اهمیت رنگها در طراحی

سه شنبه, ۱ام اردیبهشت , ۱۳۸۸ | ۱۵ دیدگاه

آیا تا کنون به اثر لحظه ای وب سایت شما بر روی بازدیدکنندگان سایت در لحظه ورود میگذارد فکر کرده اید؟ و آیا میدانید که این اثر چقدر بر روی جلب اطمینان و اعتماد بازدیدکنندگان سایت شما مهم است ؟ اولین اثر بر روی ضمیر ناخودآگاه بازدیدکنندگان سایت شما به صورت اتوماتیک اثر بسیار زیادی میگذارد و بازدیدکنندگان سایت شما معمولا نمیتوانند جلوی این اثر را بگیرند. و در بسیاری از موارد کار با ایجا نمیرسد که مطالب سایت شما را مورد ارزیابی قرار دهند و بسیار ممکن است تمامی زحمات شما به هدر رود. ضرب المثل قدیمی (البته در حوزه وب و با قدمت ۱۰ سال) است که میگوید : بازدید کننده باید طی ۹ ثانیه با سایت شما ارتباط برقرار کرده و هدف اصلی سایت را متوجه شود.

شاید شما تا کنون به این نکته فکر کرده اید که مقوله عکس و کیفیت آن بر روی بازدیدکننگان سایت بسیار مهم میباشد، البته عکسی که در بنر سایت استفاده میکنید بسیار مهم است و میتواند بسیار اثرگذار باشد و نیز بتواند خود به تنهایی گویای تمامی کسب و کار و تجارت شما باشد، اما آن چیزی که بر روی اثر لحظه اول بسیار تاثیر گذار است، عکس هم نیست !

جواب تمامی سئوالهای بالا “رنگ” میباشد. بله این رنگ  و رنگهای بکار گرفته شده در وب سایت و یا طرحهای شماست که حس اطمینان، راحتی، قدمت و . . . را بسیار سریع در ذهن و ضمیر ناخودآگاه بازدیدکنندگان سایت شما رقم میزند. و اینجاست که بحث “روانشناسی رنگها” و “هارمونی رنگها” به میان میاید و این مطلب به ظاهر ساده اما مهم حلقه گمشده اکثر وب سایتهای نا موفق میباشد، مخصوصا که اگر وب سایتی در راه کسب و کار راه اندازی شده باشد این مطلب که شما بتوانید اعتماد و اطمینان بازدیدکنندگان را جلب نمایید بسیار مهم میباشد.رنگها بر روی تمامی ما اثرگذار هستند و این مطلب از لحاظ علمی ثابت شده است.

این مطلب (منظور انتهاب رنگهای مناسب) در کمپانی های بزرگ بیشتر به چشم میخورد و مشاهده مینماییم که این شرکت ها برای تولید یک محصول و قبل از تصمیم گیری در باره شکا و ظاهر آن توسط تیم تحقیق و توسعه در باره بازار هدف و طیف مشتریان تحقیق کرده و بهترین رنگ و هارمونی رنگ را برای محصولاتشان انتخاب مینمایند. در زمینه هارمونی رنگها و روانشناس رنگها کتابهای زیادی به زبان انگلیسی و بعضا فارسی چاپ شده است.

پس یکی از مهمترین وظائف شما بعنوان طراح این است که در مطمئن شوید در طرحهای خود بهترین ترکیب رنگ را برای انتقال یک حس خوب به بازدیدکننده منتقل کرده اید. اولین قدم این است که بت توجه به نوع فعالیت سایت و سازمان یا شرکت رنگ اصلی را برگزینید و با توجه به رنگ اصلی و با کمک نرم افزارهای انتخاب رنگ مانند این نرم افزار مابقی رنگها را برگزینید. اما حتما شما تا کنون با بعضی از تستهای روانشناسی مبنی بر رنگ آشنا شده اید. اصولا هر رنگ معنی و مفهوم (یه معانی) خاصی را دارد و هر رنگ میتوانید احساس خاصی را در فرد بازدیدکننده ایجاد کند. برای مثال در پایین معنی و مفهوم چند رنگ را برای شما آورده ایم :

قرمز : عشق – مقاومت – احساس قدرت – انرژی – هیجان – خطر – رهبری و . . .

نارنجی : راحتی – دوستی – اطمینان – اعتماد – جرات – استواری – سرزندگی و . . .

زرد : کنجکاوی – هوش – شفافیت – سرگرمی – احتیاط – خوشی و . . .

سبز : هماهنگی – طبیعیت یا طبیعی بودن – شفا دادن – زندگی – سلامتی – پول و . . .

آبی :بردباری – عشق و علاقه – صلح – آسایش خاطر – قابلیت اطمینان – ثبات و پایداری و . . .

بنفش : آزادی – استقلال – اصالت – جاه طلبی – وقار – مقام – تجمل و . . .

قهوه ای : خاکی بودن – طبیعت – ماندگاری – راحتی – اعتبار – اولین بودن و . . .

سیاه : ظرافت – زیبایی – وقار – کمال – مهیج – قدرت – آداب و رسوم – سبک و روش و  . . .

سفید :کیفیت – آسان – سادگی – پاکیزگی – خلوص و پاکی – شادابی و . . .

اینها همگی حسهایی هستند که در چشم و ذهن بازدیدکنندگان به سرعت اثر میگذارد و میتوان با سادگی و با انتخاب رنگ و ترکیب رنگ مناسب پیغام خود، شرکت و یا سازمان خود را به بازدیدکنندگان القاء نمایید. برای مثال همین وب سایت ITT. همانطور که مشاهده مینمایید رنگ نارنجی در این سایت رنگ اصلی و قالب بشمار میرود و این دقیقا احساسی است که باید بین شخص آموزش دهنده و آموزش گیرنده ایجاد شود. حس دوستی، اطمینان و راحتی بهترین حسهایی هستند که در سر کلاس درس میتوانید اثر گذار و مثبت واقع شوند .

شما باید وقت و انرژی زیادی را صرف پیدا کردن رنگ صحیح و پیغامی که میخواهید در ضمیر ناخودآگاه بازدیدکنندگان ایجاد نمایید و ایجاد ارتباط بین این ۲ عنصر بگذارید و در نهایت تفاوت نهایی در کار شماست که میتواند فاصله بین ضرر و سود را برای طرح نهایی شما تعیین نماید.

Be Sociable, Share!


۱۵ دیدگاه


 1. محسن رودكي
  ۲ اردیبهشت ۱۳۸۸

  سلام
  مهندس صنایع هستم و در زمینه کنترل پروژه فعالیت می کنم. اما با توجه به تهیه گزاش های عملکرد برای پروژه های مختلف، در طول سال های گذشته به تجربه اهمیت رنگ ها و رنگ بندی برای اینجانب در اثر گذاری گزارش ها روشن شده بود. من از بابت ارائه این مطلب از شما کمال تشکر را دارم. در ضمن با توجه به آشنایی اینجانب با نرم افزار Corel می توانم بگویم که قسمت خوب کار شما در ارائه یک دسته بندی ساده و صریح از مفهوم رنگ ها بود. باز هم متشکرم.
 2. عسل
  ۷ اردیبهشت ۱۳۸۸

  مقاله بسیار جالب و مفیدی بود
  از شما کمال تشکر را دارم و براتون آرزوی موفقیت و پیروزی دارم
 3. من
  ۲۶ تیر ۱۳۸۸

  بسیار خوب
 4. farzaneart
  ۵ مهر ۱۳۸۸

  lممنون از بابت توضیحات اما در مورد طراحی نرم افزار هیچ مرجعه من ÷یدا نمی کنم و دقیقا طبق همین چیزی که کی گفتید حسی یا بسته به نوع کا رخودم رنگ انتخاب می کنم اما دوست دارم استاندارد هایی اگر در این زمینه هست رو بدونم . ممنون می شم مطالبی داشتید من رو مطلع کنید . شاد باشید.
 5. کامران
  ۵ مهر ۱۳۸۸

  اگر در سایت بگردید ۲ تا سایت معرفی کردم که به شما پکهای مختلف از پلتهای رنگ رو معرفی میکنه
 6. hadiyeh
  ۷ آذر ۱۳۸۸

  woooooooooo kheily ziba bood
 7. حمید کوچکیت
  ۲۹ آذر ۱۳۸۸

  با سلام ممنون از اطلاعات مفید شما .سایتی داریم که طاحی ان را شخصی درجای دیگری انجام داده واطلاعات طراحی را دراختیار منمی گذارد امسال دامنه راتمدید کردم وکنترل پنل رو ازشرکت گرفتم باپسورد ایمیل سایت روهم دارم فقط بااینکه سایت فعال است ولی درکنترل پنل دریافتی هیچ اثری ازاطلاعاتش نیست شرکت هم کمکی نکرد چگونه میتوانم سایتم رو که بالاست بهش دست پیداکنم مثلا تغییرعکسهاش ایمیل و….درحالی که کدها واطلاعات اولیه طراحی سایتم رو ندارم
  باتشکر
 8. کامران
  ۲۹ آذر ۱۳۸۸

  آدرس سایت رو بده ببینیمش
 9. حمید
  ۳ دی ۱۳۸۸

  خسته نباشی ان هم آدرس سایت
  http://www.miladarak.com
  بازم مرصی
 10. پريسا
  ۲۸ تیر ۱۳۸۹

  خیلی خوب و عالی بود.چون برای پیدا کردن چنین چیزایی باید کلی زحمت بکشی و سایتا رو ترجمه کنی.
  مرسی واقعا.
  در ضمن میگن زکات علم یاد دادن اونه!
 11. امین
  ۱ مرداد ۱۳۸۹

  بابا حرف ندارین……………..

  دمتون گرم
 12. دانشجو
  ۳ مرداد ۱۳۸۹

  خیلی ممنون. من لینک اولیه رو که دیدم در این حد باورم نشد که فکر می کردم الان با تبلیغ برای CD آموزش مواجه خواهم شد!
 13. bermuda
  ۴ آبان ۱۳۸۹

  راهنماییتون عالی بود.مرصی

  گاهی وقتا آدم به چیزهای بسیار کوچکی توجه نمیکنه در حالی که چیزهای بزرگم از چیزهای کوچک درست میشن.مثلا یه کلید کوچک رمز باز کردن یه در بسیار بزرگه.
 14. sima
  ۱۱ آبان ۱۳۸۹

  ممنون از راهنمایی مفیدتون
 15. پانوراما
  ۲۵ مرداد ۱۳۹۰

  مرسی بابت زحمت هاتوندیدگاه خود را بنویسید