبان و همراهان همیشگی ittutorial همیشه این حق رو قائل هستیم که در واقع هدف اصلی از قرار گرفتن همچین مطالبی در سایت مورد استفاده قرار گرفتن هست . و این نکته که دوستان قابل دونستن و نظر دادن خودش جای بسی تشکر و امیدواری داره 😉

  در مورد مطلب فوق هم طبیعتا هر شخصی بات توجه به نوع کار خودش و نحوه استفاده و همچنین میزان اطلاعات نظر خواهد داد . من شخصا از Firefox برای کارهام استفاده میکنم ولی به دلیل نوع کار تمام مرورگرها رو روی سیستم دارم و برای تست ازشون استفاده میکنم. و فکر میکنم برای یک Web Designer مرورگر Firefox می تونه بهترین گزینه باشه .

  منتظر مطالب مفید شما هستیم . موفق باشید .
 11. محسن هاشمی
  ۲۱ تیر ۱۳۹۰

  سلام.

  اینجا یه محیط فنیه نه محلی برای ابراز احساسات!

  من البته توی وب تازه کارم ولی فکر میکنم دوستان اگر نظری دارن با استدلال و احترام نظرشونو بیان کنن تا بحث پربارتر بشه و ما هم استفاده کنیم.
 12. f_f
  ۸ مرداد ۱۳۹۰

  salam matelebe sitetoon kheyli khoobe vali chera inghad binazme?nasalamti shoma tarahe sit hastina
 13. محمدرضا
  ۱۰ مرداد ۱۳۹۰

  با سلام خدمت شما و با تشکر از مقاله ای که البته براش زحمت کشیدین
  من خودم یکی از متعصب های گوگل و محصولاتش هستم اما به نظر من نباید حق رو نادیده گرفت
  به شخصه به نظر من هنوز هیچ افزونه به درد بخوری که بتونه کل کد رو ویرایش کنه برای کروم ارائه نشده(اگر چیزی هست که در حد فایرباگ فایرفاکس باشه لطفا به من بگید تا یاد بگیرم!!)
  در ضمن اینکه افزونه های دیگری رو که بسیار کارآمد هستند رو ایجاد کرده با این حال توسعه دهنده های وب هنوز مجبورن کارشون رو روی سه تا مرورگر اصلی(اکسپلرر فایرفاکس و کروم(اپرا هنوز توی ایران اونقدر طرفدار نداره))تست کنن
 14. سجاد
  ۱۹ مرداد ۱۳۹۰

  سلام
  بله درسته
  به نظر من که فایرفاکس از همه مرورگر ها بهتره.
  اما تا کاربرپسند شدن این مرورگر هم راه باقیه هنوز…
 15. web2web
  ۲۰ مرداد ۱۳۹۰

  firefox هم خوبه اگه رم زیادی مصرف نکنه و بعد از مدتی کار کردن کند نشه و کش اون با crash کردن از بین نره.
  عادت کردن به فایر فاکس و جمع آوری ابزارهای مورد نیازش چقدر طول کشید و تازه شده مرورگر محبوب … مثلا تا کی به Chrome ور بریم تا مناسبتهایی با کار ما پیدا کنه؟ از Chrome میشه به عنوان تست استفاده کرد که برای تست با مرورگهای مختلف هم سرویستهای آنلاینی هست.

  لااقل فایر فاکس محدودیت کشوری و تحریم نزاشته و با خیال راحت میشه دانلود و ارتقاش داد.

  firefox اگه فقط مشکل RAM خوردنش رو حل کنه (که در هر نسخه‌ی جدید کمی بهبود پیدا میکنه) با بقیش میشه ساخت یا به کمک افزونه ها کمبودهاش جبران میشه.

  مشکل دیگه ای اگه از فایرفاکس یادم میامد میگفتم اما Chrome گوگل رو ترجیحا نه من بیشتر طراح ها و برنامه نویسیها استفاده نمیکنن یا فایر فاکس و در کنارش مرورگرهای دیگه رو دارن.
  در نهایت کار با firefox تست میشه.

  نظرات تجربه شخصی بود.
 16. milad
  ۲۲ مرداد ۱۳۹۰

  سلام دوستان در نسخه جدید کروم۱۲ همه این مشکلات برطرف شده و هیچ ایرادی نداره درضمن کروم پر سرعت ترین مرورگر دنیاست در ضمن تنها مرورگری که هک نشده به همین دلیل کسی که به تونه که گوگل کروم رو هک کنه ۲۰ میلیون دلار جایزه گذاشته ولی تا حالا کسی نتونسته این کارو کنه
  باتشکر:میلاد
 17. حسین
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۰

  سلام گروه itt خیلی وقته آپ نمی کنید من همش میام همین مطالبه .

  ایشالا دفعه بعد آپ شده باشه.

  موفق باشید.
 18. حسین
  ۱۸ شهریور ۱۳۹۰

  سلام این دومین باره دارم نظر میدم .

  نکنه سایت رو تعطیل کردین چرا هیچ مطلب جدیدی توش آپ نمیشه ؟
 19. پویا صادقی
  ۱۴ مهر ۱۳۹۰

  سلام.
  لینک های دلیشزتون تو ستون سمت چپ، encodingشون مشکل داره:
  » آشنایی با گزینشگرها – selector – در CSS
 20. Arman
  ۱۴ مهر ۱۳۹۰

  من تمام کارهایی که گفته شد رو با کروم انجام می دم بدون کم و کاست
  من هرکاری می کنم نمی تونم چیزی پیدا کنم که تو کرم نسبت به فایرفاکس برتری نباشه!
  فقط تو تست کارم ازش استفاده می کنم!
 21. گروه کامپوتری ISK
  ۲۳ مهر ۱۳۹۰

  نکات خوبی دارد
 22. abolfazl
  ۱۴ آذر ۱۳۹۰

  سلام
  من شنیدم فایر فاکس شنود میشه توسط هر هکری و خیلی راحت میتونن سیستم شما رو شنود کنن. تنها چیزی که نمیشه شنود کرد مرور گر شرکت apple با نام safari هستش من از سایتش دانلود کردم اصلا هم از نظر عملکرد به درد نمیخوره خیلی ضعف گرافیکی و سرعتی داره.
  مرور گر کروم هم در رده دوم نداشتن حفره های نفوذ یکی از مزایاش هستش و mach بودن با سرور گوگل هم مزایای دیگشه. سبک بودن و اینا هم که قربونش برم.
  فایر فاکس ۴ الان انقدر سنگین شده مثل نرم افزار رایت nero شده که انقدر سنگینش کردن که دیگه کسی نصب نمیکنه امارش اومده پایین.
  من از کروم خوشم اومده
 23. kamran
  ۱۶ آذر ۱۳۹۰

  عالی بود
 24. ایران تفریح
  ۲۰ بهمن ۱۳۹۰

  مطلب خوبی بود
 25. فرشید بهلولی
  ۴ اسفند ۱۳۹۰

  دوستای عزیزم ، ابن مطلب گوبا کمی قدیمی هست..
  کروم بخاطر هماهنگی هایی که با Google داره بسیار خوب عمل کرده
  و امکانات بیشماری روش قرار دادن..
  یادمون نره فایرفاکس هم وقتی اومد حرف کمی واسه گفتن داشت نسبت یه IE..
  ولی یادمون باشه یک وب سایت کار خوب باید با همه مرورگرها به خوبی و بجا کار کنه و وب سایتش رو ، رو همه مرورگر ها به صورت واقعی تست کنه..
  از دید رَم ، فایر فاکس قاتل رم هست و هر Tab جدید حکم یه برنامه جدید رو داره..
  یا حق..
 26. علیرضا
  ۵ اسفند ۱۳۹۰

  با سلام یک سوال چطوری میشه یک مطلب راکه نشانک کردیم را بر روی فیلش انتقال دادمنتظر جواب تان هستمدیدگاه خود را بنویسید