مشکلات یک طراح آزاد ” freelance ” و راه حل های آن – قسمت دوم

دوشنبه, ۲۰ام مهر , ۱۳۸۸ | ۲۳ دیدگاه

خوب امیدوارم که  قسمت اول  رو به یاد داشته باشید حالا به ادامه موضوع می پردازیم.

سخت افزار و نرم افزار

خوب باید یک زمانی رو برای بروز کردن اطلاعات خودتون در مورد سخت افزار و نرم افزار بزارید. ما باید اطلاعات کاملی در مورد وسایلی که باهاشون کار می کنیم داشته باشیم و از تکنولوژی های جدید با خبر با شیم و در موردشون اطلاعات کسب کنیم.خوندن وبلاگها با موضوعات مربوط به کار ما و همچنین رفتن به مجتمع های کامپیوتر رو فراموش نکنید حتی اگه قصد خرید هیچ چیز رو ندارید. با همکارانتون در مورد تکنولوژی های جدید صحبت کنید و سعی کنید اطلاعات جدیدی کسب کنید.

در هر صورت نباید هم از نظر سخت افزاری و هم از نظر نرم افزاری عقب بیفتید ، یک مقدار از درآمد خودتون رو خرج ارتقاء وسایل کارتون بکنید تا بازدهی بیشتری داشته باشید.

“داشتن وسایل کار خوب به آدم انرژی مضاعفی برای کار کردن میده” پس این نکته رو فراموش نکنید.

 خلاق ماندن

خوب خودتون بهتر از من میدونید که برای اینکه در کارتون موفق باشید باید همیشه ایده های جدید داشته باشید و بتونید از این ایده ها در کارهاتون استفاده کنید.خوب شاید الان شما چند تا ایده توذهنتون باشه و همه اونها رو توی کارهاتون استفاده کردید ولی آیا در کارهای بعدی هم این ایده ها به سراغ شما می یاد.چطوری میشه ایده ها رو درون ذهن ایجاد کرد و یا بهتر بگم به ذهن کمک کرد تا به شما یک ایده جدید بده؟

خوب برای زنده کردن خلاقیت در ذهن یک نظریه وجود داره

“سعی کنید از آثار خلاقانه دیگر هنرمندان ایده بگیرید و بادقت اونها رو بررسی کنید”

این خیلی میتونه به شما کمک کنه تا خلاقیت رو در خودتون زنده نگه دارید.البته این نکته رو باید بگم که ایده گرفتن از یک اثر هنری با کپی برداری از اون فرق میکنه ها!

نباید از اثر یک طراح و هنرمند دیگه به صورت کور کورانه استفاده کرد و این کار میتونه به کل خلاقیت شما رو نابود کنه،سعی کنید اون اثر رو با تفکرات خودتون تطبیق بدید و از اون یک ایده جدید بسازید.البته میدونم کار بسیار سختیه ولی باید تلاش کرد.

یک دوستی دارم که طراح گرافیک هست و همیشه به من میگه برای اینکه ذهنت برای ایجاد یک طرح فعال باشه بانک تصاویری رو که داری فقط نگاه کن و نگاه کن ، خوب این باعث میشه ناخود آگاه برای ساختن یک طرح یک تصویر مناسب توی ذهن شما تداعی بشه .البته این یک مثال بود و برای هر کاری روشهای مختلفی وجود داره و افراد از روش های گوناگونی برای خلاق نگه داشتن ذهنشون استفاده می کنند.ولی به نظر من بهترین روش دیدن نمونه کارهای متفاوته و البته ایده گرفتن از اونها.

زندگی کردن

خوب یک سوال میپرسم دلیل اینکه شما کار میکنید چیه؟

مهمترین پاسخ این سوال به نظر من زندگی بهتره.من به شخصه کار میکنم تا زندگی بهتری داشته باشم و بتونم از تمامی ظرفیت ها و تواناییهای خودم استفاده کنم . هدف از بیان این سوال و پاسخ این بود که بعضی وقتها باید از کارمون خارج شیم و به زندگی مون بپردازیم به تعبیر بهتر

” کار کنیم برای زندگی بهتر نه اینکه زندگی کنیم برای کار بهتر “

دور موندن از محیط اطراف و صرفا پرداختن به کار می تونه انسان رو دچار رخوت کنه و این خیلی بده. همیشه سعی کنید روابط اجتماعی خودتون رو گسترش بدید و کار شما باعث لطمه خوردن به روابط اجتماعی شما نشه . شاید تعطیل کردن یکروزه تمامی کارها و رفتن به کوهستان و یا جایی که علاقه دارید ، ورزش کردن ، فیلم دیدن و….  و دریک کلام خارج از محیط  کار قرار گرفتن بسیار مفید باشه هم برای خودتون و هم برای کارتون و هم برای ذهنتون.

فقط بگید نه !

یکی از سخت ترین کارها برای شما گفتن نه به مشتریانتون هست؟ اما چرا؟

گرفتن همزمان سفارشات  و تلمبار کردن اونها و اینکه نیروتون رو روی چند تا پروژه تقسیم کنید کار عاقلانه و خوبی نیست. ایجاد کردن یک کیفیت خوب برای یک کار خیلی بهتر از انجام دادن کار نیمه تمام برای تمامی مشتریان هست. شما باید وقت کافی برای انجام دادن یک کار خوب رو در کارهاتون در نظر بگیرید و به این نکته توجه کنید که از گرفتن کارهای هم زمان که باعث پایین اومدن کیفیت کار شما و همچنین ایجاد استرس کاری برای خود شما میشه خودداری کنید و با یک توضیح در مورد مشغله کاریتون از مشتریتون عذرخواهی کنید و بگیید نه. البته شاید بتونید مشتریتون رو متقاعد کنید تا وقت بیشتری برای انجام کارش به شما بده و شما به نوبت به کارهاتون برسید و این هنر شماست…..!

 بهروه وری خودتون رو بالا ببرید

کار کردن باید برای شما یک حس خوب ایجاد کنه و شما از انجام کارتون لذت ببرید و این باعث افزایش بهره وری شما در کار خواهد شد. سعی کنید کارهایی رو که باعث افزایش رو حیه شما در کار میشه رو بیشتر انجام بدید . با یک صبحانه دلچسب شروع کنید .تنظیم زود بلند شدن ها و یا دیر کردنها ، ایستها و مکالمات رمز سودمندی و بهره وری شماست. شما حتما می دانید که کدام فعالیت و کار شما را پریشان میکند و کدام کار به شما نیرو و انرژی میدهد .

من برای نتیجه بهتر و همچنین بهره وری بیشتر یک ایده دارم

” کارها رو بر حسب سختیشون اولویت بندی میکنم و کارهای سخت تر رو زودتر انجام میدم “

 هر روز تعطیله

خوب برای کسی که یک کار دولتی داره و یا هرروز میره سر کار اینطوری به نظر میرسه که یک آزاد کار همیشه تعطیله !

خوب یک آزاد کار به دلیل نوع تفکر و نگرشش به زندگی این شیوه کار رو انتخاب کرده اما این دلیل بر این نیست که کار کمتری از بقیه انجام میده.

هر کسی به اندازه تواناییهاش از زندگیش سود میبره و این دقیقا به نوع تفکر شخص ربط داره.خوب از این موضوع رد می شیم. موضوع سر تعطیلات بود و اینکه باید برای تعطیلات خودمون یک برنامه ریزی داشته باشیم و اونها رو کنترل کنیم . مثلا بعد از انجام هر پروژه به خودمون چند روز استراحت بدیم . بعضی از آزاد کارها هم هستند که چند ماه از سال رو کار می کنند و چند ماه رو به استراحت می پردازند البته توی ایران فکر کنم این یک ایده مسخره باشه!؟

اما به هر صورت برای تعطیلات خودتون برنامه داشته باشید و سعی کنید به بهترین نحو از وقتتون استفاده کنید.

 

با حقوق و مزایا خداحافظی کنید

وقتی شما تصمیم به یک کار آزاد گرفتید به دلیل از دست دادن حقوق ثابتی که قبلا از کارفرمای خودتون می گرفتید و یا پاداش عید و بیمه و حق ماموریت و…… دچار یک اضطراب و استرس خواهید شد که طبیعی به نظر میرسه.

شما باید بتونید که به این استرس و اضطراب غلبه کنید و این امکان نداره جز اینکه به راهی که میرید اطمینان و اعتقاد داشته باشید و برای خودتون برنامه مشخصی برای زندگی داشته باشید.

همه این موضوع بستگی به این داره که تا چه حد رئیس خوبی برای خودتون باشید.

 

 ایمان خودتون رو از دست ندید

چطوری می تونم ایمان و اعتقاد خودم رو به کارم حفظ کنم وقتی که کاری برای انجام دادن سراغم نمی یاد ، یا اینکه دریافت های مالی عقب افتاده و یا صورتحسابهای زیادی برای پرداخت دارم ولی جیبم خالیه؟

خوب این خیلی سخته و شاید بشه گفت خیلی خیلی سخته.همه ما این روزها رو کم یا زیاد تجربه خواهیم کرد پس باید خودمون رو برای این روزها آماده کنیم حتی شده فقط از نظر فکری .

باید حس تازگی و هیجان برای انجام کار رو در تمامی مدت در خودتون زنده نگه دارید و به هدفی که دارید ایمان داشته باشید . خیلی ها روشهای خودشون رو برای خارج شدن از این بحران دارند بعضی ها با خنده و شادی سعی می کنند این موضوعات رو فراموش کنند و استرس رو از خودشون دور کنند و به فکر ایده جدیدی برای کسب در امد از کارشون باشند و بعضی ها هم یک خواب کوتاه میکنند و دوباره با انرژی به کارشون بر میگردند.

دور کردن استرس و نگرانی مهمترین کاری هست که ما در این بحران انجام باید انجام بدیم ، این کار به این معنی نیست که از زیر کار شونه خالی کنیم و از مسئولیت فرار کنیم بلکه برای اینه که بتونیم بهره وری خودمون رو زیاد کنیم و بهتر تصمیم بگیریم و فکر کنیم.

به نظر من وقتی هدف انسان مشخص باشه وبرای رسیدن به اون هدف برنامه داشته باشه حتما به هدفش میرسه مگر اینکه ایمانش رو نسبت به خودش و کارش از دست بده .

پس هدفتون رو مشخص کنید و به خودتون ایمان داشته باشید.

رمز موفقیت

خوب به اخر این مطلب داریم نزدیک میشیم. شاید همه به دنبال یک کلید برای موفقیت در این راه باشیم اما اون کلید چیه؟

خیلی از افرادی که به صورت آزاد کار میکنند قبل از اینکه به موفقیت چشمگیری برسند و موفقیت در خونشون رو بزنه از میدون خارج میشن و امید خودشون رو از دست میدند و این واقع بینانست.

شما باید واقع بینانه به آینده خودتون نگاه کنید و بدونید که راه سختی در پیش دارید و باید با خیلی چیزها بجنگید. پس اسلحه خودتون رو آماده کنید و آماده جنگ باشید این که شما آگاهی کاملی از راهتون دارید و خودتون رو برای این راه از نظر فکری آماده کردید کلید موفقیت شماست و شما شایسته بدست آوردن هر آنچه می خواهید هستید.

با تشکر از برادر خوبم آقای علی سروری که من رو در نوشتن این مطلب همراهی کردند. 

امیدوارم که این نکات هر چند کوتاه بتونه گره گشای شما دوستان عزیز باشه.

Be Sociable, Share!


۲۳ دیدگاه


 1. سلمان
  ۲۰ مهر ۱۳۸۸

  پست خوبی بود..
 2. رضا
  ۲۰ مهر ۱۳۸۸

  خیلی ممنون .
 3. حسن جابری
  ۲۰ مهر ۱۳۸۸

  سلام… میشه منبع مطالبتون رو هم ذکر کنید؟ فکر کنم اینطوری بهتر باشه چون سایتتون اعتبارش بیشر میشه
 4. امیر
  ۲۰ مهر ۱۳۸۸

  ممنون حسن جان ولی اکثر این مطالب جزو تجربیات شخصی من هست.
 5. arash
  ۲۰ مهر ۱۳۸۸

  lممنون از نوشتتون. در حس آزاد کار بودن و اشراک موقعیت در این امر احساس امنیت خاصی ادم بدست میاره . اگه بتونین از ته دل خودتون بنویسید و روش کار کنید فوق العادست. ولی بخ خدا از جملاتی که تو کتابا و ترجمه ها و سایتها میبینید گوشم پره. از سبک زندگی آزاد کارهای موفقی که تو زندگیتون می شناسید با زبون خودتون بگید از دوست و اشناهای اطرافتون.اینجوری به سایت نزدیک تر می شیم ولی خواهش می کنم مطالبی که تو کتابا میبینید و زیاد مطرح نکنید که … . مقاله های قبلیتون نایاب و خاص بود در این زمینه
 6. کامران
  ۲۰ مهر ۱۳۸۸

  در تایید صحبتهای آرش جان باید عرض کنم که آقای امیر سروری از برترین و خوش فکرترین طراحان و برنامه نویسانی هستند که تا کنون باهاشون کار کردم. و براشون آرزوی موفقیت روز افزون دارن
  ممنون امیر جان
 7. امیر
  ۲۰ مهر ۱۳۸۸

  ممنون آرش جان به خاطر اظهار نظر صادقانت.
  آقا کامران هم که چوبکاری فرمودند.
  امیدوارم که در نوشتن مطالب روند رو به رشدی رو داشته باشم . البته با پشتیبانی و اظهار لطف شما دوستان.
 8. ASP.NET of Iran
  ۲۱ مهر ۱۳۸۸

  خوبه فقط سعی کن اینقدر از کلمه ی “خوب” در جملاتت استفاده نکنی 🙂
 9. امیر
  ۲۱ مهر ۱۳۸۸

  ممنون از تذکرت .
 10. مهیار
  ۱۹ دی ۱۳۸۸

  سلام از مظلب جالبتون

  این مشکلیه که چند وقته منهم باهاش دست و پنجه نرم میکنم

  و اونم اینه که می خوام از کارم استفا بدو ازاد کار بشم اما واقعا

  این انتخاب سخته که بخوام درآمد ثابت رو از دست بدم و از

  طرفی هم دلم می خواد تا برای خودم کار کنم متاسفانه

  الان وقت آزاد اصلا ندارم برای مطالعه و از این بابت خیلی ناراحتم
 11. کامران
  ۱۹ دی ۱۳۸۸

  انجام این کار شرایط خاص خودشو میخواد و در کنار اون دل و جرات و یه برنامه دقیق برای بدست آوردن مشتری
  امیدوارم که موفق باشی
 12. محمد
  ۲۶ فروردین ۱۳۸۹

  سلام، وافعا اینا رو بنده در حد خود تجربه کردم.
  واقعا آقا امیر فکر خوبی دارن که میتونن تجربیاتشون رو با این نظم بنویسن.
  باتشکر امیر جان
 13. بهلول
  ۱۶ شهریور ۱۳۸۹

  سلام دوست عزیز
  مطالبتون واقعا جالب و آموزنده بود
  همونطور که گفته بودین با ذکر منبع تو وبلاگ انجمنمون گذاشتمش
  امیدوارم راضی باشین
  http://aecom.blogfa.com/ 14. […] مشکلات یک طراح آزاد ” freelance ” و راه حل های آن – قسمت دوم مشکلات یک طراح آزاد ” freelance ” و راه حل های آن – قسمت اول چگونه طراح وب سایت شویم؟؟؟ روشمند نمودن جریان طراحی گرافیکی […]
 15. امیر
  ۱۲ آبان ۱۳۸۹

  با وجود اینک خیلی از تاریخ مطلبتون میگذره چون جنس مطلب طوریه که هیچ موقعه کهنه نمی شه واقعا استفاده کردم و خیلی خوب میشد احساس کرد که شما مطالب رو از نزدیک حس کردید.
  من واقعا استفاده کردم.
  بسیار ممنون. موفقیت روز افزون شما آروزی ماست!
 16. امیر
  ۱۲ آبان ۱۳۸۹

  خواهش می کنم امیر جان ، موفقیت شما هم آرزوی ماست 😉
 17. Artister
  ۶ فروردین ۱۳۹۰

  در شرایطی هستم که این مطلب خیلی کمکم کرد ، ممنون.
 18. مهرداد
  ۲ تیر ۱۳۹۰

  با “Artister” عزیز موافقم.
 19. فرهاد
  ۳ مرداد ۱۳۹۰

  سلام
  آقا من چند وقتیه تصمیم گرفتم یه برنامه نویس و طراح وب سایت حرفه ای و تمام وقت بشم(میخوام به عنوان شغل دائم انتخابش کنم). تا الان ۵۰% راهی که باید برای یادگیری برم رفتم. خیلی هم علاقه دارم و بهتر بگم عاشق این کار هستم.

  اما یه سوال در رابطه با درآمد ذهن منو مشغول کرده اینکه: درآمد بیشتر تو طراحی یه سایت با یه ایده نو و مدیریت اونه تا با گرفتن تبلیغات درآمد داشته باشی. یا برای بقیه سایت طراحی کنی و پولتو بگیری بکشی کنار؟

  درکل کدومش درآمدش بیشتره؟

  و تقریبا اگه تو کارت حرفه ای باشی و تنها شغلت همین باشه، حدودا درآمد ماهیانت چقدره؟

  ممنون میشم منو راهنمایی کنید.
 20. امیر سروری
  ۴ مرداد ۱۳۹۰

  فرهاد @ سلام فرهاد جان .
  هر کدوم از راه هایی که گفتی میتونه منبع در آمد باشه و وجودش لازم هست . کلا مراحل پیشرفت و کسب در آمد به صورت معمول در هر کاری با زمان و کسب تجربه پیش میره . شاید روزی برای شروع استخدام بشی در یک شرکت ، چند سال کار کنی و شروع کنی به گرفتن پروژه های خارج از شرکت و بعد فقط پروژه های خارج از شرکت و بعد افزایش پروژه ها و جمع کردن تیم و بعد ثبت شرکت و پرورش ایده های نو و کسب در آمد از این ایده ها .

  به نظر من همه این مراحل باید طی بشه تا موفقیت پایدار باشه .
  در این کار نسبت به بسیاری از مشاغل نکات مثبت بسیاری هست و تقریبا همه چیز به پشت کار و دانش شما بستگی داره و در صورت حرفه ای شدن و داشتن مقداری دانش اقتصاد در آمد خوبی خواهید داشت .
 21. فرهاد
  ۴ مرداد ۱۳۹۰

  متشکرم امیر جان
 22. امیر سروری
  ۵ مرداد ۱۳۹۰

  فرهاد @ خواهش میکنم قرهاد جان 😉
 23. فرهاد
  ۲۰ مرداد ۱۳۹۰

  سلام مجدد خدمت آقا امیر گل.

  یه سوال دیگه داشتم!!! به این دلیل سوالاتمو تو این سایت طرح میکنم چون مطمئنم پاسخ های شما بر اساس تجربس نه حدس گمان مثل خیلی جاهای دیگه!!!(خلاصه اگه مزاحمم شرمنده)

  سوال من در مورد مجوزات لازم برای کاره.
  اگه فعلا تنها بخوام کار کنم و تیم جمع نکنم، و فقط “یه” سایت درآمد زا از طریق تبلیغات راه بندازم که سرمایه ی شرکتی که در آینده میخوام راه بندازم جور بشه، “باید مجوز بگیرم؟” چون میخوام تو خونه کار کنم فعلا.
  هم برای کسب تجربه در زمینه های مختلف طراحی سایت هم درآمد.
  و یه شماره حساب هم اعلام کنم برای اونایی که میخوام تبلیغ بدن.
  ممکنه بعدا سایتهای رغیب مشکل برام درست کنن بخاطر نداشتن مجوز؟
  ممنون میشم راهنمایی کنی.دیدگاه خود را بنویسید