بهینه سازی عکسها جهت استفاده در وب

دوشنبه, ۲۳ام فروردین , ۱۳۸۹ | ۸ دیدگاه

یکی از دغدغه های همیشگی طراحان و صاحبان وب سایت استفاده از عکسهای با کیفیت و مناسب در وب سایتها میباشد. مخصوصا در ایران که به دلیل متوسط سرعت پایین اینترنت حجم نهایی یک وب سایت مسئله ای حساس و تاثیر گذار بر روی اثردهی و بازدهی وب سایت خواهد بود. شاید بسیاری از شما با روشهایی جهت کم کردن حجم عکسهای وب سایت آشنا باشید اما در این خودآموز قصد دارم تا بهترین و موثرترین روش کاهش سایز نهایی عکس با کمترین افت کیفیت را به شما آموزش بدهیم. پس تا پایان این خودآموز با ما همراه باشید.

در اصل بهینه سازی و ذخیره سازی عکسها با Save کردن آنها شروع نمیشود و قبل از رفتن به سراغ کلید Save کارهایی است که شما باید انجام دهید. ذکر این نکته نیز ضروری است که در این خودآموز اساس کار ما نرم افزار فتوشاپ و گزینه “Save for a Web/Device” میباشد.

اولین نکته ای که شما باید آنرا رعایت نماید نکته ای ساده و بدیهی است و شما باید مطمئن شوید که عکس شما در فرمت  RGB قرار دارد و نه CMYK چرا فرمت CMYK بیشتر جهت صنعت چاپ کاربرد دارد و تا هنگامی که شما قصد نمایش عکسها را نمایشگر دارید باید از فرمت RGB استفاده نمایید.چرا فرق بسیاری در نمایش رنگها توسط نور یا کریسیتال و جوهر وجود دارد.

ضمنا این نکته را در نظر داشته باشید که خیلی بهتر است که شما از ابتدا فایل جدید را در مود RGB کار نمایید تا اینکه در مود CMYK کار کنید و بعدا آنرا تبدیل نمایید.شما مود یک عکس را از مسیر Image > Mode میتوانید چک/تعویض نمایید.

دومین نکته این است که اگر عکس شما در ابعاد بسیار بزرگ باشد و شما بخواهید آنرا توسط گزینه Save for a Web/Device ذخیره نمایید اخطاری مبنی بر اینکه اندازه عکس شما بسیار بزرگتر از موارد نیاز جهت ذخیره سازی جهت وب میباشد و فتوشاپ نمیتواند آنرا به بهترین نحو انجام دهد. پس به اندازه و حجم عکس اصلی توجه داشته باشید و انتظار نداشته باشید عکس با حج ۵۰ مگا بایت و ابعاد بسیار بالا را بتوانید بع عکس ۱۰۰ کیلو بایتی با همان ابعاد تبدیل نمایید. پس ابعاد عکس را به ابعاد مورد نظر و کاربردی تبدیل نمایید و حجم بسیار زیادی از عکسهای خود از طریق این کار کسر نمایید.

بعد از اعمال تمامی تغییرات لازمه در عکس (و بعد از اینکه ۲ نکته بالا را نیز انجام دادید) نوبت آن است که وارد محیط Save for a Web/Device بشویم. این منو را از طریق مسیر File>Save for a Web/Device و یا کلید میانبر Alt+CTRl+Shift+S میتوانید بیابید.

در قسمت پایین سمت راست و از تب Image Size میتوانید سایز عکس را تغییر دهید و یا بر اساس درصد آن را کوچک را بزرگ نمایید

درعکسهای بالا مشاهده مینمایید که عکس انتخاب شده در حالت نرمال دارای ابعاد ۱۶۰۰*۱۰۰۰ میباشد و حجم تقریبی آن ۱۵۰ کیلو بایت است. اما مهمترین قسمت کار شما با قسمت Quality  میباشد. از منو Preset چندین گزینه پیش فرض قابل انتخاب است که میتوانید آنها را انتخاب نمایید و نتیجه در سمت چپ و در قسمت Preview و همچنین سایز بدست آمده را نیز در سمت چپ و پایین این باکس مشاهده نمایید که حجم عکس شما بعد از انتخاب گزینه های فوق به چه عددی تغییر میکند. شما میتوانید با بازی کردن با این ابعاد و مشاهده پیش نمایش نهایی عکس در قسمت سمت چپ به ایده آل ترین حال دست پیدا کنید. یعنی عکسی با کیفیت مناسب و با پایینترین حجم ممکن.

معمولا بهترین حالتی که میتوانید برای عکسهای خود پیدا کنید JPG Medium میباشد که در آن حجم عکس به مقدار قابل توجهی کاهش میبابد اما کیفیت خیلی پایین نمی آید. اما اگر بخواهید از عکسهای خود خروجی GIF داشت باشید بهترین حالت برای کم کردن حجم خواهد بود اما کیفیت عکسها خیلی به دل نخواهد نشست. برای عکسهای سیاه و سفید میتوانید از خروجی GIF استفاده نمایید.

همانطور که در عکس بالا مشاهده مینمایید میتوانید از این پنل استفاده نمایید تا عکس مورد نظر را در ۲ یا ۴ حالت مختلف در کنار هم قرار دهید و بر روی هر کدام از آنها بصورت جداگانه تغییرات را اعمال نمایید تا به بهترین حالت ممکن دست پیدا نمایید.

در آخرین مرحله لازم است که گزینه Save را زده و در پنجره باز شده در جلوی گزینه Save as type گزینه Only Image را انتخاب نمایید تا عکس بهینه شده شما بر روی کامپیوتر ذخیره گردد.

پستهای مرتبط :

طراحی وب سایت، از کجا شروع کنیم؟

اهمیت رنگها در طراحی

عرض استاندارد برای وب سایت

Be Sociable, Share!


۸ دیدگاه


 1. رضــا
  ۲۳ فروردین ۱۳۸۹

  سلام …
  مثل همیشه عالی و کاربردی، ممنون
  ^_^
 2. کامران
  ۲۳ فروردین ۱۳۸۹

  خواهش میکنم رضا جان، شما لطف داری به ما
 3. سجاد
  ۲۳ فروردین ۱۳۸۹

  ضمن خسته نباشید باید بگم که این مطلب خیلی کهنه ای بود ولی یاد آوریش به من کمک کرد 4. […] This post was mentioned on Twitter by S.Amirhossain Gtt. S.Amirhossain Gtt said: بهینه سازی عکسها جهت استفاده در وب http://ff.im/-iVDyR […]
 5. عاطفه
  ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹

  بسیار مفید بود، ممنون
  منتظرش بودم!
 6. پرمیس
  ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۹

  من اولین باره که سایت شما رو میبینم
  بسیار بسیار بسیار خوشحالم که همچین سایتی مفید و جالب وجود داره
  واقعا دستتون درد نکنه
  خدا هم بهتون خیر بده
  واقعا خسته نباشید 7. […] کنند. برای ویندوز نیز ابزارهای مخصوصی وجود داردند.+ + + کوچک کردن JavaScript و CSS فایلهای css و js اگر به همان صورتی که […]
 8. سپیده
  ۱۶ اسفند ۱۳۸۹

  خیلی ممنون
  استفاده کردم

  خسته نباشیددیدگاه خود را بنویسید