چگونه طراح وب سایت شویم؟؟؟

پنج شنبه, ۲۹ام مرداد , ۱۳۸۸ | ۷۴ دیدگاه

انتخاب شغل یکی از مهمترین و سخت ترین مراحل زندگی هر فرد است و گاهی اوقات میتواند در حد انتخاب همسر مهم باشد و زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. اشتباه نکنید قرار نیست درس زندگی و انتخاب همسر به شما بدهم.

منظور این است که قبل از انتخاب هر شغلی و بالطبع آن انتخاب رشته دانشگاه خوب فکر کنید و “مشورت” کنید. فرض من بر این است شما الان در مرحله اس هستید که انتخاب کرده اید که یک طراح وب سایت یا Web Designer شوید.

برای اینکه یک طراح وب سایت قابل شوید باید نکاتی را رعایت کنید؛ ویژگیهای خاصی را دارا باشید، پشت کار داشته باشید و اطلاعات خود را بروز نگاه دارید. اگر فردی بی حوصله هستید و با کلمه خلاقیت هم میانه خوبی ندارید من به شما انتخاب این شغل را پیشنهاد نمیکنم.

اما اگر فردی با اراده قوی، جستجوگر، خلاق و علاقه مند به طراحی و گرافیم هستید ورود شما را به قلمرو طراحان وب سایت خوش آمد میگوییم. مطالبی که در زیر به آنها اشاره میکنم صرفا تجربه های شخصی خودم و بعضی از دوستان و اطرافیان من هستند و هیچ سند علمی و محکمی برای اراده و اثبات آنها ندارم. اما اگر میخواهید در بازار پرتلاطم ایران حرفی برای گفتن داشته باشید خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنم.

راهی که شما در پیش دارید آموزش و یاد گیری نرم افزارها، زبانها و نکات زیر است :

۱-یادگیری HTML

۲-یادگیری CSS

۳-یادگیری JavaScript

۴-یادگیری و آشنایی با نحوه کار کردن با نرم افزار DreamWeaver

۵-یادگیری Photoshop و کمی هم Flash

۶-آشنایی با استانداردهای طراحی وب سایت و بکارگیری آنها در طرحهای خود

۷-آشنایی با یکی از زبانهای برنامه نویسی (ASP، PHP، Asp.Net و…) و دیتابیس (Access،Sql،MySql)

۸-آشنایی و استفاده از تکنولوژیهای جدید (در حال حاضر مانند jQuery،Mootools و . . .)

۹-آشنایی با نحوه کارکرد یک CMS(مانند Joomla یا WordPress) و نحوه ایجاد تغییرات در آن

۱۰- مطالعه، مطالعه، مطالعه و . . . .

۱۱- مشاهده نمونه سایتهای مختلف، ایده گرفتن و آشنا شدن با نمونه های بین المللی

راه سخت و طولانی به نظر میاید؟ درست است اما شما میتوانید در زمره بهترینهای طراحی وب سایت قرار بگیرید اگر که بخواهید. شما با دانستن و یادگیری این موارد میتوانید تمامی امور مربوط با ساخت یک وب سایت دینامیک را بصورت کامل در دست بگیرید و آنرا از ابتدا تا انتها پیش ببرید. البته به اینصورت نیست که اگر شما همه موارد بالا را ندانید کاری برای شما وجود نخواهد داشت، اما اگر میخواهید یک طراح وب سایت کامل و متخصص بشوید دانستن تمامی آنها ضروری به نظر میرسد.

نکته ۱: بهتر است در ابتدای کار فقط از طریق کدنویسی دستی و در یک نرم افزار ویرایشگر (مانندNotePad) کار رو شروع کنید و وقتی که به اندازه کافی با کدنویسی آشنا شدید آنگاه به سراغ نرم افزار بسیار قدرتمند DreamWeaver بروید.

نکته ۲: مرحله ۱۰ و ۱۱ واقعا مرحله مهمی است و شما باید اطلاعات بروزی داشته باشید و در جریان تازه ترین ها ی خود قرار بگیرید. میتوانید با دنبال کردن وب سایتهایی که در این زمینه وجود دارد اینکار را به خوبی انجام دهید (برای مثال من روزانه حدود ۳ ساعت از وقتم را اختصاص دادم به دنبال کردن مطالب جدید و به اشتراک گذاری آنها). این ۲ مرحله را باید از همان ابتدای کار خود شروع کنید و همیشه بدنبال دیدن بهترین ها باشید.

ذکر این نکته هم ضروری است که نیازی نیست شما تمامی این مراحل را طی کنید تا بتوانید وارد این حرفه شوید و میتوانید در همان سطحی هم که هستید پروژه هایی را دست بگیرید و انجام دهید (با زهم برای مثال من خودم وقتی که فقط دوره HTML را تمام کرده بودم اولین وب سایت را بصورت پروژه ای گرفتم و آن وب سایت هنوز هم بعد از گذشت چند سال بر روی اینترنت موجود است که با دیدن آن خنده ام میگیرد)

چگونه و از کجا شروع کنیم ؟

به نظر من هرکس با توجه به شناختی که از خود دارد باید اقدام کند. راههای مختلفی برای یادگیری وجود دارد، مانند شرکت در دوره های طراحی وب سایت، خواندن کتابهای آموزشی، یادگیری از روی خودآموزهای تصویری (ویدئویی)، دنبال کردن آموزشها از روی وب سایتها و . . . اما هرکس با توجه به وقت، توانایی و بودجه خود باید تصمیم بگیرد که کی و از چه طریقی آموزش را شروع نماید.

نکته : شما میتوایند با عضویت در فرومها و وب سایتهایی که در رابطه با طراحی وب سایت هستند و مشارکت در آنها به خود کمک کنید. سعی کنید بدنبال آموزش دادن بقیه باشید و بدنبال جواب سوالات آنها چراکه اینکار باعث میشود شما از هر کس دیگری بیشتر پیشرفت کنید. این مسئله شاید در حال حاضر برای شما عجیب به نظر برسد اما در هنگام یادگیری خود شما بیشتر و بیشر به مسئله مسلط میشود و جواب بسیاری از سئوالهای خود را نیز میابید.

یکی از بزرگتری مزیتهای این شغل این است که شما را خسته نمیکند و جنس کار آن باعث شادی و نشاط شما میگردد و شما میتوانید علاوه بر کارهایی که در شرکت و یا سازمان خود انجام میدهید به راحتی بصورت پروژه ای و آزاد برای خود و یا دیگر شرکتها کار کنید و درآمد مضاعف کسب نمایید.

نکته : در کنار نرم افزارهای فتوشاپ و فلش یادگیری و استفاده از نرم افزار بسیار قدرتمند Adobe Illustratorهم توصیه میشه، مخصوصا اگر در کشوری بغیر از ایران میخواهید کار کنید

Be Sociable, Share!


۷۴ دیدگاه


 1. مصطفی
  ۲۹ مرداد ۱۳۸۸

  علامه بر آشنایی با این ابزارها همانطور که در متن هم نوشته بودید خلاقیت مهم است. بعد از آشنایی با ابزارها است که شما به جایی می رسید که برای طراحی سایت باید ایده ای داشته باشید. البته این به شرطی است نخواهید از جایی کپی کنید. من پیشنهاد می کنم به لیست فوق گذراندن یک دوره گرافیک مخصوصا در دوره های آزاد دانشکده هنر دانشگاه تهران اضافه شود.
  در ضمن در سیستمهای مدیریت محتوی، دروپال را هم فراموش نکنید.
 2. کامران
  ۲۹ مرداد ۱۳۸۸

  ممنون ار نکات تکمیل کننده شما
 3. علی افخمی
  ۲۹ مرداد ۱۳۸۸

  بسیار خوشوقتم و خوشحال از این همه شرافت کاری و وجدان که در شما یافتم من را امید وار میکنید با این همه آموزش و مطلب که در اختیار عزیزان بیننده میگذارید و باید به شما و طراحان سایت تبریک بگویم که این همه همکاری در جهت اعتلای طراحی و خصوصاً طراحی سایت گام بر میدارید.من هم مثل شما همیشه دنبال مطالب جدید هستم و از هر آموزشی دریغ نمیکنم. و مانند من بسیارند که همیشه افسوس میخوریم چرا سایت ها ی خارجی و طراحان خارجی این قدر قوی و تمیز کارهای زیادی ارائه میدهند و لی در کشور هنر پرورمان این امر یک باخت بزرگ برای هنر مندان است بدین معنی که در ایران از بین هزاران طراح کسی به بلوغ هنری رسیده و سال ها ی عمرش را با خون دل ذره ذره به کوله بار هنریش افزوده ولی هنگام بهره برداری از علم و هنرش متوجه موجی نو و پرقدرت میشود که اورا در خود غرق ساخته و در این برحه حساس که موج نو باید از تجربیات او استفاده کنند میسر نمیشود در نتیجه موج پر انرژی بدون رهبری و کانال منطقی و درست از مسیر خارج شده و شروع به ساختار شکنی میکندتا جایی که هنرمند مجرب همیشه در ایران گوشه گیر میشود و از اشتراک تجربیاتش به عموم باز میماند، بسیار دیده ام در رشته های مختلف که این مورد عمومیت داشته حتی در ورزش قابل مشاهده است. این درد طراحان سایت را به زانو در آورده و نمیگذارد ایرانی با سایت هایش در جهان حتی درصدی رشد کند .این آموزشها و اشتراک گذاری های تجربه اساتید طراح و برنامه نویس اگر کانالی درست را پیدا کند که یقیناً میتواند پیدا کند ما بزودی شاهد سایت هایی آبرو مندانه و پیشرو در ایران باشیم که دیگر نوآموزانی مثل من دنبال یک مقاله آموزشی روزها ماهها شاید یک سال نگردیم. من ایمان دارم حرکت های نو و خوبی مثل انجمن ها و سایت های آموزشی بزودی درخشان و بالغ خواهند شد . البته اگر به جای دشمن پروری ایرانی که در خون ما هست با همه سایت ها و انجمن ها مهربان باشیم و از هر جنبش نرم افزاری مثل متن باز یا … استقبال شایسته داشته باشیم هم با عث رشد فنی ما میشود هم دیگران رمز پیشرفت جنبش های نرم افزاری خارجی ها همین است که از اشتراک تجربیات و اطلاعاتشان نمی ترسند چون به هم احترام میگذارند.آرزوی داشتن یک انجمن صنفی یا یک اتحادیه کارآمد و نه دولتی بروکرات که باعث سقوط طراحی سایت شود آرزوی همه طراحان سایت در ایران است به امید آن روز که آموزگارانی باشیم بدون تحقیر کردن نوآموزان نو سواد چون آنان آموزگاران فردایند.
 4. کامران
  ۲۹ مرداد ۱۳۸۸

  علی جان همیشه با نظراتت ما رو شرمنده لطفت میکنی
  اما اینبار مسئله ای رو مطرح کردی که بدون شک دلیل اصلی تاسیس این سایت هستش و من به شخصه امیدوارم که بتونیم قدمی کوچک در راستای بالا بردن دانش نوآموزان و انتقال تجربه اندکمون به آنها داشته باشیم و به زودی شاهد وب سایتهای فارسی با کلاس جهانی باشیم.
  بسیار سپاسگذارم
 5. امیر
  ۳۰ مرداد ۱۳۸۸

  با تشکر از علی آقا برا ی اینهمه احساس وطن دوستی و لطف .
  نظرات دلسوزانه و مفید شما دوستان ما رو در ادامه این راه با انگیزه تر و راسختر میکنه.البته باید از دوست خوبم کامران به خاطر این مطلب بسیار مهم و مفید تشکر کنم.
  انتخاب هدف مهمترین مرحله در راه پیشرفته.با آرزوی موفقیت.
 6. مصطفی
  ۳۱ مرداد ۱۳۸۸

  سلام
  مطلب خوبی بود
  یادگیری همه این نکات زمان بره
  من ۱و۲و۳و۴و۹ رو بلدم
  چقدر بلدم من :دی
 7. کامران
  ۳۱ مرداد ۱۳۸۸

  مصطفی جان هرچقدر که بلد باشی مهم نیست، مهم اینه باید فکر کنی کم بلدی و به فکر یادگیری مطالب جدیدتر باشی. هر موقعی هم فکر کردی خیلی میدونی، بدون که تازه اول راهی و کارت داره سخت تر میشه
 8. سروش
  ۱ شهریور ۱۳۸۸

  ممنون عالی بود این نوشته
  میتونه به خیلی از سئوالات کسانی که میخوان تازه وارد این حرفه بشن جواب بده
 9. سعيد
  ۱ شهریور ۱۳۸۸

  بسیار کامل و جامع
  ممنون از این پست بسیار کارآمد
 10. سیما
  ۳ شهریور ۱۳۸۸

  ممنون از توضیحات
 11. کامران
  ۳ شهریور ۱۳۸۸

  ممنون از لطف همه عزیزان. هر چی که هست وظیفمونه
 12. مریم
  ۳ مهر ۱۳۸۸

  مطالبتون خیلی خوب بود
  متشکرم
 13. مریم
  ۲۰ مهر ۱۳۸۸

  سلام
  دستتون درد نکنه واقعا کمک موثری بود الان شاید من یکسال دنبال این هستم از کجا شروع کنم از هر چی کمی یاد گرفتم ولی گیج بودم بدونم باید چه راهی رو برم خدا رو شکر که به شمابرخوردم واقعا ممنون
 14. کامران
  ۲۰ مهر ۱۳۸۸

  خدارو شکر
 15. حامد
  ۳ آبان ۱۳۸۸

  درود و سپاس
 16. پاناعلي
  ۹ آبان ۱۳۸۸

  اگه لطف کنید و سورس خوب هم بدهید خیلی خوب است . من خودم از http://www.w3schools.com یاد گرفتم ۳ مرحله اول رو که واقعا عالی بود .
 17. معین مجاور
  ۲۴ آبان ۱۳۸۸

  از نکات آموزنده ی شما سپاس گذارم
 18. hadiyeh
  ۷ آذر ۱۳۸۸

  mamnoon kheily amoozandeh va omidvar konnandeh bood.
 19. تبسم
  ۹ آذر ۱۳۸۸

  با اون قضیه ی داشتن ایده مافقم . مشکل من همینه قبل از هر چیزی.

  و واقعا ممنونم بابت وقتی که می ذارین تا اینجا اینقد به روز و مفید باشه. من می دونم خیلی راحت نیست با مشغله های کاری و اجتماعی امروز جمع بندی چیزهایی که بلدی اونم جوری که هر سطحی بتونن ازش استفاده کنن.
  خدا قوت
 20. کاوه
  ۹ آذر ۱۳۸۸

  ممنونم از این همه تلاشی که برای بالا بردن سطح علمی. به بظر من باید یه کمی هم شعور کاری خودمونو بالا ببریم. یه دیسیپلین منسجم که مارو در ادامه کار هدایت کنه. من خودم اکثر اینها رو بلدم ولی چقدر زیاده فرق بلد بودن تا مسلط بودن. خلاقیت در تمرین و استمرار در کار به وجود میاد.
  به امید روزی که همه ی ما تو کارامون به بالاترین سطح برسیم.
 21. کامران
  ۹ آذر ۱۳۸۸

  کاوه جان ممنون از توضیحاتت
 22. بهزاد اقبالی
  ۲۵ دی ۱۳۸۸

  بسیار بسیار سپاسگذارم دوست عزیز. بنده نیز به نوبه خود از جنابعالی کمال تشکر را دارم.امیدوارم در تمام عرصه های زندگی خود نیز موفق باشید.
 23. محسن
  ۱۵ بهمن ۱۳۸۸

  بنده به غیر از جاوا اسکریپت و فریم ورک های آن یعنی mootools & jQuery بقیه رو کار کردم
  البته اینها رو هم شروع کردم یادگرفتن
  از پایه گرافیست چاپ بودم و تو دیزاین کارم خوبه
  البته در php &mysql متوسط هستم
  در فلش و action script امکان نداره تو ایران کسی به من برسه چون حدود ۹ سال هست از فلش نسخه ۵ ماکرومدیا تا cs4 دارم کار می کنم
  ولی خدائیش بازار کار تو ایران خوب نیست
  چرا درآمد ما از فارغ التحصیل مثلا مهندسی عمران یا مکانیک یا معماری باید کمتر باشه ؟
 24. اعظم
  ۴ اسفند ۱۳۸۸

  من برنامه نویس vb.net هستم ، جدیدا به حرفه شما علاقه مند شدم، قبلا برای پروژه های دانشگاهی با DreamWeaver کار کردم، جواب خیلی از سوالهام رو تو این مطلب پیدا کردم، واقعا ممنونم که مسیر رو برام روشن کردین…
 25. بابك
  ۱۹ اسفند ۱۳۸۸

  خیلی ممنون ازاین کارزیباوآموزندتون.من دنبال یک همچنین مطالب مفیدوآموزنده ای بودم تااینکه خودم هم نمیدونم ازکجاوچطوری شما راپیداکردم امیدوارم بتونم بعنوان یک ایرانی وطن پرست با آموختن این مطالب مفید به کشورم ودیگرهموطنانم همانطورکه شماخدمت میکنیدمن هم خدمتی کرده باشم.
 26. مجید
  ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۹

  سلام
  مطالبتون واقعاً عالیه

  نظرتون درباره Microsoft Expression Web چیه ؟به کارکردن باهاش می ارزه یا نه ؟
 27. مهناز
  ۸ خرداد ۱۳۸۹

  سلام
  میشه لطف کنید بگین چی کار کنم علاقه ام به برنامه نویسی بیشتر بشه؟
 28. کامران
  ۸ خرداد ۱۳۸۹

  زوری که نیست مهناز جان ، اگر علاقه نداری نداری باید بگردی بدنبال چیزی که واقعا مجذوبت کنه
 29. آیدا
  ۱۴ خرداد ۱۳۸۹

  از مطالب جامع و کاملتون متشکرم، البته از توضیحاتتون فقط می خواستم برای تحقیق دانشگاهم استفاده کنم (با اجازتون)، ولی حالا که کامل خوندم می بینم بیشتر از یه تحقیق به دردم خورد…مرسی.امیدوارم همیشه برقرار باشید..
 30. مرجان
  ۱۶ خرداد ۱۳۸۹

  من به طراحی وب خیلی علاقه دارم . مراحلی را که شما مطرح کردید چند تای اولی را خودم یه مقداری کار کردم اما از لحاظ فتوشاپ کمی ضعیفم و فکر میکنم نتونم از لحاظ گرافیکی موفق باشم ولی به طراحی سایت خیلی علاقه درام و فکر می کنم بتونم طراح سایت خوبی بشم اما از جنبه فتوشاپی نه .حالابه نظر شما موفق می شم این کارو دنبال کنم؟
 31. کامران
  ۱۶ خرداد ۱۳۸۹

  ببین مرجان جان مهمترین کار یک طراح وب سایت ارائه یک قالب کاربر پسند و شیک و سبک هستش، پس اگر میخوای که موفق باشی سعی کن با نرم افزارهای گرافیکی آشنایی پیدا کنی اینطوری درصد موفقیتت بالاتر میره
 32. مرجان
  ۲۰ خرداد ۱۳۸۹

  مرسی از این که به سوال من جواب دادی.حالا باید به طور پیشرفته نرم افزارهای گرافیکی و دنبال کنم یا مقدماتی هم باشه کمکم میکنه؟
 33. کامران
  ۲۰ خرداد ۱۳۸۹

  اینکه نرم افزارها و زبانهای برنامه نویس رو در چه سطحی یاد بگیری و استفاد ه سطح شما رو معین میکنه اگر شخما در همه موارد معمولی باشید اون موقع یک طراح معمولی میشوید اگر همه رو در سطح پیشرفته فرا بگیرید طراحی با کلاس کار بالا و حرفه ای شناخته میشوید
  همه چیز به خود شما بستگی دارد
 34. مرجان
  ۲۲ خرداد ۱۳۸۹

  ممنونم شما کمک خوبی برای من بودید و سایت شما هم خیلی خوب مورد استفاده من قرار گرفت . مقداری از دودلی های من و برطرف کرد . امکانش هست که موسسه خوب با استاد خبره به من ممعرفی کنید تا این مراحل را طی کنم .در حد پیشرفته باشه. خیلی سپاس گذارمدیدگاه خود را بنویسید