بایدها و نبایدها در وب سایتهای امروزی

چهارشنبه, ۴ام شهریور , ۱۳۸۸ | ۱۴ دیدگاه

اصولا در وب سایتها و مخصوصا وبلاگهای فارسی خیلی مسائل و مشکلات وجود دارند که باعث آزار و اذیت کاربران میشوند و متاسفانه در بسیاری از وب سایتهای فارسی، از استانداردها و تکنولوژیهای روز دنیا استفاده نمیشه و هنوز بر استفاده از کارهایی که سالیان سال از منسوخ شدن آنها میگذره اصرار دارند و کاربران و مشتریان خود را به دلیل رعایت نکردن نکته هایی بسیار کوچک اما تاثیرگذار از دست میدهند. در زیر لیستی تهیه کردم که کارهایی را که نباید کرد و باید کرد را برای شما آورده ام، به امید اینکه وب سایتهای فارسی هم به سمت استفاده از تکنولوژیها و استانداردهای جدید حرکت کنند (البته وب سایتهایی وجود دارند که حرف های زیادی برای گفتن دارند، روی سخن ما با این دسته از وب سایتها نیست):

۱-فونت : از اندازه استاندارد و فونت استاندارد استفاده کنید. جوری که نوشته شما نه خیلی کوچک شود نه خیلی بزرگ. برای نوشته های فارسی فقط و فقط از فونت Tahoma استفاده کنید چرا که تنها فونت فارسی که در همه کامپیوتر ها صحیح نمایش داده میشود این فونت است

۲-پس زمینه : از پس زمینه هایی که باعث شلوغی و سردرگمی کاربران میشود استفاده نکنید،طرح هرچه ساده تر باشد زیبا تر است.و در صورتیکه نوع وب سایت شما نیاز به پس زمینه ندارد اصلا از پس زمینه استفاده ننمایید. برای مثال یک سایت خبرگزاری بهتر است پس زمینه ای سفید و ساده داشته باشد

۳-لینکها :اگر قرار است لینکی غیر فعال باشد آنرا از حالت لینک در بیاورید و کاربر را سردرگم نکنید و یا اگر صفحه شما هنوز آماده نیست با پیغامی به کاربر اورا از این نکته آگاه سازید

۴-منوهای باز شونده : استفاده از منوهای بازشونده یا Drop Down Menu بسیار عالی است در صورتیکه کاربر واقعا بتواند از آن استفاده نماید در صورتیکه منو شما چندیدن مرحله باز شود ممکن است بعضی از کاربران نتوانند به راحتی با آن کار کنند.

۵-منو : برای منوهای خود نامهای با معنی و بدون ایهام انتخاب کنید

۶-سادگی در پیدا کردن مراحل: اگر شما وب سایتی دارید که توسط آن به کسب و کار الکترونیکی مشغول هستید و کاربران میتوانند از فروشگاه سایت شما محصولا شما را خریداری نماید مراحل کار را ساده و واضح نمایش دهید تا مشتریان خود را به خاطر اینکه نتوانستند دکمه “خرید آنلاین” را پیدا کنند از دست ندهید.

۷-نسخه موبایل : یا نسخه مخصوص موبایل را راه اندازی نکنید یا اگر میکنید واقعا آنرا برای ابعاد موبایل بسازید.

۸-دسته ها و زیر دسته ها : در صورتیکه دارای تعداد زیادی شاخه هستید و امکان این وجود دارد که کاربران در پیدا کردن دسته مورد نظر خود دچار مشکل شوند نوع دسته بندی را عوض کنید و با این معنی که برای زیر دسته ها دسته اصلی مشخص نمایید. برای مثال این زیر دسته هارا : براش-گرادیانت-اکشن-…. در دسته اصلی فتوشاپ قرار دهید.

۹-تماس با ما : شاید یکی از مهمترین قسمتهای یک وب سایت، قسمت تماس با ما باشد. این صفحه باید در دید مستقیم کاربران قرار داشته باشد و در آن انواع و اقسام راههای موجود برای ارتباط کاربران با شما وجود داشته باشد، مانند آدرس ،تلفن، ایمیل، صفحه فیس بوک و توییتر، آیدی یاهو مسنجر و . . .

۱۰-عضویت : پیدا کردن دکمه عضویت در سایت و یا خبرنامه و همچنین راحتی پرکردن اطلاعات فرم مخصوص ثبت نام و . . . باید به راحتی و در دسترس همه باشد و برای پیدا کردن آنها دچار مشکل نشوند.

۱۱-ورود به سایت : بسیار خوب، من عضو سایت شما شدم اما کادر مخصوص ورود به منو کاربری و بخش ویژه کاربران را پیدا نمیکنم ؟؟!!

۱۲-آگاهی کاربران از مزایای عضویت : اینکه واقعا چه امکاناتی برای من در نظر گرفته میشود و من چه کار خاصی با ایجاد منو کاربری برای من صورت میگیرد سئوالی است که ممکن است در  ذهن باز دیدکنندگان شما ایجاد شود. پس به او توضیح دهید که چه امکانات و مزایایی به ایجاد نام کاربری برای او صورت میگیرد و حتی مدت اعتبار نام کاربری ایجاد شده او چقدر است.

۱۳-گرامر و ادبیات : در نوع نوشتار و ادبیات خود دقت کنید، مخصوصا اگر که وب سایت شما مربوط به شرکت مهمی میباشد از بکار بردن جملات عامیانه خودداری کنید.(قابل توجه خودم)

۱۴-به روز بودن : اطلاعات وب سایت خود را بروز نگاه دارید. چنانچه کاربران متوجه شوند که اطلاعات سایت شما قدیمی است ممکن اس خیلی سریع سایت شما را ترک نمایند.

۱۵-عکسهای کوچک : چرا من باید مخصولی را بخرم که تصوی آنرا بصورت کامل و با کیفیت نمیتوانم ببینم؟

۱۶-پخش موزیک و ویدنو : این بدترین مسئله هست که متاسفانه در وبلاگهای فارسی زیاد وجود دارد، فکر کنید ساعت ۱۲ شب است و من وبلاگ شما را باز میکنم و شما موزیکی از موسیقی محلی اسکاتنلد را بدون اجازه برای من Play میکنید. فکر میکنید عکس العمل من چیست؟ از شندیدن این موسیقی با صدای  زیاد و در ساعت ۱۲ شب لذت خواهم بر و یا وب سایت شما را بلافاصله میبندم؟؟

۱۷-غیر فعال کردن کلیک راست : میتونم بپرسم برای چی کلیک راست را غیر و فعال کردی؟ نمیخوای بزاری تا یه کاربر عادی شما رو Bookmark بکنه>؟ یا نمیخوای که . . .

۱۸- تبلیغات : آنقدر در سایت شما تبلیغات جومونگ و لاست وجود دارد که محتویات سایت شما در آن گم میشود. حد تعادل را رعایت کنید.

۱۹-فریب کاربران : چقدر بد است که کاربری فکر کند در حال باز کردن یکی از منوهای سایت شماست اما متوجه بشود که در خقیقت بر روی یک تبلیغ کلیک کرده است

۲۰-ویروس : از دوستان خود بخواهید هر جند وقت یکبار وب سایت شما را چک کنند که آیا ویروسی است یا خیر. متاسفانه شما که از IE استفاده میکنید متوجه نخواهید شد که وب سایت شما آلوده است و بسیاری از کاربران را از دست خواهید داد. وب سایتهای معروف فارسی رو میشناسم که در هنگام ورود به شما اخطار داده میشود

نکات و مسائل این چنینی بسیار هستند که با رعایت کردن آنها و جلوگیری از وقوع آنها میتوانید وب سایتی بسیار بهتر و بهره ور تر داشته باشید.

یه نکته ای که همش بهش اشاره کردم اینه که شاید شما تمام موارد بالا رد رعایت کنید، منظورم اینه  که وب سایتی بر اساس استانداردهای روز دنیا و بسیار زیبا بسازید، اما در مقایسه با یک وب سایت قدیمی هیچ حرفی برای گفتن نداشته باشید. این نکته را فراموش نکنید که رعایت کردن اصول و قواعد تنها عناصر موثر در راه موفقیت شما نیستند و فاکتورهای مهم دیگری مانند محتوای خوب و مفید، ارتباط با دیگر وب سایتها،تداوم حضور، شانس و . . . در راه موفقیت و پیشرفت شما بسیار اثر گذار هستند.

به امید پیشرفت وب فارسی

Be Sociable, Share!


۱۴ دیدگاه


 1. nana
  ۴ شهریور ۱۳۸۸

  ممنون از پستهای جذابتون
 2. حامد
  ۴ شهریور ۱۳۸۸

  من به شدت روی عضویت در سایت مشکل دارم.
  حداقل دو سه تا از این چیزایی رو که گفتی یاد می دادی نمونیم تو کف
 3. کامران
  ۴ شهریور ۱۳۸۸

  منظورت چیه؟ دقیق تر توضیخ بده ببینم میتونم مشکلتو حل کنم یا نه؟؟
 4. حامد
  ۵ شهریور ۱۳۸۸

  من اصلا نمی دونم چجوری عضویت در سایت داشته باشم.
  تو بعضی از سایت ها دیدم که یه باکس عضویت در سایت دارن و یه امکاناتی دارند مثل اینکه هر چند پست یک بار براتون ایمیل بزنیمو اینا.
  بعدشم این چیزی که شما گفتید :
  “۱۱-ورود به سایت : بسیار خوب، من عضو سایت شما شدم اما کادر مخصوص ورود به منو کاربری و بخش ویژه کاربران را پیدا نمیکنم ؟؟!!”
  خوب این یعنی چی؟؟؟؟
  من چجوری اعضای سایتم رو به صفحه ای ببرم که شما در نظر دارید؟؟
  اصلا این صفحه ای که شما برای اعضای سایت در نظر گرفتید چجوریه؟؟؟ چیا داره؟؟؟
 5. کامران
  ۵ شهریور ۱۳۸۸

  این که شما تو وبلاگت Feed داری اصلا میدونی برای چیه؟
  اگر نمیدونی این مقاله رو بخون :
  http://www.blognevesht.com/1387/06/12/feedburner-instruction/
  شما بوسیله feedburner میتونی برای خودت مشترکانی حمع کنی و براشون خبر نامه بفرستی.
  البته میتونی از خبرنامه رایگان وب سایت http://www.webgozar.com هم استفاده کنی
  اما شما مدل سایتت جوریه که اصلا کاربرها نیازی به عضو شدن و عضو گیری نداری که کادر لوگین داشته باشی. سما هم Feed سایتتو درست کن بقیش حل میشه
  اینم بخون : http://asmane.org/blog/rss-count/
 6. حامد
  ۵ شهریور ۱۳۸۸

  راستی خیلی سایت توپی داری.
  خوش به حالت.
  اینو منتشر نکنیااا خصوصیه.
 7. حامد
  ۵ شهریور ۱۳۸۸

  خیلی ممنون
 8. mohrd
  ۵ شهریور ۱۳۸۸

  ممنون.
  به نظر من بهترین موردش ، مورد شماره ی ۱ ( فونت ) بود.
  قابل توجه بسیاری از سایت های خبری و استاندارد سازی وب فارسی !!!!
 9. سعيد
  ۶ شهریور ۱۳۸۸

  آقا کارت عالیه، همینطوری ادامه بده 10. […] باید ها و نباید ها در وب سایتهای امروزی […]
 11. bermuda
  ۴ آبان ۱۳۸۹

  مرصی . منتظر ادامه مطالب هستیم .
 12. پیمان
  ۲ فروردین ۱۳۹۰

  ممنون از اطلاعات خوبتون
 13. مونا
  ۵ اردیبهشت ۱۳۹۰

  ih ih ih ih ih ……..
 14. روژ
  ۲۵ دی ۱۳۹۰

  ممنون که مینویسیددیدگاه خود را بنویسید