چگونه طراح وب سایت قابلی شویم؟

جمعه, ۲۲ام آبان , ۱۳۸۸ | ۶۵ دیدگاه

اول از همه بگم که وقتی که من دارم این مطلب رو مینویسم اصلا به این معنی نیست که خودم رو طراح وب بزرگی بدونم. در این مقاله فقط قصد دارم تجربیات  خودم و چند مقاله ای که در این زمینه خوندم رو برای شما بیان کنم. اگر شما قصد دارید که در کار و حرفه خودتون آدم بزرگ و شناخته شده ای باشید پس بهتر است که از ابتدا حرکت در مسیر درست و بر اساس استانداردهای کار را در پیش بگیرید.

قبلتر در مطلبی به این موضوع اشاره کرده بودم که “چگونه طراح وب سایت شویم”  و بررسی کردم که برای طراح وب سایت شدن چه قدمهای را باید بردارید و از کجا شروع کنید. اما در این مطلب میخواهیم این موضوع را بررسی کنیم که” چگونه طراح وب سایت بزرگ و موفقی باشیم “

فاکتورها و عوامل زیادی وجود دارد که در راه به موفقیت رساندن یک شخض و اینکه او را به چهره ای شناخته شده و موفق تبدیل نماید، بسیار اثر گذارند. در زیر بعضی این عوامل را برای شما لیست کرده ام. امیدوارم که این حرکت اثری هرچند کوچک بر روی شما و موفقیت شما بگذارد.

۱- کاری را بعنوان شغل انتخاب کنبد که از انجام آن کار لذت ببرید :

اولین قدم در هرکاری مهمترین قدم در آن کار است. یکی از ضعفهای ایرانیها این است که در شروع کار زیاد به کار و عواقب و مزایا و ایرادات آن فکر نمیکنند و زود میخواهند دست به کار شوند و وارد فاز عملیاتی بشوند. نمونه این حرف را من در ۸۰ درصد پروژه های طراحی وب سایت تجربه کرده ام که کارفرما از من زمان انجام کار را میخواهد و من به او میگویم از زمان تحویل اطلاعات شما بصورت کامل یک هفته. اما فکر میکنید چند درصد از آنها حتی پس از پایان پروژه اطلاعات کامل را در اختیار من گذاشته اند؟ پس برای شما لازم است که در ابتدای کار مطمئن شوید این همان کاریست که شما میخواهد برای باقی عمرتان آنرا انجام دهید. آیا از انجام اینکار لذت میبرید؟ آیا این کار تمامی نیازهای روحی شما را برآورده میکند؟

از نظر من موفقترین افراد کسانی هستند که به کارشان عشق میورزند. پس سعی کنید که شغلی که میخواهید انتخاب کنید با خصوصیات روحی شما تطابق داشته باشد.

۲- شناسایی نقاط قوت و ضعف کاری که انتخاب مبکنید:

هر کاری مزایا و معایبی دارد، پس بهتر است از قبل از دست به کار شدن و اینکه وارد حرفه ای شوید خوب تحقیق کنید و مزایا و معایب آن کار را بدانید. برای مثال فرض کنید ماهیت کار خلبانی پرواز و سفر است اگر شما از ارتفاع ترس دارید پس این یک انتخاب احمقانه است.یا فرض کنید شما با کامپیوتر مشکل دارید و شبانه روز بیشتر از یک ساعت نمیتوانید به مانیتور خیره شوید، پس این نیز یک انتخاب احمقانه است. از اطرافیان و آشنایان و حتی در تالارهای گفتمان در رابطه با شغلی که میخواهید اینتخاب کنبد خوب تحقیق کنید تا بعدا پیشمان نشوید.

۳ -شرکت در دوره های آموزشی معتبر:

شاید خیلی از شما ها به این موضوع اعتقاد نداشته باشید که شرکت در دوره های اموزشی بسیار برای شما مفید و مثمر ثمر خواهد بود و ترجیح میدهید که  کار را توسط مطالعه کتاب و یا از روی مطالبی که بر روی اینترنت و وب سایتها و فرومها قرار دارند شروع کنید. اما یک مسئله را نمیتوانید نا دیده بگیرد و آن این است که در طول این دوره ها با اشخاص بسیاری با سطح توانایی های مختلف و علوم گوناگون آشنا میشوید که همانها در آینده هسته اصلی تیم کاری شما را تشکیل خواهند داد. این اتفاق حداقل برای من یه نفر افتاد و بسیار مثمرثمر و پربازده هم بوده است.

۴- تمرین، تمرین، تمرین:

بعد از اتمام دوره ها شاید این حس به شما دست بدهد که علامه دهر هستید و در حال حاضی هیچ کسی روی دست شما نیست، اما این یک احساس پوچ و توخالیست که هرچه جلوتر بروید و هرچه مهارت شما بیشتر بشود تازه متوجه میشوید که شما قطره ای هستید در این اقیانوس بیکران. مخصوصا وقتی که نمونه کارهای خارجی را میبینید این احساس پررنگتر و قویتر میشود ، تنها راه حل شما انجام تمرین های بیشتر و بیشتر است. خودآموزهای زیادی باید انجام دهید تا موازی با علم روز دنیا پیش بروید. بیکار ننشینید  فقط تمرین کنید.

۵- شرکت در پروژهای کوچک و بزرگ بدون درخواست کارمزد:

باید غرور را کنار بگذارید باید خودتان را به بقیه نشان دهید و شایستگی های خود را اثبات کنید. بهترین راه این است در چند پروژه بصورت مجانی کار کنید و بقول معروف کارآموزی کنید. این کار چندیدن مزیت برای شما دارد. اول اینکه طراحی سایت بصورت تئوری و عملی خیلی با هم فرق دارند و با خیلی از مسائل در هنگام کار آشنا میشوید.

دوما در کنار اساتید و حرفه ای های این کار تجربیاتی خوبی بدست می اورید.

سوما برای خود رزومه ای درست میکنید که من در فلان پروژه فعالیت کردم و چهارم اینکه احتمالا اگر شایستگی لازم رو داشته باشید یا به شرکتی معرفی خواهید شد و یا در همان تیم باقی خواهید ماند.

۶- نویسندگی در وب سایتهای معروف:

برای اینکه خودآموز بنویسید بیشتر از انکه نیاز به تجربه این کار داشته باشید نیاز به دانستن زبان انگلیسی خوب است . خودآموزهای بسیار زیادی در وب موجود هستند که فقط کسی را میطلبند که آنها را ترجمه کند و مطمئنن در این راه نکات بسیار خوبی را یاد خواهید گرفت اما سئوالاتی که در باره خودآموز شما و توسط دیگر خوانندگان بوجود خواهند آمد عامل اصلی پیشرفت و در نهایت شناخته شدن شما در دنیای سایبر خواهند شد و این در راه موفقیت به شما کمک شایانی خواهد کرد. تعداد وب سایتهایی که در رابطه به آموزشها و نکات طراحی وب سایت مینویسند کم نیست و مطمئن باشید تمامی آنها از نویسندگی شما در وب سایتشان استقبال خواهند کرد.

۷- ایجاد وب سایت شخصی:

اما شاید در آخر شما بتوانید وب سایتی ایجاد کنید و دانش خود را در اختیار دیگران بگذارید. شاید بپرسید که این چه کمکی به یک طراح و در راه موفقیت او دارد؟

من بعنوان کسی که یک سال از شروع کار نویسندگیم در این سایت میگذره به شما میگویم که اولا از همین وب سایتی که الان مشغول مطالعه در آن هستید چند پروژه برای من ایجاد شده است. دوستان بسیار خوب و متخصصی در زمینه های مختلف پیدا کردم که بعضی از آنها واقعا بهترینهای ایران هستند، با وب مسترها و ادمین های چندیدن وب سایت بزرگ رابطه دوستی بر قرار کرده ام و برای مثال میتوانید نتایج این کار را در پست : مسابقه لوگو” ببینید و . . .

مسلما این وب سایت برای شما مزایای بسیاری خواهد داشت و صد البته مسئولیت شما رو دوچندان خواهد کرد اما ارزشش را دارد.

در پایان به تمامی عزیزانی که میخواهند وارد این حرفه بسیار زیبا اما خشن بشوند توصیه میکنم فقط به نصیحتهای من بسنده نکنند و از تمام اطرافیان و دوستانی که در این زمینه دارید تحقیقات لازم را بعمل بیاورید که بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. موفق باشید.

پستهای مرتبط :

چگونه طراح وب سایت شویم

Be Sociable, Share!


۶۵ دیدگاه


 1. هادی
  ۲۳ آبان ۱۳۸۸

  سلام هموطن
  امروز بعد از مدت ها وقت کردم تا برای ۸ دقیقه سایت شما را مرور کنم.مطالب خوبی دیدم و خوشحالم که تعداد سایت های گرافیک ایرانی روز به روز زیاد می شوند.البته دیروز که بنا به وظیفه لیست ایرادات سایت های روسی و هلندی را دیدم،به تعدادی مطلب تکراری در چند سایت مشابه ایرانی برخوردم به عبارت دیگر خیلی از مطالب سایت های ایرانی مخصوصا گرافیک تکراری و تقلیدی است .این مطلب را ننوشتم تا سوءتفاهمی ایجاد کنم .یک نصیحت دوستانه بود .مشکل اینجاست که بنا به برنامه کاریم اجازه مشاوره با هیچ سایت ایرانی را ندارم اما اگر مشکلی بود ایمیل کنید .سعی می کنم در حد توان علمی و در زمان مناسب پاسخ دهم .اگر دوباره وقت شد ،در زمان دیگر برایتان می نویسم.
  دوستدار پیروزیتان هستم.

  (هادی)
 2. کامران
  ۲۳ آبان ۱۳۸۸

  ممنون هادی جان، خیلی وقت بود که ندیده بودمت
  ما تقریبا ۶۰% مطالبمون ترجمه مطالب انگلیسی با اندکی تغییرات هست.ما سعی میکنیم که مطالب تازه و بروز رو در سایت قرار بدیم و ۱۰۰% از کپی کاری پرهیز میکنیم.
  ممنون از وقتی که گذاشتی
 3. miss-she
  ۲۳ آبان ۱۳۸۸

  سلام. من تازه شروع کردم که یاد بگیرم. بعضی چیزا رو بلدم بعضیارو نه.مثلا css نمی دونم و جاوا. یه سوالای ریز ریزی که دارم نمیدونم کجا و چطور بپرسم؟ همینجا؟ممنونم اگه بگین.
 4. ماهتو
  ۲۴ آبان ۱۳۸۸

  سلام.
  ممنون از مطالب جالب و مفیدتون.
  یک سؤال داشتم. چی کار باید بکنیم که تو قسمت لوگوی مربوط به نظرات توی این سایت عکسمون بیاد؟
 5. کامران
  ۲۴ آبان ۱۳۸۸

  باید تو این سایت عضو بشی و برای ایمیل اصلیت یه لوگو آپلود کنی
 6. ماهتو
  ۲۴ آبان ۱۳۸۸

  اتفاقا خیلی گشتم دنبال لینک عضویت ولی چیزی پیدا نکردم. شاید گوشه موشه ها قایم شده به چشم نمیاد 😉
 7. کامران
  ۲۴ آبان ۱۳۸۸

  اون بالا سمت راست نوشته : شما می‌توانید با وارد کردن ایمیل خود از مطالب جدید ما با خبر شوید:
  ایمیلتو وارد کن و رو” عضویت خبرنامه” کلیک کن
 8. امیر
  ۲۴ آبان ۱۳۸۸

  با سلام فکر کنم منظور ماهتو لوگو gravatar باشه باید داخل سایت Gravatar.com عضو بشی و عکس مورد نظرت رو بزاری.
  موفق باشی.
 9. ماهتو
  ۲۴ آبان ۱۳۸۸

  مرسی امیر. الان درست شد.
 10. مهدی
  ۲۵ آبان ۱۳۸۸

  سلام ممنون من خیلی ذوق کردم با این تمرین ها دارم یه چیزی میشم
 11. کامران
  ۲۵ آبان ۱۳۸۸

  خدارو شکر
  امیدوارم که موفق باشی و برای موفقیت ماهم دعا کنی
 12. رامین
  ۲۵ آبان ۱۳۸۸

  سلام خوبی ؟؟؟
  من تازه با سایت شما آشنا شدم و اینو از یکی ازدوستانم گرفتم ببخشید من قبلا وبلاگ مینوشتم و این کارم خیلی دوست دارم .

  یه سوال دارم اگه بخوام مثه شما یک وبلاگ نویسه ماهر بشم و خدمات ارائه بدم باید چکار کنم ؟؟؟؟
  ممنون میشم کمکم کنین
  مثله سایت بهار بیست و سایتهای معروفه دیگه
  خیلی متشکرم از شما
 13. کامران
  ۲۵ آبان ۱۳۸۸

  رامین جان بزرگترین کاری که باید بکنی اینه که موضوع خوبی برای نوشتن پیدا کنی. یعنی جهتی که میخوای بری یه جهت خوب باشه و همچنین مطالب خوبی بنویسی و سعی کنی جواب همه خوانندگان سایتیو بدی و صبور باشی، چرا که یه سایت ۱ ماه یا ۲ ماه معروف و موفق نمیشه
  همچنین از یه CMS خوب مثل وردپرس استفاده کنی
  حالا در باره چی میخوای بنویسی؟
  موفق باشی
 14. رامین
  ۲۷ آبان ۱۳۸۸

  سلام
  ممنونم از جوابتون خیلی متشکر
  راستش موندم درباره ی چی بنویسم یه وبلاگی قبلا داشتم که در مورد لطیفه و جک و شعرهای عاشقانه بود اما حالا نمیدونم درباره ی چی بنویسم توش موندم چه موضوعی بگیرم آخه خیلی سخته
  شرمنده اینو میگم اما اگه از این شکلکای یاهو اینجا بزارین بدک نیست البته شرمنده هاااااااااااااااا یه نظر بود
 15. miss-she
  ۲۷ آبان ۱۳۸۸

  خب .این خیلی عجیب غریبه که شما جواب همه را دادین جز من. جوابمو که ندادین لطف کنید جواب بقیه کامنتا را به ایمیلم نفرستید.میدونم خودم تیک زدم. اما الان پشیمونم. ممنون میشم این بار ببینید منو.
 16. کامران
  ۲۷ آبان ۱۳۸۸

  معذرت میخوام. فکر کردم ایمیل کردم جواب رو
  عرض کرده بودم که اول این مطلب رو بخونید : http://www.ittutorial.ir/?p=1158
 17. محمدرضا
  ۲۸ آبان ۱۳۸۸

  سلام
  ممنون ! نکات آموزنده و خوبی بود

  موفق باشی
 18. doost
  ۳ آذر ۱۳۸۸

  باسلام – خسته نباشید- عالی بود – چون یکی از کسانی هستم که تازه می خواهم شروع کنم
 19. لي لي
  ۸ آذر ۱۳۸۸

  سلام وبتون واقعا عالیه ولی من به دلیل مشغله کاری کم بهتون سر میزنم.این مطلبتون خیلی جالب بود برام .و واقعا چیزی که ذهن منو به خودش مشغول کرده،بود.میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم که اگه بشه کلاسهایی که از اول خودتون شرکت کردید یا موسسه ای رو معرفی کنید .چون احساس میکنم با کتاب و وب نمیتونم حرفه ای بشم وکتابهایی رو که میخونم احساس میکنم واقعا منو به جایی نمیرسونن.من در حال حاضر پشتیبان اینترنت و اینترانت شرکتی هستم و مطالعاتی کم و بیش داشتم و حتی در یک مورد پروژه طراحی وب شرکت داشتم و بیشتر کار های لوگو و کارهای گرافیکیشو به عهده گرفتم ولی میخوام از یه جایی شروع کنم و حداقل در جامعه طراحان وب حرفی برای گفتن داشته باشم.ممنون میشم اگه بیشتر راهنماییم کنید .
 20. کامران
  ۸ آذر ۱۳۸۸

  هر کس به طریقی میتونه آموزش ببینه یکی با کتاب یکی از طریق اینترنت یکی هم از طریق شرکت در کلاسهای آموزشی
  من دوره های CIW Master WebDesign رو در مجتمع فنی تهران خوندم و فکر کنم که بشناسیش و بدونی کجا میتونی پیداش کنی
  mftsite.com
 21. sepideh
  ۱۰ آذر ۱۳۸۸

  سلام
  نکات اموزنده و خوبی بود
  امیدوارم که همیشه موفق باشید
 22. amir
  ۱ دی ۱۳۸۸

  من تا حالا هیچ کلاس کامپوتری شرکت نکردم وفقط تمرین میکنم خودم یاد میگرم البته بعضی از موارد از سایت خوبی مثل شما کمک می گیرم والان هم خیلی بیشتر از هم سن و سال های خودم در مورد کاپیوتر میدونم من فکر می کنم اموزش از طریق سایت راه خوب و کم هزینه ایه در مجموع از شما و تمام کسانی که برای اموزش این راه رو انتخواب کردین از صمیم قلب متشکرم
 23. به ياب
  ۲۰ دی ۱۳۸۸

  سلام بر استاد خوبم. من شدیدا احساس میکنم که فضای نت خیلی برای کار کردن و درآمد داشتن پتانسیل داره. از بین ایده های مختلف ایجاد سایت لینکدونی به نظرت میتونه جواب بده؟ میخاستم اگه لطف کنی در در قسمت تماس وبلاگم تا حدودی بهم ایده بدی. البته با توجه به اینکه سرت شلوغه حسابی بر من منت خواهی گذاشت
 24. کامران
  ۲۰ دی ۱۳۸۸

  دوست عزیز این ایده جدید نیست و شما باید خیلی قوی باشی و سرمایه و پشتوانه خوبی داشته باشی که بتونی از این همه سایت لینکدونی جلو بزنی
  اما به فکر یک ایده جدید باش
  همانطوری که شما میگی پتانسیل بالقوه وجود داره و باید سعی کنی با یک ایده خوب و برنامه ریزی دقیق و منطقی بالفعلش کنی
  موفق باشی
 25. mohsen_1363
  ۹ فروردین ۱۳۸۹

  سلام من صفر کیلومتر هستم
  روزی ۱۵ ساعت یا بیشتر پای کامپیوتر هستم
  تا چند سال همش گیم بازی میکردم ، اما الان ۳ سالیه دیگه نه
  adsl هم که ۶ ماهی گرفتم ترجیح دادم وقتم بیخود تلف نشه
  خیلی وقت بو دنبال یه سایت اموزشی برای طراحی وب بودم
  خوشحالم پیدا کردم
  هنوز هیچ جای سایت ندیدم
  امیدوارم نیازمو برطرف کنه
  خیلی ممنون از اینکه وقت صرف کردید این همه اموزش برای
  دوستان قرار دادید
 26. bahar
  ۱۶ فروردین ۱۳۸۹

  سلام من میخوام طراحی سایت یاد بگیرم در حد ابتدائی کدهای html رو بلدم ولی وقت ندارم کلاس برم چون شاغلم میشه یه لطفی کنین منو کمک کنین من به اینترنت پر سرعت دسترسی راحت دارم توی محل کارم ممنونم.
 27. محمد
  ۱۷ فروردین ۱۳۸۹

  سلام من راستش رو بخوای رشتم آی تی هستش الانم ترم دو هستم و علاقه زیادی دارم که این کارو یاد بگیرم ولی نمیدونم از کجا باید شروع کنم
 28. رضایی
  ۱۸ فروردین ۱۳۸۹

  خیلی خوب و قابل استفاده بود.
  لطفا ادامه بدین….
 29. Raha
  ۹ خرداد ۱۳۸۹

  سلام
  منم صفر کیلومترم و تازه دارم طراحی سایت یاد میگیرم.یکی از دوستام سایتش و در اختیارم گذاشته.سایتش داینامیک و من می خوام به لیست مشتریانش مطالبی اضافه بکنم.داخل مدیریت محتوا می شم و کارهای لازم و انجام می دم ولی بعد از رجوع به وب سایت مورد نظر هیچ چیزی نیومده
 30. somaye
  ۸ تیر ۱۳۸۹

  با سلام وعرض ادب من هم چون رشتم گرافیکه و هم توی صدا سیما کار میکنم خیلی دوست دارم یاد بگیرم ممنون
 31. سحر
  ۲۵ تیر ۱۳۸۹

  سلام از این که امروز تونستم این سایت رو پیدا کنم خیلی خوشحالم دوست دارم واقعا بتونم یه سایت بسازم چون رشته دانشگاهی من نرم افزار ولی هنوز این قدرت رو ندارم از علم خودم استفاده کنم امیدوارم با راهنمایی های شما پیش دیگران سر بلند بشم و افتخار کنم که این رشته تحصیلی رو دنبال میکنم
 32. آوین
  ۷ مرداد ۱۳۸۹

  سلام.این روزها دوستان و شرکت های زیادی به واسطه رشته تحصیلی ام(کارشناس ارشد آی تی،تجارت الکترونیک) از من تقاضای طراحی وب سایت می کنند.اما متاسفانه در این زمینه من هیچ تحربه ای ندارم. من تئوری و اصول و استانداردها و … را خوب می شناسم اما از کد نویسی و قیمت ها و ارائه دهندگان معتبر خدمات اطلاعی ندارم. مثلا چگونه و از کجا هاستینگ بگیرم یا اینکه چقدر بعد از طراجی یک وب سایت دردسر های پشتیبانی گریبانگیر آدم خواهد شد.اشاره کرده اید این کار شغل خشنی است .منظورتان چیست؟من واقعا به طراحی گرافیکی ،تدوین استراتژی و طراحی نقشه سایت و ایجاد مدل های مختلف کسب و کارهای الکترونیکی علاقمند هستم.اما هنوز به صورت عملی هیچ وب سایتی را انتشار نداده ام.آیا این کار جسارت و توان خاصی می خواهد ؟آیا از عهده من ۳۸ ساله بر می آید؟آیا برای فدم گذاشتن در این راه دیر نشده است؟
 33. کامران
  ۸ مرداد ۱۳۸۹

  من فقط به شما بگم که هیچگاه دیر نیست. اگر واقعا به این کار علاقمند هستی شروع کن همه فوت و فن ها بعد از مدتی دستت میاد. نگران نباش اصلا
 34. afshin
  ۳۱ مرداد ۱۳۸۹

  بسیار خوب است واقعا ممنونم .
  خیلی علاقه زیاد به طراحی وب سایت دارم اما متاسفانه در شهرستانی زندگی می کنم که هیچگونه گروهی وجود ندارد که کار کنم با آنها .
  واقعا دارم کلافه می شم در نبود امکانات.
  دوست عزیز اگه واستون مقدوره چند تا pdf و یا جزوه و یا هر چیز دیگه که بتونه کمکم کنه بهم email کن.
  آدرسم: afshin2715@yahoo.com
 35. امیر
  ۳۱ مرداد ۱۳۸۹

  افشین جان یکی از اهداف ما برای راه اندازی این سایت کمک به دوستانی مانند شماست. این سایت پره از pdf و مقاله و ابزار برای دانلود بهتره یه چرخی بزنی. با تشکر .دیدگاه خود را بنویسید