آموزش جاوا اسکریپت در یازده روز – روز چهارم

شنبه, ۱۷ام بهمن , ۱۳۸۸ | ۲۲ دیدگاه

رویدادها ، متدها و اشیاء

سلام، در این جلسه می خواهیم با اشیا و رفتارهای(متد) آن آشنا بشیم و در مورد رویدادهایی که برای هر شی ممکن است اتفاق بیافتد صحبت کنیم. می تونید دموی دستورات این جلسه رو در قسمت زیر ببینید ولی پیشنهاد می کنیم ابتدا مطالب را به طور کامل بخوانید بعد دمو آن را مشاهده کنید.

مباحثی که در این جلسه می خوانیم:

 1. آشنایی با مفاهیم جدید
 2. اشیاء در جاوا اسکریپت
 3. شیء window
 4. شیء document
 5. نحوه استفاده از رویدادها

بخش اول: مفاهیم
اشیاء(Objects): با مفهوم شیء در دنیای واقعی آشنا هستید، ما در همین صفحه ای که مشاهده می کنید و در برنامه نویسی نیز با اشیاء روبه رو هستیم. مثلا پنجره ها، دکمه ها، کادرهای متن تصاویر و همین صفحه(سند) نیز خود یک شیء هستند.

رویدادها(Events): رویدادها را در واقع من و شما(کاربر) ایجاد می کنیم، در واقع رویدادها همان اتفاقاتی هستند که شیء با آن رو به رو است. مثلا رویداد کلیک کردن: این رویداد ممکن است برای یک دکمه یا یک تصویر(شیء) اتفاق بیافتد. حرکت موس، باز کردن یک پنجره، بستن یک پنجره و… همه یک رویداد هستند، حتی قرار گرفتن موس روی یک عکس یا خارج شدن موس از روی عکس نیز یک رویداد برای عکس محسوب می شود.

متدها(Method): متدها رفتارهایی هستند که اشیا در مقابل رویدادها از خود نشان می دهند.مثلا با کلیک بر روی یک دکمه(رویداد onClick) پنجره جدیدی باز شود(متد openبرای شیء پنجره).همانطور که متوجه شدید هر شیء متدهای خاص خود را دارد. فراموش نکنید که همه متدها به یک علامت () ختم می شوند، حتی اگر مقداری در آنها قرار نگیرد.

خصوصیات(Peroperties): هر شیء علاوه بر متد دارای خصوصیات خاصی نیز می باشد، همانطور که هر فرد دارای خصوصیات و ویژگی های خاص مثل رنگ چشم، رنگ پوست، قد و… است. مثلایک صفحه(سند) که یک شیء می باشد خصوصیاتی همچون رنگ زمینه، رنگ متن، نام و… را دارد.

رویدادها:

onClick

کلیک کردن

onDblclick

دابل کلیک کردن

onDragstart

کشیدن یک شیء و رهاکردن آن در مقصد

onMoseover

ورود موس در ناحیه یک شیء

onMouseout

خروج موس از روی شیء

onMousemove

حرکت کردن موس

onKeypress

فشردن یکی از کلیدهای صفحه کلید

onKeydown

پایین آمدن یکی از کلیدهای صفحه کلید

onKeyup

بالا آمدن یکی از کلیدهای صفحه کلید

onLoad

باز شدن (پنجره، سند) “عمومی”

onUnload

بسته شدن (عمومی)

onFocus

انتخاب یک شیء-(فعال شدن) “عمومی”

onBlur

برگشت از فوکوس (عمومی)

onError

به وجود آمدن یک خطا (عمومی)

onSelect

انتخاب محتویات یک شیء(مثل کادر متن)” عمومی”

جدول ۱- ۴

نکته: اگر توجه کرده باشید شش رویداد اول مربوط به موس و سه رویداد بعد مربوط به کیبورد هستند اما سایر رویدادها عمومی می باشند، مثلا رویداد onLoad می تواند مربوط به یک پنجره یا یک سند باشد.

بخش دوم: اشیاء در جاوا اسکریپت

اشیاء در جاوا اسکریپت دو دسته اند: دسته اول اشیایی هستند که به محیط اجرای جاوا اسکریپت طعلق دارند(اشیای مرورگر)، دسته دوم اشیایی که از قبل در خود جاوا اسکریپت تعریف شده اند (اشیای درون ساخت). ما در این جلسه به توضیح دسته اول یعنی اشیای مرورگر می پردازیم.در جدول ۱- ۴ لیستی از این اشیاء را مشاهده می کنید. که در ادامه با بعضی از این اشیاء آشنا می شوید.

نام شیء

کاربرد

window

دسترسی به پنجره مرورگر

document

دسترسی به سند موجود در پنجره

history

دسترسی به سابقه ای از urlهای استفاده شده در پنجره

frame-frames

دسترسی به فریم HTML- دسترسی به فریم های HTML

form-forms

دسترسی به فرم HTML- دسترسی به فرم های HTML

image

دسترسی به شی ء موجود در سند

link

دسترسی به پیوند متن

text

دسترسی به فیلد متنی در فرم داخل صفحه

textarea

دسترسی به فیلد ناحیه متنی در فرم

radio

دسترسی به مجموعه ای از دکمه های رادیویی(option button) در فرم

checkbox

دسترسی به کادرهای علامت در فرم

button

دسترسی به دکمه ها در فرم (همه دکمه ها غیر از Submit و Reset)

password

دسترسی به فیلد password در فرم

hidden

دسترسی به فیلد مخفی در فرم

navigator

دسترسی به اطلات مرورگری که کاربراز آن استفاده می کند

screen

دسترسی به اطلاعاتی در مورد اندازه و عمق رنگ صفحه نمایش کاربر

جدول ۲- ۴

بخش سوم: پنجره ها (شیء window)

این شیء یک شیء سطح بالاست، برای هر پنجره ای که ما باز می کنیم یک شیء window ایجاد می شود. حالا که با مفهوم متد و خصوصیت اشیاء آشنا شدید، پس به برخی متدها و خصوصیات این شیء می پردازیم.

متد

خصوصیت

alert()

closed

prompt()

defaultStatus

confirm()

name

close()

location

open()

history

setTimeout()

status

clearTimeout()

window

setInterval()

self

clearInterval()

scroll()

متدها:

Prompt ,alert: با این دو دستور در جلسه قبل آشنا شدید، این دو دستور هر دو یک کادر پیام را نمایش می دهند با این تفاوت که با دستور prompt می توان داده ای را نیز از کاربر دریافت کرد.

همانطور که در جدول بالا مشاهده کردید alert یک متد یارفتار برای شیء window می باشد، یعنی این شیء (پنجره) در مقابل رویدادی خاص مثلا رویداد onClick یک دکمه (کلیک کردن روی یک دکمه)
می تواند این رفتار را از خود نشان دهد(ایجاد کادر پیام). از متدهای یک شیء به این صورت استفاده می شود: نام شیء + نقطه + نام متد + () که در این پرانتز پارامترهای آن متد قرار می گیرد.

window.alert ("message");

به دو خط کد زیر توجه کنید:

۱٫ alert ("message");
۲٫ window.alert ("message");

این دو دستور هر دو یک کار ار انجام می دهند و هر دو درست می باشند. در تعریف شیء window گفتیم این شیء سطح بالاست، یعنی این شیء در بالاترین سطح قراردارد. پس اگر متدی را بدون نام شیء به کار ببریم جاوا اسکریپت آن را به بالاترین شیء یعنی window نسبت می دهد. اما در مورد سایر اشیاء نوشتن نام آن شیء قبل از متد ضروری می باشد همانند دستور دوم.

نکته: جاوا اسکریپت به فضای خالی حساسیت نشان نمی دهد، پس برای وضوح بیشتر می توانید در تایپ دستورات از فضای خالی استفاده کنید. دو دستور زیر هر دو صحیح می باشند:

alert("message");
alert  (  "message"  );

Confirm: این متد نیز برای نمایش یک کادر پیام به کاربر استفاده می شود اما با انتخاب این دستور می توانیم امکان دو انتخاب را برای کاربر فراهم کنیم، confirm کادری را با دو دکمه okو cancel نمایش می دهد و از این طریق می توان روی انتخاب کاربر کنترل داشت.
مثال: می خواهیم صفحه ای ایجاد کنیم که پس از ورود کاربر به آن صفحه، کادری به او نمایش دهیم و از او بپرسیم ” آیا شما مایلید رنگ صفحه را تغییر دهید؟ ” و با انتخاب دکمه ok توسط کاربر، رنگ زمینه صفحه تغییر کند و با انتخاب cancel رنگ زمینه به همان صورت سفید باقی بماند. برای این کارنمی توان از دستور alert و prompt استفاده کرد وباید ازconfirm استفاده کنیم.

Confirm (" Do you want change background color ? "); c= var

دستورconfirm دو مقدار (true درصورت انتخاب ok) یا false (با انتخاب cancel) را برمی گرداند و با ریختن آن در یک متغیر می توان روی انتخاب کاربر کنترل داشت. البته این مثال نیاز به دستورات دیگری نیز دارد و در جلسه پنجم (دستورات شرطی) این مثال را نیز اجرا خواهیم کرد.

Close:حالا که با طریقه استفاده از رویدادها آشنا شدید متد close رو هم در مثال زیر تمرین میکنیم.این متد پنجره باز را میبندد. در این مثال با فشردن دکمه open صفحه جدیدی باز می شود و در صفحه جدید با زدن دکمه close پنجره جدید بسته میشود. برای دکمه close صفحه جدید از دستور زیر استفاده میشود. نتیجه
نکته: بسته به نوع مرورگر شما، این دستور ممکن است قبل از بستن پنجره با یک کادر پیام از شما بخواهد که بسته شدن را تایید کنید.

<body>
<form>
 <() input type="button" value="close" onClick=window.close <
<form />
body> </

open: ایجاد یک پنجره جدید. این متد سه پارامتر دارد: پارامتر اول آدرس پنجره جدید، آرگومان دوم، نام پنجره و در آرگومان سوم می توانیم یک یا چندین گزینه از گزینه های موجود در جدول زیر را قرار دهیم.

گزینه

مقدار

تعیین می کند که

toolbar

yes -no

پنجره جدید دارای نوار ابزار باشد یا نه

menubar

yes -no

پنجره جدید دارای نوار منو باشد یا نه

scrollbar

yes -no

پنجره جدید دارای نوارهای حرکتی باشد یا نه

location

yes -no

پنجره جدید دارای نوار آدرس باشد یا نه

resizable

yes -no

اندازه پنجره جدید قابل تغییر باشد یا نه

status

yes -no

پنجره جدید دارای نوار وضعیت باشد یا نه

width

یک عدد صحیح عرض پنجره چه اندازه باشد

height

یک عدد صحیح

ارتفاع پنجره چه اندازه باشد

جدول ۴- ۴

به دستور زیر توجه کنید:

<script>
win1 =window.open (" " , " myPage " , toolbar=yes , status=yes); var
</script>

این دستور یک پنجره جدید را ایجاد می کند، اگر در پارامتر اول به جای آدرس url صفحه مورد نظر ، از رشته خالی ” ” استفاده کنید با باز کردن مرورگر، صفحه ای که فایل Html شما قرار دارد را باز می کند.
در پارامتر دوم نام myPage را برای پنجره جدید قرار دادیم و در پارامتر سوم مشخص کرده ایم که پنجره جدید دارای نوار منو و نوارابزار باشد، بنابراین پنجره ما سایر گزینه ها را ندارد مثلا نوار وضعیت را ندارد، قابل تغییر اندازه نمی باشد و… . دستور زیر هم معادل دستور بالایی است.

win1 =window.open (" " , " myPage " , toolbar=1 , status=1); var

در این متد عدد یک معادل yes و عدد صفر معادل no است.
اما شاید بپرسید در این دستورها چه نیازی به متغیر می باشد؟ در اینجا شیء ایجاد شده در متغیر ریخته می شود و از این پس خصوصیات این پنجره جدید را توسط این متغیر تغییر می دهیم و متدها را نیز به آن نسبت می دهیم . مثلا اگر بخواهیم در این پنجره جدید یک کادر پیام ایجاد کنیم از نام این پنجره(myPage)استفاده نمی کنیم بلکه از نام متغیر(win1) کمک می گیریم. همانطور که قبلا نیز اشاره شد برای استفاده از متدها باید نام شیء قبل از آن ذکر شود، که نام شیء در این دستور متغیر win1 است.

Win1.alert(" message");

در مثال های قبلی همچون مثال window.close() ما از کلمه window که نام شیء است استفاده کردیم نه از نام پنجره! ممکن است این پنجره نام هایی مانند my site ، homepage، index و یا … باشد ولی ما با نام پنجره کاری نداریم و از نام شیء کمک می گیریم.

یک نکته دیگه اینکه، نامی که شما برای صفحه انتخاب می کنید را نمی توانید مشاهده کنید و متنی که در بالای هر صفحه می بینید عنوان صفحه(title) است نه نام(name) پنجره.حالا کد زیر را بنویسید و نتیجه را مشاهده کنید.

var win1= window.open( "http://www.google.com " , "newWindow" );

clearTimeout , setTimeout: این متد در واقع یک مهلت زمانی برای کاربر ایجاد می کند. و متد clearTimeout این مهلت زمانی را از کاربر می گیرد.
مثال: صفحه ای داریم با یک دکمه با نام color، می خواهیم اسکریپتی بنویسیم که اگر کاربر در مدت ۱۰ ثانیه روی آن کلیک نکند پیامی به او نمایش دهد که “شما مایل به تغییر رنگ صفحه نیستید.” و اگر در این ۱۰ ثانیه روی آن دکمه کلیک کرد، رنگ زمینه صفحه تغییر کند و پیامی با متن ” تغییر ایجاد شد” را نمایش دهد. برای نوشتن این دستور از این دو متد استفاده می شود که در فصل ۶با کمک این دو متد و تابع ها این دستور را اجرا می کنیم.

clearInterval , setInterval: با کمکsetInterval می توانیم یک دستور را در یک فاصله زمانی مشخص تکرار کنیم. که این متد برای ایجاد انیمیشن ها بسیار مفید است، مثلا باکمک این متد میشه تعیین کنیم که تصویر داخل صفحه هر ۵ ثانیه یک بار کمی به سمت راست حرکت کند. و متد clearInterval در واقع باعث توقف کار می شود.

scroll: اگر صفحه ای داشته باشیم که محتویات آن زیاد باشد با کمک این متد می تونیم مشخص کنیم که پس از باز کردن مرورگر، در کجای صفحه قرار بگیریم.

خصوصیات:
Closed: این خصوصیت مشخص می کند که آیا پنجره بسته است یا نه، در صورت بسته بودن پنجره مشخص شده مقدار true و در صورت باز بودن آن مقدار false را برمی گرداند.
نکته: خصوصیات به صورت متدها نوشته می شوند با این تفاوت که پرانتز و پارامتری ندارند.

document.write (window.closed);

document یکی دیگر از اشیای جاوا اسکریپت می باشد و write یکی از متدهای آن است که هر چیز را که در پرانتز آن قرار بگیرد روی سند می نویسد. در این دستور جوابwindow.closedرا در صفحه می نویسد. که نتییجه آن false است به دلیل اینکه پنجره نام برده شده باز است.

Name:با این متد می توان نامی برای پنجره مشخص کرد.

Window.name="HomePage";

همانطور که گفته شد شما نام صفحه را نمی توانید مشاهده کنید ولی برای مشاهده ایجاد تغییرات می شود از شیء document کمک گرفت.

Window.name="HomePage";
Var w= window.name;
document.write( "window.name=" + w);

در خط اول نامی را برای پنجره تعیین کرده و در خط دوم این نام را در یک متغیر قرار داده ایم و توسط متد Write شیء document آن را در صفحه نمایش می دهیم. که در پارامتر متد write رشته ی window.name= یک عبارت ثابت است و متغیر w نام پنجره را برمی گرداند. این دستورات را در تگ script بنویسید، تغیرات را save کنید و نتیجه را مشاهده کنید.

defaultStatus: با این متد می توانیم عبارت موجود در نوار وضعیت را تغییر دهیم.

window.defaultStatus ="Welcom to my WebSite"

بخش چهارم: سندها (شیء document)

یکی دیگر از اشیای پرکاربرد جاوا اسکریپت، شیء document می باشد.

خصوصیت

عملکرد

title

عنوان سند را مشخص می کند

bgColor

رنگ زمینه سند

fgColor

رنگ متن سند

link

رنگ پیوند موجود در سند

alinkColor

رنگ پیوند فعال(رنگ پیوند در هنگام کیک روی آن)

vlinkColor

رنگ پیوند مشاهده شده(رنگ متن لینک دار پس از بازدید ازصفحه آن و برگشت به صفحه اصلی)

cookie

کوکی موجود در سند

images

آرایه ای از تصاویر موجود در سند

URL

URL سند

lastModified

آخرین تاریخ اصلاح و تغییرات سند را مشخص می کند

جدول ۵- ۴

متدها:

Write: با این متد و کارایی آن قبلا آشنا شدیم و می دانیم که هر مقداری (رشته یا متغیر) که به عنوان پارامتر این متد قرار گیرد در سند نمایش داده می شود.

document.write( "this is a test for document,s method" + "<br>");
document.write( "this is a test for document,s method" + "<p>");
document.write("<b>" + "this is a test for document,s method" + "</b>");

در خط اول متن داخل پرانتز بر روی صفحه نوشته می شود و توسط
“” یک خط خالی ایجاد می شود تا متن بعدی در ابتدای خط بعد نمایش داده شود.

در خط دوم پس از نوشتن متن در سند، با دستور ”

” یک پاراگراف خالی ایجاد می کنیم. که تفاوت آن با دستو قبل این است که در اینجا فاصله های بیشتری ایجاد می شود.(چندین خط خالی)

در سطر سوم رشته ما با کمک به صورت ضخیم(bold) نوشته می شود. دقت کنید که اگر این دستور را در انتها نبندید، یعنی به شکل زیر از آن استفاده کنید:

document.write("<b>"+ "this is a test for document,s method" );

از این پس هربار که از دستور document.write استفاده کنید تمامی متن ها به صورت ضخیم نوشته می شوند ولی اگر در انتها بدین صورت () آن را ببندید فقط متن همین دستور، bold می شود. نتیجه

اگر ازتگ های p وbr استفاده نکنید متن ها بدون فاصله و پشت سرهم نمایش داده می شوند.

خصوصیات:
title- bgColor:  خصوصیت title عنوان صفحه و bgColor رنگ صفحه را مشخص می کند.

document.title="JavaScript";
 "document.bgColor="#b3b2f6

در خط دوم به جای کد رنگ می توانید از نام رنگ استفاده کنید، مانند خط زیر.

document.bgColor="green";

با بقیه خصوصیات به تدریج در جلسات آینده آشنا می شویم.

بخش آخر: نحوه استفاده از رویدادها

در این قسمت با ذکر یک مثال که دموی آن را در ابتدای صفحه قرار دادم، چگونگی استفاده از رویدادها را یاد می گیریم. همچنین در این مثال می توانید نتیجه قسمت های قبل یعنی تغییر متن نوار وضعیت، تغییر عنوان پنجره، تغییر رنگ زمینه و…را نیز مشاهده کنید. همه قسمت های این دستور را فرا گرفته اید و نیازی به توضیح آنها نیست وفقط در اینجا چگونگی ایجاد یک دکمه توسط HTML و طریقه استفاده از رویدادها را توضیح می دم.

<form>
< () input type="button" value="Close"  onClick=window.close>
</form>

توضیحات:

تگ form: برای ایجاد یک دکمه به کمک HTML ابتدا نیاز به استفاده از تگ form داریم به این دلیل که دکمه یکی از قسمت های فرم ما در صفحه می باشد.

تگ input: از این تگ برای ساخت دکمه در فرم استفاده می شود که در پارامتر type نوع شیء را مشخص می کنیم که در اینجا دکمه (button) است، در پارامتر بعد برچسب یا متنی را که روی دکمه نمایش داده می شود را می نویسیم.

رویداد onClick: طریقه نوشتن رویدادها به این صورت است که رویداد هر شیء را باید در تگ همان شیء نوشت، مثلا برای مشخص کردن رویداد کلیک دکمه آن را در تگ دکمه می نویسیم که در این دستور رویداد کلیک مساوی است با بسته شدن پنجره.یعنی با کلیک کردن روی دکمه، پنجره بسته می شود. پس از مشاهده دمو این جلسه، می توانید سایر دستوراتی را که باعث ایجاد آن صفحه شده است را از منوی view وانتخاب گزینه Source یا page source مشاهده نمایید. اگر در قسمتی هم سوالی داشتید حتما بپرسید.

پستهای مرتبط :

آموزش جاوا اسکریپت در یازده روز – روز اول

آموزش جاوا اسکریپت در یازده روز – روز دوم

آموزش جاوا اسکریپت در یازده روز – روز سوم

Be Sociable, Share!


۲۲ دیدگاه

 1. […] […]
 2. Mort3ZA
  ۱۸ بهمن ۱۳۸۸

  عالی بود، دست شما درد نکنه
 3. عاطفه
  ۱۸ بهمن ۱۳۸۸

  ممنون آقا مرتضی
 4. محسن هاشمی
  ۱۹ بهمن ۱۳۸۸

  واقعا ممنون…

  اگه بشه در آینده برای PHP هم یه همچین آموزشی بذارین که از پایه و با زبان ساده باشه خیلی عالی میشه…
 5. کامران
  ۱۹ بهمن ۱۳۸۸

  تو فکرش هستیم
 6. مهسا
  ۱۹ بهمن ۱۳۸۸

  بسیار جالب بود.
  در مورد رویدادها باید اضافه کنم که در کد جاوا اسکریپت هم میشه به اونها مقدار داد و یه مقدار کاربردی تره.

  کدشو میخواستم بنویسم ولی تو کامنت ها جالب در نمی اومد.
  اگه کسی بلده تو کامنتها چجوری کد می نویسن به منم یاد بده.
 7. امین
  ۱۹ بهمن ۱۳۸۸

  ممنون. مثل همیشه دنبال میکنم مطلبتون رو.
 8. عاطفه
  ۱۹ بهمن ۱۳۸۸

  ممنون مهسا جان، شما درست میگی. اما من برای اینکه فعلا مطالب
  ساده تر باشه این مطلب رویدادها در جاوا اسکریپت رو برای فصل کوکی ها گذاشتم و در اون قسمت توضیحش میدم.
 9. مهسا
  ۲۰ بهمن ۱۳۸۸

  مرسی عاطفه جان، کلا به نظر من اینقدر زود به مبحث event ها رسیدن اشتباهه. درسته که قسمتهای جالب بیشتر همین event ها هستند ولی بهتره خوانندگانتون آهسته و پیوسته با موضوعات آشنا بشن تا سریع و گسسته.
  بازم ممنون.
 10. tara
  ۲۰ بهمن ۱۳۸۸

  it was the best Persian text about learning JavaScript among all of them, i read this and i am waiting for its next session
  thanks dear Atefeh
 11. کامران
  ۲۰ بهمن ۱۳۸۸

  عاطفه جان طرفدارهای خارجی هم پیدا کردی
 12. عاطفه
  ۲۰ بهمن ۱۳۸۸

  مهسا خانم ممنونم. ولی به نظر من بخش event ها خیلی هم سنگین نیست! و در مثال های بخش های بعد حتما بهشون نیاز پیدا میکردیم. به خاطر همین من ترجیح دادم تو این جلسه یکم در مورد اشیاء و رویدادها صحبت کنم
 13. عاطفه
  ۲۰ بهمن ۱۳۸۸

  thanks dear tara
  I hope that other sessions be acceptable for you
 14. حسین
  ۱۵ فروردین ۱۳۸۹

  باسلام
  واقعا دستت درد نکند
 15. Sara
  ۲۳ اردیبهشت ۱۳۸۹

  Az Aga Kamran Mamnoonam Merc
 16. afshin
  ۲ خرداد ۱۳۸۹

  خیلی کامل و مفید واقعا دستت درد نکنه
  با تشکر
 17. سعید
  ۲۲ شهریور ۱۳۸۹

  بی نظیر
  واقعا بی نظیر
  ممنون
 18. محمد
  ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰

  آقا کارت خیلی درسته،هم قشنگ توضیح میدی هم ساده و روان،راه درست همینه،فقط اگر بتونی زودتر بقیه مطالب رو هم بذاری خیلی خوبه،بازم تشکر دوست من
 19. عاطفه
  ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۰

  دوست عزیز ممنون از لطفتون.
  آموزش ها هم تا جلسه یازدهم توی سایت هست.
 20. بهزاد
  ۲۷ تیر ۱۳۹۰

  سلام
  کلی از آموزش جاوا اسکریپت استفاده کردم و واقعا حیفم اومد ازتون تشکر نکنم واقعا دستتون درد نکنه از اینکه اینقدر زحمت میکشید.
 21. عاطفه
  ۲ مرداد ۱۳۹۰

  سلام
  خیلی ممنون آقا بهزاد،
  خوشحالم که از آموزش ها استفاده کردین
 22. حسن
  ۲۴ مرداد ۱۳۹۱

  سلام عاطفه خانم
  ببخشید این لینک دمو باز نمیشه!
  من در مورد بحث آخر ( رویدادها) مشکل دارم
  این کد رو دقیقا مینویسم ولی تو صفحه هیچی نشون نمیده!دیدگاه خود را بنویسید