اشتباهات رایج در ساخت یک وب سایت – قسمت دوم

دوشنبه, ۴ام آبان , ۱۳۸۸ | ۱۴ دیدگاه

سعی شده در این مطلب به اشتباهات رایجی که در وب سایتها اتفاق میوفته اشاره بشه تا با جلوگیری از اونها وب سایتهای مخاطب پسند تر و استاندارد تری داشته باشیم ودر ادامه قسمت اول این مطلب

۱۳٫استفاده از Intro های Flash

استفاده از Intro  های Flash  بدترین عامل برای شناخته نشدن وب سایت شما در موتورهای جستجوست.اگر فکر می کنید که احتیاجی به شناخته شدن در موتورهای جستجو ندارید از Flash Intro  استفاده کنید.صفحات Index  یکی از مهمترین صفحات برای موتورهای جستجو هستند پس به بهترین نحو از آنها استفاده نمائید.

۱۴٫استفاده از نوشته ها به صورت تصاویر

شاید برای زیبا تر شدن صفحات وب خود بخواهید از فونتهای متفاوتی استفاده کنید که توسط مرورگرها شناخته نمی شوندو از این نظر استاندارد نیستند.بنابر این شما این نوشته ها را تبدیل به تصاویر میکنید و در وب سایت خود استفاده میکنید.اما موتورهای جستجو Text ها را می خوانند و قادر به درک تصاویر نیستند.این کار علاوه بر افزایش حجم صفحه شما باعث مبهم شدن موضوع وب سایت شما بای موتورهای جستجو می شود.بنابر این سعی کنید کمتر از این تصاویر استفاده کنید .

۱۵٫پاراگرافها و تصاویر به هم چسبیده و در هم ریخته

یکی از اصول طراحی وب سایت رعایت فاصله ها و فضاهای خالی بین اجزاء است که در بسیاری از موارد باید رعایت شود.فاصله بین خطوط باید طوری باشد که به راحتی بتوان متن را خواند، عنوان و متن باید دارای فاصله مناسب و تفاوت رنگ و اندازه نیزباشد، هنگام استفاده از تصاویر در پاراگراف ها باید فاصله بین تصاویر و متن رعایت شود و در نهایت چینش متون که باید رعایت شود.این نکات ساده در صورت رعایت شدن بسیار به زیبایی وب سایت ما کمک خواهد کرد و عدم رعایت آن در چشم مخاطب بسیار بد است.

۱۶٫منوهای مختلف و رنگارنگ

به این نکته توجه داشته باشید که منوها در اصل برای راحتی کار با وب سایت استفاده میشوند و نباید برعکس باعث سر در گمی مخاطبان شود بنابر این ابتدا کاربری آن را در نظر بگیرید و سپس به فکر زیبایی آن باشید، استفاده از منو های رنگارنگ شاید باعث زیبایی وب سایت شما شود که البته به نظر من اینطور نیست ولی در عین حال باعث سر در گمی مخاطبان شما نیز میشود و این نکته بسیار منفی است.سعی کنید از منوهای یک شکل و ساده جهت راهنمایی مخاطبان و هدایت آنها به صفحات مختلف وب سایت استفاده کنید. این منوها نقش بسیاری در بهینه سازی وب سایت شما در موتورهای جستجونیز دارند پس در انتخاب عنوان و صفحاتی که در منو قرار می دهید دقت کنید.

۱۷٫استفاده از animated GIF

وب سایتی را در نظر بگیرید که از هر نقطه آن موضوعی در حال چشمک زدن است آیا شما به این وب سایتها علاقه دارید و یا به محض ورود پنجره آن را می بندید؟

سعی کنید اصول سادگی را در وب سایت خود رعایت کنید ، جلب توجه مخاطب بسیار خوب است اما جلب توجه زیادی باعث آزار مخاطب شما خواهد شد و این یک امتیاز منفیست.این جلب توجه نباید به گونه ای باشد که ذهن مخاطب را از موضوع اصلی وب سایت دور کند.می توانید نمونه ای از اینگونه وب سایتها را Aiseikai Hospital ببینید.

۱۸٫تصاویر  بهینه نشده

سعی کنید با بهینه کردن تصاویرتوسط  نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ زمان لود شدن و کیفیت تصاویر را در یک حالت تعادل قرار دهید.دو عنصرحجم و کیفیت در تصاویر مورد استفاده در وب سایت بسیار مهم هستند و نباید یکی فدای دیگری شود بنابر این با بهینه کردن تصاویر توسط نرم افزارهای گرافیکی این دو عنصر را در تصاویر خود به یک تعادل برسانید.زمان کوتاه و کیفیت مناسب.

۱۹٫رعایت نکردن اولویت ها

یکی از مهمترین و اصولی ترین نکات در طراحی ساختار یک وب سایت رعایت اولویتها در استفاده از اجزاء تشکیل دهنده وب سایت است . بخش Header  وب سایت ، پس از آن به بخش بدنه اصلی و یا Content  وب سایت می رسیم و پس از آن به Footer  ، رعایت این ترتیب ها در وب سایتها الزامیست. جزء به جزء این اجزاء نیاز به توضیحات بسیاری دارند ولی با نگاهی به وب سایتهای استاندارد رعایت این نکته را به وضوح خواهید دید.

۲۰٫بیش از ۱۰۰ لینک در صفحه

یکی از نکات بدی که می تواند در وب سایت شما وجود داشته باشد ، وجود بیش از صد لینک در صفحه وب شماست.این موضوع به احتمال بسیار زیاد باعث تحریم وب سایت توسط موتورهای جستجو خواهد شد و موتورهای جستجو صفحه وب شما را به عنوان یک صفحه غیر استاندارد و مضر می شناسند.برای بر طرف کردن این مشکل می توانید از صفحات تو در تو به عنوان نقشه سایت استفاده کنید و تقسیم بندی ها را طوری انجام دهید که بیش از ۱۰۰  لینک داخل یک صفحه وب وجود نداشته باشد.

۲۱٫عنوان های نا مربوط

از عنوانهایی برای متون خود استفاده کنید که با متن هم خوانی داشته باشند ، موتورهای جستجو هر چند بسیار هوشمندند ولی در بعضی موارد تفکر انسانی ما را ندارند شاید بعضی از عناوین در تفکر ما با متون همخوانی داشته باشد ولی در چشم موتورهای جستجو این چنین نباشد. بنابر این حداکثر تلاش خود را انجام دهید تا از کلمات مشابهی که در متون خود استفاده کرده اید برای اتنخاب عنوان نیز استفاده کنید. عدم استفاده از عناوین مناسب باعث کاهش اعتبار وب سایت شما در موتورهای جستجو می شود.

۲۲٫صفحات Error404

یک صفحه زیبا برای این Error  درست کنید و به مخاطبانتان بگویید این پایان وب سایت شما نیست.با گذاشتن لینکهای صفحات اصلی خود در این صفحه می توانید مخاطبان خود را دوباره به وب سایت راهنمایی کنید و از باقی ماندن یک تفکر بد در مورد وب سایت خود جلوگیری نمایید.

در اینجا میتوانید طریقه ساخت این صفحات را بیاموزید

۲۳٫استفاده بیش از حد تبلیغات

یکی از اشتباهات رایج در بین وب سایتهای فارسی زبان استفاده بیش از حد از تبلیغات است بدون رعایت استاندارد این کار.تبلیغات اندازه و جای استانداردی در صفحات وب دارد و استفاده بیش از حد و غیر استاندارد از این تبلیغات میتواند برای وب سایت شما و همچنین وب سایت تبلیغ دهنده نتیجه معکوس داشته باشد.به یاد داشته باشید که تبلیغات هدفمند تر بسیار با ارزشتر از تبلیغات با حجم بالاست.بنابر این سعی کنید افرادی را به وب سایت خود راهنمایی کنید که واقعا به دنبال خدمات شما هستند و برای جذب ترافیک بیشتر به هر روشی متوسل نشوید.

۲۴٫موزیک متن

بارها برای همگی ما پیش آمده که در یک ساعت غیر معمول ( نیمه شب) صفحه ای از یک وب سایت را باز می کنیم و ناگهان موزیک با صدای بلند شروع به پخش شدن می کند؟

نظر شما در این مورد چیست . این روش سالهاست که از بین رفته است و مورد استفاده قرار نمی گیرد و طبق استانداردهای امروزی تاثیر بدی بر روی مخاطبان شما خواهد گذاشت . این کار علاوه بر تاثیر بد بر روی مخاطبان باعث افزایش حجم وب سایت شما نیز خواهد شد و این یک امتیاز منفیست.

Be Sociable, Share!


۱۴ دیدگاه


 1. محمد
  ۵ آبان ۱۳۸۸

  ممنون.
  خیلی خوب بود.
  مخصوصا با این سایت Aiseikai Hospital خیلی حال کردم ! :d
 2. ghost
  ۵ آبان ۱۳۸۸

  سلام.
  مطلب واقعاً مفیدی بود.
  این پست هم غلط های نگارشی زیادی داشت ولی اینا فاحش ترینشون بودن که می گم تا درستشون کنی.
  جلوکیری = جلوگیری
  گونخ ای = گونه ای
  در آخر هم بازم می گم واقعاً مفید بودن.
 3. امیر
  ۶ آبان ۱۳۸۸

  ممنون نظر لطفتونه.
 4. murderer
  ۷ آبان ۱۳۸۸

  چرا قسمت اول و لینک نکردید 5. […] ۱- اشتباهات رایج در ساخت یک وب سایت – قسمت دوم […]
 6. نوید
  ۴ آذر ۱۳۸۸

  سلام ، خسته نباشید ممنون از مطلب مفیدتون ! من می خواستم واسه سایتم یه ایندکس بذارم که از اونجا بشه به دو بخش مجزای سایت لینک داد !

  اما با خوندن مطلب شما به تردید افتادم ! این سایت از دو بخش کاملا مختلف تشکیل شده ! اما ایندکسش رو موندم چی کار کنم ؟
 7. کامران
  ۴ آذر ۱۳۸۸

  منظورت اینه که مثلا سایت شمت دو زبانست؟ و میخوای اول از کاربر بپرسی که کدام زبان رو میخواد اتنخاب بکنه؟
 8. عاطفه
  ۲۳ دی ۱۳۸۸

  سلام من به تازگی عضو این سایت شدم، اول از همه بهتون تبریک میگم به خاطرسایت خوب ومطالب عالیتون
  ببخشید منظورتون از بهینه سازی تصاویر چیست؟ چگونه در فتوشاپ می توان این کار را انجام داد؟
  ممنون از زحماتتون، موفق باشید
 9. کامران
  ۲۴ دی ۱۳۸۸

  عاطفه جان خوشحالم که به ما پیوستی
  سعی میکنم در یان باره یه مطلب در قالب یک پست بنویسم
 10. bermuda
  ۵ آبان ۱۳۸۹

  خوب بود. منتظر مطالب جدیدتر هم هستیم.
  مرصی کارتون عالیه
 11. خاني
  ۲۱ آذر ۱۳۸۹

  با عرض خسته نباشید
  آموزش را کمی راحت تر ارائه کنید بهتر است
 12. رضا قطب الدینی
  ۱۰ بهمن ۱۳۸۹

  عالی بود … ممنونم.
  کاش قسمت اولش رو هم اینجا داشتید…
  بهر حال متشکرم….رضا
 13. محمد محمدی
  ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰

  سلام میشه بگید برای یه طراح خوب شدن زبان انگلیسی چقدر نیازه ؟

  خودتون چقدر آشنایی دارین ؟
 14. امیر سروری
  ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰

  محمد @ محمد عزیز زبا انگلیسی میتونه کمک کنه که زودتر پیشرفت کنید و همچنین با تکنیک های روز طراحی وب سایت از طریق وب سایت های انگلیسی زبان آشنا بشبد. با توجه به اینکه این کا هر روز در حاله تغییر و پیشرفته پس دونستن زبان انگلیسی میتونه بسیار مفید و البته لازم باشه. اما برای شروع ضروری نیست اما باید کامل بشه .دیدگاه خود را بنویسید