استفاده از FavIcon در آدرس بار بروزها

یکشنبه, ۵ام آبان , ۱۳۸۷ | ۴ دیدگاه

favIcon چیست ؟

Favicon مخفف کلمه “Favorites Icon”میباشد و آیکون کوچکی است که در کنار اسم وب سایت شما قرار میگیرد و در قسمت favorites list یا همان Bookmarks بروزر کاربر در کنار آدرس وب سایت قرار میگیرد .

چرا باید از favicon استفاده کنیم ؟

معمولا bookmarks / favorites list هر کاربری جایی درهمریخته میباشد و داشتن آیکونی برجسته در کنار آدرس وب سایت شما به کاربران این اجازه را میدهد که راحتتر و سریعتر لینک وب سایت شما را پیدا کنند .

چگونه میتوان favicon ساخت ؟

در این قسمت ۲ راه را میخواهیم برای ساختن و نمایش دادن favicon برای وی سایت شما معرفی کنیم

راه اول که بسیار ساده است استفاده از وب سایتهایی است که این خدمت را به صورت مجانی و در زمانی کوتاه انجام میدهند .سایتهای زیادی این کار را انجام میدهند ولی در اینجا یکی از بهترینها در این زمینه که FavIcon from Pics هست را معرفی میکنیم . (برای دیدن وب سایت روی لینک کلیک کنید) این سایت در عرض چند ثانیه و با پشتیبانی از اکثر فرمتهای معروف عکس و حتی عکسهای متحرک و طی ۱ مرحله برای شما favicon میسازه .

اما راه دوم که مقدار کمی نیاز به دانستن دانش طراحی Icon و تغییر در سورس کد وب سایت شما دارد به این شکل میباشد :

در مرحله اول نیاز داریم که یک آیکون درست کنیم .اینکار توسط نرم افزارهای زیادی امکان پذیر است و شما با هرکدام که راحت هستید میتوانید این کار را انجام بدهید اما من از نرم افزار Axialis IconWorkshop استفاده میکنم . این نرم افزار قابلیتهای فراوانی داره و استفاده از آن بسیار آسان میباشد . بهترین حالت این است که آیکونی که میخواهیم بسازیم دارای ابعاد ۱۶*۱۶ و یا ۳۲*۳۲ باشد (البته هیچ محدودیتی وجود ندارد و اگر بخواهید میتوانید از ابعاد ۶۴*۶۴ و یا حتی ۱۲۸*۱۲۸ استفاده کنید منتهی این نکته را در نظر بگیرید که کاربرانی که از آدرس وب سایت شما بر روی دسکتاپ Bookmark میگیرند آیکون شما با همان ابعادی که ساخته اید نشان داده خواهد شد ) نکته مهم دیگر این است که برای انتخاب رنگها حتما از windows color palette (256 رنگ استاندارد) استفاده نمایید .البته در صورتیکه میخواهید آیکون شما هم شکل لوگو شما بشود توسط برنامه Axialis IconWorkshop میتوانید توسط قسمت Wizard برنامه لوگو خود را به آیکون تبدیل نمایید .

اکنون آیکون ما آماده است و باید با تغییر در سورس کد صفحات وب سایتمان آنرا نمایش دهیم واینکار بسیار ساده است و با اضافه کردن بک خط به سورس کدمان امکان پذیر است .منتها قبل از هر کاری آیکونی که ساخته اید را در ریشه (Root) وب سایت آپلود نمایید .اکنون این یک خط را در سورس کد و در بین تگ <head> </head> قرار دهید :

<link rel=”shortcut icon” href=” favicon.ico”>

به همین سادگی کار تمام است واکنون وب سایت شما دارای favicon میباشد .

نکته : بهتر است نام آیکونی که میسازید را favicon.ico بگذارید .

Be Sociable, Share!


۴ دیدگاه


 1. آرمان
  ۵ آبان ۱۳۸۷

  سایت جالبی دارید.
  مبارک!
 2. بنیامین
  ۱۸ شهریور ۱۳۸۹

  واقعا از مطالب مفیدی که می زارین سپاسگذارم
 3. هستی
  ۳ دی ۱۳۸۹

  ممنون ممنون ممنون ………ممنون
 4. sasan
  ۲۴ مرداد ۱۳۹۱

  با سلام و تشکر از مطالب مفید و ارزنده شما

  یک سوال و مشکل داشتم من اون این که برای یکی از درس ها دارم یک وب سایت طراحی میکنم با نرم افزار اکسپرشن وب و ایکون فاوکشن رو هم طراحی کردن و کدی رو هم که شما دادین در زیر تگ هداضافه میکن اما موقع تست وب هیچ اتفاقی در عمل نمیافتد ایکون را داخل پوشه که عکس ها داخل ان هست گذاشتم و حتی ایکون رو هم اپلود کردم یک جا دوباره ادرس دادم اما هیچ اتفاقی نیفتاد حتی کش مرورگر رو هم پاک کردم نشد اگه میشه راهنمایی بفرمایید من همه عکسها را داخل یک پو شه میریزم و موقع طراحی وب همه ادرسهای عکس ها رو به ان پوشه میدمدیدگاه خود را بنویسید