اشتباهات رایج در ساخت یک وب سایت – قسمت سوم

دوشنبه, ۹ام آذر , ۱۳۸۸ | ۵ دیدگاه

بعد از فراخوانی که در زمینه جذب نویسنده برای سایت ITT منتشر کردیم تقریبا ۶ نفر همکاری خودشون را اعلام کردند و امروز اولین پست میهمان از سری جدید (چراکه قبلا هم پستهای میهمان داشتیم) را برای شما آماده کردم. نویسنده این مطلب آقای امین و به آدرس وبلاگ Delbar72.blogfa.com هستند که زحمت کشیدند و این مطلب را برای شما عزیزان آمده کرده اندو امیدوارم شاهد مطالب بیشتری از ایشون در سایت ITT باشیم. ایشون اولین مقالشون رو در ادامه مقاله ای که قبلا با همین عنوان و در قسمتهای یک و دو نوشته شده بود، نوشته اند :

۲۵- مشخص نکردن محیط کاری وب
معمولاً بیشتر خوانندگان یک سایت دنبال مطالب مورد نظرشان در یک وب سایت هستند نه در چندین سایت. دلیل این امر هم این است که اگر سایتی تمام اطلاعات مورد نیاز خواننده را داشته باشد خواننده دیگر وقتی صرف جستجو و باز کردن سایت های مختلف نمی کند و به همین دلیل پیشنهاد می شود که در وب نویسی هدف وب سایت خود را مشخص کنید و از گذاشتن هر مطلبی از هر کجای وب خودداری کنید.

۲۶- موضوع بندی نکردن وب سایت
این امر خوشبختانه در بیشتر وب سایت ها و وبلاگ های قوی دیده می شود اما در بیشتر وب سایت های تازه افتتاح شده یا بیشتر وبلاگ ها این امر سرسری گرفته می شود و به آن اهمیتی داده نمی شود . اگر در وب سایتی یا وبلاگی تمامی مطالب موضوع بندی شده باشند و هر مطلبی در راستای موضوع مورد نظر قرار گیرد خواننده وقت کمتری برای پیدا کردن مطلب مورد نظر صرف می کند و این کار در جذب خواننده بسیار تاثیر دارد پس بهتر است اگر شما سایت یا وبلاگی دارید با مرتب کردن آرشیو موضوعی به بهتر شدن وب سایتتان کمک کنید.

۲۷- انتخاب عنوان های بی ربط با موضوع سایت
این کار کمتر در میان وب سایت ها صورت می گیرد ولی در بین وبلاگ نویسان تازه کار این امر رواج دارد. به صورتی که نویسنده و مدیر سایت مطالب سایت و ارزش های احترام به خواننده را فراموش کرده و با انتخاب عنوانی نامناسب در صدد جذب خوانندگان بر می آید. شاید شما هم در وبلاگ های مختلف بنرهای تبلیغاتی و لینک باکس هایی را دیده باشید که با عناوین نامناسب در صدد جذب بازدید کننده هستند. ولی اگر می خواهید وبلاگی مفید و پر بازدید داشته باشید بهتر است عنوانی مناسب با محتوای وبلاگ انتخاب کنید.

۲۸- انتخاب قالب های سنگین و نامناسب
شاید شما فکر کنید که خوانندگان به قالب وبلاگ و یا زیبایی آن بیشتر از مطالب آن اهمیت دهند ولی قضیه عکس این است به طوری که در نگاه اول خواننده به قالب توجه چندانی ندارد و بیشترین چیزی که برای او اهمیت دارد سرعت لود شدن صفحات است. اگر دقت کرده باشید سایت ها و وبلاگ های قوی و معروف تمام سعی خود را می کنند تا سرعت لود شدن صفحات را بالا برده و خوانندگان را راضی نگهدارند. برای این کار در ادامه ی این مطلب به شما چند پیشنهاد می کنیم. علاوه بر انتخاب قالب مناسب باید قالب با موضوع سایت نیز متناسب باشد . اکثر وبلاگ نویسانی که از قالب های آماده شده توسط سایت های مختلف استفاده می کنند به دلیل آشنا نبودن با زبان Html از تغییر و بهینه سازی قالب ناتوان هستند و حتی قسمت های تبلیغاتی درج لوگو را هم حذف نمی کنند. علاوه بر این قالب وبسایت یا وبلاگ باید در مرورگرهای مختلفی تست شود و با آن ها هماهنگ باشد چون هیچ بازدید کننده ای به خاطر مشاهده ی یک سایت هیچوقت حاضر به عوض کردن مرورگر مورد علاقه ی خود نمی شود پس باید در انتخاب قالب دقت به خرج بدهید. در آینده در مورد قالب وبلاگ به طور کامل بحث خواهیم کرد.

۲۹- استفاده کردن از لینک باکس های مختلف
لینک باکس پدیدهای است که چند سالی است در دنیای وب فارسی آغاز به کار کرده است و به سرعت در حال زیاد شدن است و دلیل آن هم کسب در آمد یا بالا بردن بازدید وبلاگ است به صورتی که بیشتر وبلاگ های فارسی در حال حاضر از لینک باکس هایی استفاده می کنند که هیچ گونه ارزششی برای خواننده ندارد علاوه بر این تاثیر زیادی در سرعت لود شدن صفحات وب هم دارند. لیک باکس ها معمولاً دارای چند بنر و تعدادی لینک به همراه چند تبلیغ و تعدادی عنوان است که بحث رعایت نکردن عنوان نامناسب به طور واضح در این لینک باکس ها دیده می شود. به شما پیشنهاد می کنیم که اگر می خواهید وبلاگ مفیدی که دارای سرعت لود بالا باشد داشته باشید از درج لینک باکس ها جداً خودداری کنید.

۳۰- انتخاب عکس های سنگین برای وبلاگ
در بیشتر وبلاگ ها یا وب سایت هایی که معمولاً به خاطره نویسی می پردازند گاهی نیاز به وجود چند عکس دارند که اغلب نویسندگان این وب سایت ها و وبلاگ ها بدون در نظر گرفتن اندازه و حجم عکس اقدام به انتشار آن در وب خود می کنند. برای مثال در وبلاگ های فارسی به صورت آنلاین می توان سایز عکس را کوچک یا بزرگ کرد ولی این کوچک یا بزرگ کردن بیشتر برای تطبیق اندازه با قالب وبسایت است و هیچ تاثیری در بالا بردن سرعت لود صفحات ندارد چون حجم عکس و اندازه ی آن تغییری نکرده فقط در دیدن نویسنده ممکن است این طور به نظر بیاید. بهتر است عکس را در کامپیوتر خود ذخیره کرده و بعد با استفاده از نرم افزار های کم حجم کننده، اندازه و حجم آن را کم کنید و سپس آن را در وبلاگ یا وب سایت خود قرار دهید . با این کار سرعت لود صفحات را نیز بالا می برید و می توانید خوانندگانی راضی داشته باشید.

۳۱- استفاده از امکانات اضافی در قالب
در این مورد فقط کافی است به سایت های معروف و قوی سری بزنید. آیا خبری از پیغام خوش آمد گویی و یا پرسیدن نام شما و رنگ مورد علاقه ی شما و سوالاتی از این قبیل است؟ مسلماً نه. شاید شما هم به وبلاگ هایی سر زده باشید که دارای قالب یک ستونه هستند و در انتهای ستون ، بعد از امکانات اصلی تعداد زیادی از نظر سنجی ها ، آمارگیر های مختلف ، گجت های مربوط به سایت هایی مثل توییتر و یا کلوب و … عکس تصادفی ، آب و هوا ، وضعیت در یاهو و دیگر امکاناتی که در قالب وبلاگ ها کاربرد دارند ؛ آیا واقعاً از دیدن این همه امکانات لذت برده اید یا به فکر سرعت لود شدن صفحه هستید؟ مسلماً بعضی از این امکانات بسیار مفید هستند مثل آمارگیر ولی استفاده ی همزمان از چند آمارگیر کار درستی نیست و تاثیر بدی در سرعت لود شدن صفحات دارد. پس به جای استفاده از چند آمارگیر از بهترین آن ها استفاده کنید و از درج امکانات زاید خودداری کنید.

۳۲- صفحه ی اصلی شلوغ و گیج کننده
متاسفانه در بسیاری از وبلاگ ها دیده می شود که تعداد پست ها در صفحه ی اصلی زیاد است و اگر این پست ها حاوی عکس و ویدیوهای آنلاین باشند بسیار زمان گیر هستند و خوانندگان هم که وقتشان را از سر راه گیر نیاورده اند معمولاً اقدام به بستن وبلاگ می کنند. به همین سادگی وبلاگی که حتی ممکن است زیباترین عکس های دنیا را بر روی صفحه ی اصلی خود داشته باشد بدون بازدید کننده باقی می ماند و دلیل آن هم تعداد پست های زیاد در صفحه ی اصلی است که به راحتی با ساختن یک آرشیو موضوعی مناسب می توان این موضوع را حل کرد.

۳۳- درج نکردن منبع
وب سایت ها و وبلاگ های زیادی هستند که از مطالب دیگر سایت ها استفاده می کنند ولی بدون گذاشتن منبع. این کار باعث عدم اعتماد خواننده و در اکثر موارد ناراحت شدن و یا بروز مشکلات جدی و حتی شکایت توسط نویسنده ی اصلی مطلب می شود ، پس با گذاشتن یک لینک ساده و یا توضیحی در مورد نویسنده ی اصلی و منبع مطلب مورد نظر علاوه بر رعایت حقوق نویسنده اقدام به انتشار مطالب کنید.

پستهای مرتبط :

اشتباهات رایج در ساخت یک وب سایت – قسمت دوم

اشتباهات رایج در ساخت یک وب سایت – قسمت اول

هشت گام مهم برای ساخت یک وب سایت

باید ها و نباید ها در وب سایتهای امروزی

Be Sociable, Share!


۵ دیدگاه

 1. […] This post was mentioned on Twitter by Soheil Jafari, ع.ل.ی.ر.ض.ا . ع.ل.ی.ر.ض.ا said: اشتباهات رایج در ساخت یک وب سایت – قسمت سوم http://ff.im/-cfsCD […]
 2. مصطفی مقدم
  ۱۳ آذر ۱۳۸۸

  بسیار متشکر. استفاده کردم.
 3. طراح سایت
  ۲۰ دی ۱۳۸۸

  کاملا با شما موافقم. مطلب بسیار آموزنده و کاملی بود.
 4. مجيد
  ۱۵ بهمن ۱۳۸۸

  با آخرین موردی که مطرح کردید به شدت موافقم ! من خودم به ضخصه وقتی یه مطلبی رو می بینم که منبع رو ذکر کرده نسبت به اون سایت احساس بهتری دارم ! ولی وقتی همون مطلب رو توی سایت اصلی ببینم دیگه هیچ وقت به سایت کپی پیست !‌ کننده بر نمی گردم !
 5. لعیا
  ۴ مرداد ۱۳۹۱

  سلام وب جالب و آموزنده ای دارید. آپمدیدگاه خود را بنویسید