بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو

شنبه, ۱۹ام اردیبهشت , ۱۳۸۸ | ۱۹ دیدگاه

طبق آمارها فقط تعداد معدودی ازافراد  در موردSEO و اهمیت آن برای طراحان ، برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب اطلاع دارند.اگر شما جزو ان دسته از افرادی هستید که هیچ گونه اطلاعاتی در موردSEO ندارید و نمی دانید  که SEO چگونه میتواند به شما کمک کند پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را به دقت بخوانید.این مقاله یک راهنماست برای طراحان و توسعه دهندگان وب که میخواهند بدانند چگونه می توانند وب سایت و یا وبلاگی بسازند که به راحتی توسط موتورهای جستجو شناخته شود و یا چگونه وب سایت ویا وبلاگ را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنند.

چرا باید در مورد SEO بدانیم ؟

 • SEO فقط یک روش برای فروش بیشتر و یا بازدید بیشترنیست ، بلکهSEO برای یک طراح و یا یک توسعه دهنده وب یک وظیفه و مسئولیت است و دانستن آن ضروریست.
 • اگر وب سایت شما یک وب سایت استاندارد سازی شده برای موتورهای جستجو نباشد شما تعداد بسیاری از بازدید کننده ها را از دست خواهید داد زیرا تعداد معدودی از افراد با نوشتن نام وب سایت شما درAddress Bar به وب سایت شما دسترسی پیدا می کنند. موتورهای جستجو تنها راه شناساندن وب سایت شما در فضای مجازیست.
 • SEO یک ارزش افزوده است.شما میتوانید امتیازات بدست آورده را در معرض فروش قرار دهید.

در ابتدا ، یک موتور جستجو چگونه کار می کند؟

در ابتدا نگاهی می اندازیم به موتورهای جستجو بر پایهCrawler و یا جنبنده. هردو موتور جستجویYahoo و google که از بزرگترین موتورهای جستجو می باشند  بر پایه Crawler کار میکنند.هر موتور جستجو یک برنامه که جستجوگر و یا عنکبوت نامیده می شود دارد که وب را می کاود.هدف اصلی از وجود یک جستجوگر جستجو کردن صفحات وب ، خواندن و دسته بندی کردن مطالب و دنبال کردن اتصالات (link ) خارجی و داخلی می باشد.Spider ویا جستجو گر تمامی اطلاعات گرد آوری شده و طبقه بندی شده در مورد هر صفحه وب را دریک  پایگاه اطلاعات که Index نامیده می شود ذخیره می کند. این جستجو گر با توجه به اهمیت هر صفحه وب در بازه های زمانی مختلف به آن صفحه  سر می زند و اطلاعات موجود در Index را بروز رسانی می کند.

شغل شما بهینه سازی برای موتورهای جستجو!

هر کدام از موتورهای جستجو راه و روش متعلق به خودشان را در دسته بندی و مرتب کردن وب سایتها دارند.دانستن اینکه چه  فاکتورهایی می توانند بر این راه وروش (Algorithm ) تاثیرداشته باشند میتواند در موقعیت شما درصفحه نمایش نتیجه موتورهای جستجو تاثیر مطلوبی داشته باشد .

SEO دارای دو شاخه می باشد : بخش داخلی  و بخش خارجی

 • بخش داخلی : منظور از بخش داخلی  ابزارها و اعمالی  هستند که شما می توانید بر روی وب سایتتان اعمال کنید مانند کدهای html ،  کلمات کلیدی  و لینکهای داخلی  و در کل ساختار وب سایت.

 • بخش خارجی : منظور از بخش خارجی  ابزارها و قسمتهایی از وب سایت  هستند که شما کنترل کمتری بر روی آنها دارید مانند این که چه تعداد لینک به وب سایت شما وجود دارد. شما باید به این نکته توجه داشته باشید که مهمترین قسمت کار شما به عنوان یک بهینه ساز صفحات وب  بخش داخلی وب سایت میباشد به این دلیل که اگر شما طراحی زیبا و مطالب با ارزشی در داخل وب سایت خود  داشته باشید لینکها به وب سایت شما سرازیر خواهد شد  بدون اینکه شما هیچ عملی انجام دهید. 

۹ اشتباه در SEO

 • صفحات بیهوده

این اشتباه بارها و بارها در بسیاری از وب سایت ها دیده میشود.به اینصورت که در صفحه اصلی یک تصویر بسیار بزرگ قرار داده شده است  و لینکی که روی آن نوشته شده برای ورود به سایت  اینجا را کلیک کنید و در حالت بدتر این که این لینک در یک انیمیشن Flash قرار دارد.و حال اینکه این لینک هیچگاه توسط جستجو گر موتورهای جستجو دنبال نخواهد شد.در واقع شما یک اشتباه بزرگ را مرتکب شده اید.صفحه اصلی و یا Index و به عبارت دیگر HomePage شما به طور قطع یکی از  مهمترین صفحات  وب سایت شما می باشد و بارها و بارها توسط جستجوگرهای موتورهای جستجو بررسی میشود . اگر  در صفحه اصلی  ساختار مناسبی از لینکهای داخلی برای دنبال کردن توسط جستجوگرهای موتورهای جستجو وجود نداشته باشد  لینکهای داخلی وب سایت شما توسط موتورهای جستجو شناخته نخواهد شد.در کمترین حالت صفحه اصلی شما باید شامل لینکهایی به صفحات اصلی وب سایت و کلمات کلیدی در مورد محتوای وب سایت باشد.

 • منوهای Flash

بسیاری از طراحان برای زیبایی وب سایت خود از منوهایی استفاده می کنند که توسط  Flash ساخته شده  است.ولی دانستن این نکته بسیار با اهمیت است که این منوها فقط می توانند از نظر زیبایی به وب سایت شما کمک کنند و لینکهای موجود در آن توسط جستجوگرهای موتورهای جستجو دنبال نمی شود.

 • مطالب موجود در تصاویر و انیمیشن ها

یک جستجو گر وب نمیتواند موضوع تصویر و یا   کلمات  و مطالب موجود در تصاویر و یا انیمیشنFlash را تشخیص دهد و بخواند . خیلی از طراحان و برنامه نویسان مرتکب این اشتباه میشوند و مطالب مهم و کلمات کلیدی در مورد محتوای وب سایت خود  را در داخل این تصاویر و انیمیشن ها قرار می دهند.

 • استفاده بیش از حد از تکنولوژی Ajax

بسیاری از برنامه نویسان و طراحان سعی میکنند بازدید کننده را با استفاده بیش از حد از تکنولوژی های Ajax تحت تاثیر قرار دهند ولی آیا می دانید که این یک اشتباه بزرگ در    SEO می باشد.دلیل این موضوع این است که صفحات و مطالب در Ajax به صورت  پویا بارگذاری و Load می شوند و این مطالب و صفحات توسط جستجو گرهای موتورهای جستجو قابل طبقه بندی و خواندن نیستند . یکی دیگر از اشکالات تکنولوژی  Ajax این است که بازدید کننده نمیتواند صفحه مورد نظر خود را برای بازدید کنندگان دیگر ارسال کند.

۵٫  استفاده از زیر شاخه ها

بسیاری از طراحا ن بنا به دلایلی علاقه دارند بعضی از صفحات را در زیر شاخه ها قرار دهند و یا اینکه شاخه اصلی صفحات را تغییر دهند . تغییر شاخه اصلی صفحات شما باعث از دست رفتن تعداد زیادی از لینکهای متصل به وب سایت شما خواهد شد.

۶٫  لینکها

در بسیاری از وب سایتها مطمئنا مشاهده کرده اید که از کلمات click here و یا more و در وب سایتهای فارسی از  “ادامه” و یا “بیشتر” برای لینکها استفاده میشود. باید بدانید که استفاده از  این کلمات برای لینک به صفحات دیگر بسیار نا مناسب است. اگر شما می خواهید که وب سایت شما در مورد موضوعی خاص از اهمیت بیشتری در موتورهای جستجو قرار بگیرد از این موضوعات در کلماتی که برای لینک به صفحات دیگر استفاده می شود بهره بگیرید.به طور مثال به جای کلمه “بیشتر” از ترکیب این کلمه و موضوع آن لینک  استفاده کنید .

“مطالب بیشتر در مورد +  موضوع مورد نظر ”

ذکر این نکته لازم است که هرگز از کلمات یکسان برای اتصال به صفحات و موضوعات دیگر استفاده نکنید و سعی کنید این کلمات متفاوت باشد زیرا در نظر موتورهای جستجو لینکهایی با کلمات یکسان دارای مطالب یکسان هستند و دنبال نمیشوند.

۷٫ Title ها

 • Title های یکسان و مشابه صفحات.

بسیاری از طراحان و برنامه نویسان وب از Title های مشابهی در سراسر صفحات خود استفاده میکنند. این برای موتورهای جستجو بدین معناست که تمامی صفحات دارای یک موضوع مشابه هستند.این اشتباهی بسیار بزرگ در طراحی یک وب سایت است.بنابرین سعی کنید از موضوعات هر صفحه در Title آن صفحه استفاده کنید تا نتیجه بهتری در موتورهای جستجو داشته باشید.اگر می خواهید نام وب سایت شما در Title تما می صفحات باشد از ترکیب نام وب سایت و موضوع آن صفحه استفاده کنید.

” نام وب سایت | موضوع و عنوان صفحه “

 • تعداد زیاد حروف استفاده شده در Title .

بسیاری از طراحان و برنامه نویسان از جملات بلند و کلمات بسیار برای Title استفاده می کنند. باید این نکته را بدانید که در صفحه نمایش موتورهای  جستجو  برای معرفی وب سایت شما از محتویات Title صفحات استفاده می شود و شما فقط میتوانید از ۶۵ حرف برای Title صفحات خود استفاده کنید تعداد حروف بیشتر توسط موتور جستجو حذف خواهد شد.

 • استفاده از کلمات مشابه در یک Title .

اشتباه متداول دیگری که طراحان و برنامه نویسان انجام می دهند استفاده از کلمات مشابه در Title صفحات  وب است. به نظر آنها استفاده بیش از حد از یک کلمه خاص باعث می شود که موتور جستجو صفحه آنها را در مورد آن کلمه خاص در موقعیت بالاتری قرار دهد ولی آنها سخت در اشتباهند زیرا موتورهای جستجو این صفحات را به عنوان صفحات هرز شناسایی می کنند. بنابر این سعی کنید از کلمات  متفاوتی در Title یک صفحه وب استفاده کنید.

 • توضیحات تصاویر

همانطور که می دانید با رفتن موس روی تصاویر توضیحاتی هر چند کوتاه در مورد آن تصویر نمایش داده میشود. این پنجره موسوم به Alt نقش مهمی در مورد شناسایی موضوع  این تصاویر در موتورهای  جستجو دارد. اشتباهی که بسیاری از طراحان و برنامه نویسان وب انجام می دهند این است که این توضیحات را برای تصاویر و لینکها نادیده می گیرند . یک موتور جستجو تصویر استفاده شده در وب سایت شما را نخواهد دید و موضوع ان را تشخیص نخواهد داد مگر اینکه شما با استفاده از این ابزار توضیحاتی در مورد آن تصویر بدهید.

 • لینکهای نا مناسب

یک لینک مناسب لینکی است که در ان از کلمات کلیدی مرتبط با موضوع آن لینک استفاده شده است و این تاثیر زیادی در نتیجه جستجو خواهد داشت به طور مثال :

Example of Friendly URL: domain.com/page-title

Example of Dynamic URL: domain.com/?p=12356

Be Sociable, Share!


۱۹ دیدگاه


 1. Ali Afkhami
  ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸

  تشکر فراوان
 2. آرمان
  ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸

  مفید بود، استفاده کردم.
  فکر میکنم وبلاگ من کاملن بهینه باشه.
 3. کامران
  ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸

  آرمان جان آدرس وبلاگتو میزاشتی یه نگاهی میکردیم !
 4. بهزاد
  ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۸

  بسیار عالی و کامل
 5. امین
  ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸

  مرسی
 6. ارتفا سایت
  ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸

  سلام دوست عزیز

  من خیلی خوشحالم که فرهنگ سئو داه در ایران جا میفته. من یادم هست که ۲ سال پیش وقتی آگهی استخدام برای این کار دادم خیلی ها حتی نمیدونستند جریان چی هست.
  البته هنوز خیلی فاصله داریم تا این موضوع به طور کامل جا بیفته. در بازار خارج از کشور خیلی از شرکتها هزینه هنگفتی برای این کار هزینه میکنند و این کار یک کار فول تایم هست. ولی در ایران اینطور نیست و سایتها از این نظر خیلی ضعیف هستند.

  ضمن اینکه اکثرا تصورشون این هست که اگر page rank یک وب سایت بالا باشه این یعنی SEO! 7. […] منبع […]
 8. امیر سروری
  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۸

  با سلام ضمن تشکر از نظرات شما منتظر قسمت دوم همین مطلب باشید بزودی….
 9. کامران
  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۸

  ممنون امیر جان
  منتظر قسمتهای بعدی و کارهای جدیدت هستیم
 10. حسین
  ۱۷ خرداد ۱۳۸۸

  عالی بود
 11. tara
  ۶ اردیبهشت ۱۳۸۹

  it was really useful, thanks Amir
 12. امیر قاضی زاده
  ۵ مرداد ۱۳۸۹

  با سلام.
  ممنون از مطلب خوبتون.
  یک سوال: آیا راهی هست تا بفهیم وب سایت بهینه هستش؟
  اگر بهینه شده، چقدر خوب این کار صورت گرفته و به عبارتی نقاط ضعف و قدرت SEO وب سایت ما در کجاست.
  با تشکر
 13. امیر
  ۵ مرداد ۱۳۸۹

  ممنون از نظر شما.
  معیار های زیادی برای اینکه بشه یک وب سایت رو بهینه شده معرفی کرد وجود داره . از اون جمله استاندارد بودن و validate شدن وب سایت. استفاده از تکنیک های روز طراحی ،( css,html,… ) ، سبک بودن ، دسترسی پذیری خوب برای کاربران ، محتوای مفید و مرتبط ، تبلیغات مناسب ، بروز رسانی و و و … اینها در کنار هم از معیار های بهینه بودن یا نبودن یک وب سایت هست.
 14. امیر قاضی زاده
  ۶ مرداد ۱۳۸۹

  ممنون جناب سروری.
  آیا وب سایتی هست تا این استانداردها رو چک بکنه و بگه سایت ما بهینه هستش یا نه…؟!
 15. امیر
  ۶ مرداد ۱۳۸۹

  خواهش می کنم. در حال حاضر معیار ها برای بهینه بودن یا نبودن از روی pg rank گوگل و rank الکسا بررسی می شه البته اینها برای تشخیص کافی نیست. وب سایتهای برای بررسی کامل این معیار ها وجود دارند که البته مبالغ زیادی برای این کار دریافت میکنند .وب سایتهای هم هستند که به طور محدود این کار رو انجام می دن که زیاد قابل اتکا نیستند. با search توی گوگل می تونید تعداد زیادی از اونها رو پیدا کنید.

  http://www.seomoz.org/tools
 16. سجاد
  ۸ مرداد ۱۳۸۹

  سلام بسیار عالی بود یک به یک انجام دادم
 17. سارا
  ۱ شهریور ۱۳۸۹

  خیلی خوب بود .ممنون
 18. مهرشاد
  ۸ شهریور ۱۳۸۹

  مطلب بسیار اموزنده ای بود تشکر فراوان

  خوش حال میشم از سایتم دیدن کنید
 19. منا
  ۱۸ مهر ۱۳۸۹

  مطلب بسیار مفیدی بود….ممنون از جناب سروری:دیدیدگاه خود را بنویسید